JP II1980
Section01
1978
Wybór Karola Wojtyły na papieża
Więcej
1979
Pierwsza pielgrzymka do Polski
Więcej
1980
Wsparcie dla strajku w Stoczni Gdańskiej
Więcej
1981
Zamach na papieża
Więcej
1982
Kanonizacja bł. Maksymiliana Kolbego
Więcej
1983
Druga pielgrzymka do Polski
Więcej
1984
Zamordowanie ks. Jerzego Popiełuszki
Więcej
1985
Afryka po raz kolejny
Więcej
1986
Papież w żydowskiej synagodze
Więcej
1987
Trzecia pielgrzymka do Polski
Więcej
1988
Wizyta w Parlamencie Europejskim
Więcej
1989
Ocieplenie kontaktów Watykan-Warszawa
Więcej
1990
Oficjalne kontakty Watykan - ZSRR
Więcej
1991
Czwarta pielgrzymka do Polski
Więcej
1992
Wizyta w Afryce
Więcej
1993
Pielgrzymka na Litwę, Łotwę i Estonię
Więcej
1994
Apel o pokój na Bałkanach
Więcej
1995
Piąta pielgrzymka do Polski
Więcej
1996
Wizyta w Niemczech
Więcej
1997
Szósta pielgrzymka do ojczyzny
Więcej
1998
Wizyta na Kubie i w Nigerii
Więcej
1999
VII pielgrzymka do Polski
Więcej
2000
Trzecia tajemnica fatimska
Więcej
2001
Wizyta w świątyni muzułmańskiej
Więcej
2002
Ostatnia wizyta w Polsce
Więcej
2003
Beatyfikacja Matki Teresy z Kalkuty
Więcej
2004
Ostatnia zagraniczna pielgrzymka
Więcej
2005
Śmierć Jana Pawła II
Więcej
Section04

1980

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 21:00
14 sierpnia rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej, który dał początek powstania "Solidarności". 20 sierpnia papież wysłał list do kard. Stefana Wyszyńskiego w sprawie protestów na Wybrzeżu, popierający postulaty strajkujących pod tytułem "W ciągu ostatnich trudnych dni jestem szczególnie blisko".
Audio
  • Fragmenty sprawozdania z pielgrzymki Jana Pawła II do Francji. Relacja dźwiękowa Tadeusza Nowakowskiego z uroczystego "Te Deum" w katedrze paryskiej; relacja dźwiękowa ze spotkania papieża z merem Paryża i mieszkańcami miasta. (RWE, 1980)
Strajkujący w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Gdańsk, 22.08.1980
Strajkujący w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Gdańsk, 22.08.1980Foto: PAP/CAF/Janusz Uklejewski

1 stycznia 1980 roku obchodzono XIII Światowy Dzień Pokoju. Podczas uroczystej mszy św. Papież wygłosił homilię "Prawda o człowieku jest siłą działającą na rzecz pokoju".

W dniach 14-31 stycznia 1980 roku odbył się w Watykanie Partykularny Synod Biskupów dla Kościoła holenderskiego, w którego obradach uczestniczył Ojciec Święty.

5 lutego papież spotkał się z pracownikami Radia Watykańskiego, w tym z pracownikami sekcji polskiej.

24 lutego w Liście na Wielki Czwartek Jan Pawłeł II pisał o Tajemnicy i kulcie Eucharystii.

15 marca Ojciec Święty wysłał list do prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego z wyrazami współczucia po rozbiciu się samolotu w Lesie Kabackim.

24 marca papież koncelebrował w Kaplicy Sykstyńskiej mszę św. w obrządku grekokatolickim, która otworzyła Nadzwyczajny Synod Biskupów Katolickiego Kościoła Ukraińskiego Grekokatolickiego. Jan Paweł II wygłosił homilię: "Prace Synodalne powinny służyć wzmocnieniu jedności i współpracy".

5 kwietnia odbyła się audiencja dla zespołu redakcyjnego polskiej edycji "L'Osservatore Romano", który wręczył papieżowi pierwszy numer pisma. Pierwsze wydanie "L'Osservatore Romano" opublikowano w Rzymie 1 lipca 1861, kilka miesięcy po proklamacji Królestwa Włoch.

Czarny Ląd po raz pierwszy

W dniach 2-12 maja papież odbył 5. zagraniczną pielgrzymkę apostolską. Była to zarazem pierwsza pielgrzymka do Afryki. Ojciec św. odwiedził Zair, Kongo, Kenię, Ghanę, Górną Woltę (obecnie Burkina Faso) i Wybrzeże Kości Słoniowej. Spotkał się między innymi z prezydentem Republiki Ghany Hillem Limannem, gdzie wygłosił przemówienie "Afryka ma do ofiarowania światu swoje specyficzne posłannictwo". W czasie spotkania z biskupami Ghany Jan Paweł II wygłosił przemówienie: "Wiara wyraża sie poprzez tradycyjne kultury Afryki". Kolejną wizytę pasterską Ojciec św. odbył do Francji, gdzie przebywał od 30 maja. W Paryżu papież spotkal się m.in. z przedstawicielami francuskiej wspólnoty muzułmańskiej i przemówił w siedzibie UNESCO.

Od 30 czerwca do 12 lipca odbyła się 7. zagraniczna pielgrzymka. Tym razem papież odwiedził Brazylię. Podczas mszy św. pontyfikalnej dla miliona wiernych papież wygłosił homilię "Krzyż znakiem nadziei człowieka". W Kurytybie papieża przywitał milion wiernych. Podczas mszy św. na stadionie, wśród 60 tysięcy pielgrzymów było około 35 tysięcy Polaków. Rodacy przywitali papieża "Hejnałem Mariackim" oraz chlebem i solą. Wspólnie odśpiewano "Boże, coś Polskę". W mszach w Belo Horizonte i Salvador da Bahia uczestniczyło łącznie ok. 4 mln wiernych.

Jan Paweł II z "Solidarnością"

14 sierpnia rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej, który dał początek powstania "Solidarności". 20 sierpnia papież wysłał list do kard. Stefana Wyszyńskiego w sprawie protestów na Wybrzeżu, popierający postulaty strajkujących pod tytułem "W ciągu ostatnich trudnych dni jestem szczególnie blisko".

1 września przed konferencją poświęconą bezpieczeństwu i współpracy w Europie przesłany został państwom sygnatariuszom Aktu Końcowego KBWE, dokument Stolicy Apostolskiej o wolności religijnej.

26 września rozpoczął się trwający do 25 października Synod Biskupów poświęcony zadaniom rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym. 12 października na Placu św. Piotra odbyła się msza św. Koncelebrowana z 34 kardynałami i 173 biskupami. Ojciec Św. wygłosił homilię "Nie ma innej drogi do człowieczeństwa jak przez rodzinę".

Od 15 do 19 listopada papież odbył pielgrzymkę apostolską do Republiki Federalnej Niemiec. Na lotnisku Butzweiler Hof papież odprawił mszę św. dla 400 tysięcy wiernych i wygłosił homilię "Królestwo Boże i rodzina chrześcijańska".

30 listopada zapowiedziana została druga encyklika Jana Pawła II, "Dives in misericordia" - o Bożym Miłosierdziu.

15 grudnia papież przyjął na audiencji Czesława Miłosza, laureata Literackiej Nagrody Nobla 1980. Dzień później Jan Paweł II napisał list do Leonida Breżniewa w obronie suwerenności Polski.

31 grudnia w liście apostolskim "Egregiae virtutis" papież ogłosił Cyryla i Metodego współpatronami Europy.

Na podst."Ilustrowanego kalendarium Wielkiego Pontyfikatu"


Zobacz więcej na temat: Afryka Europa Jan Paweł II
Więcej keyboard_arrow_down
Section012
"Jesteś naszym bratem"
Najważniejsze momenty pielgrzymki. Relacja dźwiękowa z Sao Paolo - fragm. przemówienia papież; relacja ze spotkania Ojca św. z robotnikami na stadionie Morumbi. (RWE, 6.07.1980)
"Papieża tłum witał entuzjastycznie"
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Afryki. Sceny z wizyty Ojca św. w Zairze, Ghanie i Kenii; spotkanie Ojca św. z Polonią w Kinszasie, stolicy Zairu. (RWE, grudzień 1980)
Pierwsza pielgrzymka do Afryki
Umocnienie w wierze lokalnych wspólnot katolickich oraz uczczenie obchodów stulecia ewangelizacji Zairu i Ghany - to były główne cele apostolskiej podróży Jana Pawła II. (RWE, 2.05.1980)
Papież jest naszym przyjacielem
- Papieża Jana Pawła II w Kinszasie powitało milion ludzi. Takich tłumów jeszcze nie widziałem - relacja Tadeusza Nowakowskiego z pierwszej pielgrzymki. (RWE, 2.05.1980)
Pielgrzym Pokoju - Jan Paweł II we Francji
Relacje dźwiękowe z najważniejszych wydarzeń pielgrzymki Jana Pawła II do Francji. 6. podróż apostolska papieża miała miejsce na przełomie maja i czerwca 1980 roku. (RWE, 8.06.1980)
Wizyta Jana Pawła II we Francji - spotkanie z rodakami
Relacja ze spotkania Ojca św. z rodakami na Polu Marsowym w Paryżu. (RWE, 31.05.1980)
Apostolska pielgrzymka Jana Pawła II do Brazylii
W ciągu 12 dni papież przemierzył 30 tys. kilometrów. Spotkał się z młodzieżą i z robotnikami w Sao Paolo oraz odwiedził dorzecze Amazonki, gdzie przemówił do Indian. (RWE, 30.06.1980)
"Brońcie praw Indian"
- Brońcie Indian i udzielajcie im pomocy, ulżyjcie ich ciężkiej doli […]. Niech prawa ich do zamieszkiwania tych terenów w pokoju i bezpieczeństwie, będą przez wszystkich uznane i respektowane - mówił papież w Manaus, mieście położonym w samym sercu brazylijskiej dżungli. (RWE, 2.07.1980)
Jana Pawła II - pielgrzymka do RFN
Relacje z odwiedzin grobu św. Alberta Wielkiego w Kolonii, uroczystej mszy św. w Fuldzie i pobytu Ojca Świętego w Monachium. (RWE, 15.11.1980)
Pielgrzymka Jana Pawła II do Francji
Relacja dźwiękowa Tadeusza Nowakowskiego z uroczystego "Te Deum" w katedrze paryskiej oraz ze spotkania Ojca św. z merem Paryża i mieszkańcami miasta. (RWE, 1980)
Section016