Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Wajda nie był łatwą osobą". Wieloletni współpracownik nie owija w bawełnę

- Był bardzo otwarty, miły i serdeczny. Ludzie często odnosili wrażenie, jaki to on wobec nich był uprzejmy. To były wszystko troszeczkę pozory, miał po prostu dobre przedwojenne wychowanie. Nie był natomiast człowiekiem łatwym, wiele rzeczy go denerwowało, ludzie też - mówił w Dwójce Maciej Karpiński, prozaik, dramaturg i scenarzysta.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda kino FILM Marcin Pesta Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka rocznica

Vintage Photo Festival w Bydgoszczy. Dr Gębarowska o twórczości Sary Moon

Sara Moon to francuska fotografka, która swoją karierę rozpoczęła w latach 70., pracując głównie na rynku modowym i reklamowym. Jej zdjęcia od początku wyróżniały się delikatnością, specyficzną techniką wywodzącą się ze świata baśni, malarstwa, surrealistycznych opowieści. O artystce i projekcie "The Red Thread" mówiła w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Gębarowska - pomysłodawczyni i szefowa festiwalu Vintage Photo Festival w Bydgoszczy.
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia Tomasz Sikora

Profesor botaniki: Bolesław Leśmian czuł przyrodę, ale jego wiedza była powierzchowna

- Zabrałem się kiedyś za pisanie rozprawki o Leśmianie, o przyrodzie w jego wierszach. Nigdy tego nie opublikowałem. Nie lubię być złośliwy, a poza tym nie o to chodzi. On nie musiał wiedzieć. To, co przekazał w poemacie "Łąka", absolutnie wystarczy, żeby tę przyrodę poczuć i się nią zachwycić - mówił w Dwójce prof. Wiesław Fałtynowicz.
Zobacz więcej na temat:  przyroda przyrodnik botanika Katarzyna Nowak Wiesław Fałtynowicz Dwójka Bolesław Leśmian

"Król Warmii i Saturna" i "Szesnaście na Bourbon". Historie na granicy prawdy i fikcji

W naszym literackim kąciku powracamy do prozy polskich pisarzy. W "Czytelni" razem z Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą omówiliśmy powieść Joanny Wilengowskiej pt. "Król Warmii i Saturna", a także najnowszą książkę Bartosza Sadulskiego - "Szesnaście na Bourbon".
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Szymankiewicz Joanna Wilengowska Bartosz Sadulski Piotr Kofta Magdalena Mikołajczuk literatura Dwójka KSIĄŻKA

"Cywilizacja i kultura - na śmietnik!". Anatol Stern i bunt futurystów

– To była epoka rewolucji poetyckiej. Podjęliśmy tę walkę w imię unowocześnienia naszej poezji, postawienia przed nią wielkich problemów, nurtujących wówczas Europę – mówił o początkach polskiego futuryzmu Anatol Stern w 1956 roku.
Zobacz więcej na temat:  Anatol Stern Aleksander Wat Jarosław Iwaszkiewicz futuryzm poezja proza 1919 II Rzeczpospolita II RP Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski historia PRL HISTORIA komunizm PRL II wojna światowa awangarda książki KSIĄŻKA Bruno Jasieński Tytus Czyżewski Stanisław Młodożeniec policja areszt Tadeusz Peiper

Magia rzeczy niewielkich. Krzysztof Czyżewski i jego wspomnienia

- Moja mama uczyła mnie wszystkich imion świata. Pamiętam na przykład rzeczkę, na której nie było mostu. Kładła pierwszy kamień i mówiła: stań na nim. Podawała mi następny, a ja stawiałem kolejny krok. A jak już było się na środku tej rzeczki, to już było łatwiej przeskoczyć na drugi brzeg, niż się cofnąć. Ta figura budowania mostu do dzisiaj ze mną jest - opowiadał w Dwójce Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Czyżewski Sejny wspomnienie Dwójka poezja literatura Dorota Gacek

Konkurs Bielskiej Zadymki Jazzowej. "Podtrzymujemy pamięć o Ptaszynie"

"Pod skrzydłami Ptaka" - to hasło 25. Konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej. Od tego roku wydarzenie nosić będzie imię Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Co więcej, statuetka Anioła Jazzu będzie postacią tego wybitnego jazzmana. - Ptaszyn zawsze otaczał nas swoją opieką i myślę, że on z zaświatów dalej nam patronuje - mówił w Dwójce Jerzy Batycki - dyrektor Bielskiej Zadymki Jazzowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jazz Jan Ptaszyn Wróblewski Roch Siciński Bielska Zadymka Jazzowa

Kapiści - nowa jakość polskiego malarstwa

Kapiści to było jedno z najważniejszych ugrupowań artystycznych w historii polskiej sztuki. - Byli grupą przyjaciół, którzy wbrew rozlicznym przeciwnościom postanowili zebrać fundusze i wyjechać do Paryża po naukę - mówiła w Dwójce Agnieszka Kosińska, współkuratorka wystawy "Kapiści. Sto lat!".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wystawa Katarzyna Sanocka Kapiści Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo Muzeum Narodowe w Krakowie

POLSKIE RADIO 24 Prohibicja w USA. "Sprawiła, że gangi urosły do monstrualnych rozmiarów"

Prohibicja w latach 20. i 30. XX wieku w USA była znakomitym sposobem na zrobienie majątków przez ludzi, którzy starali się ją łamać i omijać. W Polskim Radiu 24 opowiedział o niej, jak również o gangsterskich interesach, obyczajach i krwawej rywalizacji Grzegorz Dziedzic, autor bestsellerowych powieści "Żadnych bogów żadnych panów" i "Gangway".
Zobacz więcej na temat:  książki kryminał literatura przestępczość alkohol Grzegorz Kalinowski

NASZ WYWIAD Milion książek sprzedanych w tydzień. "Spowiedź o masakrach"

Han Kang spowiada Koreę Południową z krwawych, nierozliczonych masakr. Chce opisać duszę narodu. Jej proza bywa metafizyczna i jednocześnie brutalna: "Wegetarianka" kojarzy się ze skandalizującą "Pianistką". Ostrzega przed tym, że doprowadzenie decyzji do ich ostatecznych konsekwencji może nieść grozę, horror i skrajne osamotnienie - mówi portalowi polskieradio24.pl literaturoznawca dr hab. Karol Samsel (Uniwersytet Warszawski), komentując literackiego Nobla dla 53-letniej pisarki.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD literatura nagroda Nobla Korea Południowa Azja Han Kang ŚWIAT Polskie Radio 24

Boy-Żeleński jako książę. Autorka biografii: zależało mi, żeby pokazać człowieka wpływowego

- Jego księstwem był bardzo duży i wysokonakładowy tytuł, właściwie najważniejszy tygodnik literacki dwudziestolecia międzywojennego, czyli "Wiadomości Literackie". Miał tam rzesze oddanych czytelników, którym zwierzał się, prosił ich o pomoc, a także skarżył im się - mówiła w Dwójce Monika Śliwińska, autorka książki "Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Boy-Żeleński biografia Monika Zając literatura Dwójka Monika Śliwińska

Lee Miller, kobieta w wannie Adolfa Hitlera

"Historia bez kobiet byłaby raczej niemożliwa" – pisała zaczepnie już kilka dekad temu francuska historyczka Michelle Perrot. A jednak jeszcze do niedawna uczono nas i pisano o historii tak, jakby kobiet w dziejach nie było. Od dziś również w Trójce Anna Kowalczyk będzie przypominała ich historie, a właściwie herstorie, w cyklu "Brakująca połowa dziejów".
Zobacz więcej na temat:  herstoria Lee Miller fotografia Anna Kowalczyk Trójka