Polskie Radio
Section05

Малады беларус выдаў у Варшаве кнігу пра беларускае пакаленне Z пасля 2020 года (ФОТА/ВІДЭА)

«Твор пранікнуты апатыяй і расчараваннем, але ў ім таксама загараюцца іскрынкі надзеі і сустракаеш маленькія радасці. І тады разумееш, што наперадзе — добрая будучыня».
Zobacz więcej na temat: 

Dzieciaki kochają zwierzaki - 43 - Sarna, dzika z natury

Potrafią usłyszeć szelest liścia z odległości 300 metrów. Wyczują zapach człowieka nawet kilka godzin po jego przejściu. A ich pole widzenia to prawie 310 stopni, czyli widzą prawie wszystko dookoła siebie, nie ruszając głową. Zapraszamy na opowieść o sarnach. Gościem Marty Kawalec w podcaście "Dzieciaki kochają zwierzaki" była Jana Smolnik z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich w Warszawie.
Zobacz więcej na temat: 

Lech Piwowar. Opowieść o zamordowanym w Charkowie poecie

– W obozie w Starobielsku poznałem Piwowara. Mam jeszcze na papierkach do zawijania papierosów napisane jego wiersze, które mi zadedykował i ofiarował w dzień imienin – opowiadał w archiwalnej radiowej audycji Józef Czapski. Dziś mija 116. rocznica urodzin Lecha Piwowara, awangardowego twórcy, ofiary zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska awangarda Kraków poezja literatura Józef Czapski II wojna światowa Starobielsk

Proces toruński. Zabójcy ks. Jerzego Popiełuszki przed komunistyczną Temidą

7 lutego 1985 roku zapadły wyroki w procesie morderców ks. Popiełuszki. Piotrowski (25 lat więzienia), Pękala (15 lat więzienia) i Chmielewski (14 lat więzienia) zostali oskarżeni i skazani za uprowadzenie, torturowanie i zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki, ich przełożony Adam Pietruszka (25 lat więzienia) – za sprawstwo kierownicze zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  proces toruński Jerzy Popiełuszko PRL Solidarność Leszek Pękala Grzegorz Piotrowski Waldemar Chmielewski Adam Pietruszka

41. rocznica śmierci Piotra Bartoszcze. Mord polityczny, wypadek, a może jedno i drugie?

W nocy z 7 na 8 lutego 1984 roku zginął Piotr Bartoszcze, działacz "Solidarności" Rolników Indywidualnych. Prawdopodobnie poniósł śmierć z rąk agentów Służby Bezpieczeństwa. Jeśli tak było, to komuniści chcieli zapewne w ten sposób ukarać także ojca i brata ofiary – działaczy opozycyjnych.
Zobacz więcej na temat:  PRL rolnictwo zabójstwo służba bezpieczeństwa komunizm Solidarność Roman Bartoszcze

Draginja Nadaždin - serbsko-polska aktywistka walcząca o prawa człowieka

Niezwykła historia bohaterki - od ucieczki z pogrążonego wojną Mostaru w 1992 roku, przez pierwsze lata studiów w Polsce, po odważną działalność aktywistyczną, podczas której pracowała m. in. w Polskiej Akcji Humanitarnej, kierowała polskim oddziałem Amnesty International, aż do posady dyrektorki polskiego biura Lekarzy Bez Granic. Historia pełna refleksji dotyczących sytuacji uchodźców, źródeł wojen domowych, czy szeroko pojętej działalności pomocowej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka

Triumfy Szymanowskiej

7 lutego 1827 r. w Warszawie po raz drugi wystąpiła Maria Szymanowska, gry której był bardzo ciekaw 17-letni wówczas Fryderyk Chopin. Powiadomił swego przyjaciela Jana Białobłockiego, że: „Pani Szymanowska daje koncert. [...] i cena podwyższona; podobno parter pół dukata, fotele dukat i tym podobnie. – Będę niezawodnie i dam Ci znać o przyjęciu i grze”. Nie wiadomo, czy Chopin był obecny na którymś z koncertów tej pianistki, zwanej przez krytykę „królową tonów”. Wiedział, że była ona pierwszą polską pianistką, która zdobyła światowy rozgłos. Z wielkim zainteresowaniem czytał recenzje po jej występach, zwłaszcza zaś polemikę swego przyjaciela Maurycego Mochnackiego, broniącego talentu i sztuki pianistycznej Marii Szymanowskiej. Pisał on: „Według zdania wszystkich niemal znawców w naszej stolicy i za granicą, gra p. Szymanowskiej w rzeczy samej pod pewnymi względami stanowi epokę; tej sławy nikt jej nie zaprzeczy, bo jak czytaliśmy w dziennikach zagranicznych przyznał jej to sam Hummel i najznakomitsi ze szkoły Clementiego mistrzowie”. (md)
Zobacz więcej na temat: