1 stycznia - 21. Światowy Dzień Pokoju
Orędzie "Wolność religijna warunkiem pokojowego współistnienia". We mszy w Bazylice św. Piotra wzięło udział 7300 chłopców z 13. krajów z chórów zrzeszonych w stowarzyszeniu "Pueri Cantores".
25 stycznia Jan Paweł II wystosował list apostolski "Euntes in mundum" dla uczczenia tysiąclecia chrztu Rusi Kijowskiej, a 14 lutego orędzie milenijne do katolików ukraińskich, "Magnum Baptismi donum", sławiące wierność w obliczu prześladowań.
3 maja w Auli Błogosławieństw odbyła się msza św. z udziałem 550 polskich pielgrzymów, koncelebrowana z 40 kapłanami w tym 18 księżmi z Warmii, obchodzącymi 25-lecie kapłaństwa. W homilii "Suwerenność", nawiązującej do rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja papież powiedział: "W dalszym ciągu sprawa suwerenności, czyli niepodległości naszej Ojczyzny pozostaje najgłębiej swoimi korzeniami związana z inną sprawą, ze sprawą suwerenności społeczeństwa, narodu, w tym współczesny państwie polskim… tylko wówczas można mówić o suwerenności , niepodległości narodu, kiedy o wszystkich sprawach swojego życia wspólnego on sam może stanowić i faktycznie stanowi".
W trosce o biedych i wyzyskiwanych
7 maja papież udał się w 37. podróż zagraniczną. Odwiedził Urugwaj, Boliwię, Peru i Paragwaj. W Villarrica Jan Paweł II zwrócił się do boliwijskich rolników: "Drobni, niezależni wytwórcy powinni mieć zapewniony na równi z innymi dostęp do nie krzywdzących ich struktur handlowych i przetwórczych. Wreszcie byłoby pożądane wypracowanie odpowiednich przepisów prawnych, pozwalających na uzyskanie tytułu własności ziemi przez coraz większa liczbę tych ludzi, którzy ją uprawiają: byłaby to niewątpliwie jedna z gwarancji rozwoju i społecznej stabilizacji".
21 maja Jan Paweł II otworzył w Watykanie schronisko dla bezdomnych Donum Mariae, zbudowane na jego polecenie w obrębie Murów Leoniańskich, w sąsiedztwie Auli Pawła VI prowadzone przez siostry misjonarki miłości.
7 czerwca Jan Paweł II napisał osobisty list do Michaiła Gorbaczowa, będący sygnałem otwarcia na szeroki dialog. List ten wręczył na Kremlu 13 czerwca kardynał Agostino Casaroli, który w dniach 8-14 kwietnia uczestniczył na czele delegacji watykańskiej w moskiewskich obchodach 1000-lecia chrztu Rusi Kijowskiej.
14 czerwca Jan Paweł II po raz kolejny spotkał się z Dalajlamą.
Kanonizacja 117 męczenników wietnamskich, która miała miejsce 19 czerwca, była największą zbiorową kanonizacja w historii Kościoła. Papież wygłosił homilię "Sanguis martyrum, semen christianorum" - "Krew męczenników zasiewem chrześcijaństwa".
23 -27 czerwca Jan Paweł II ponownie odwiedził Austrię. Pięciodniowa pielgrzymka, która była 39. podróżą apostolska papieża wiodła m.in. przez Mauthausen, gdzie na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Ojciec św. pytał: "Czy dość potężny jest wyrzut – wyrzut sumienia, jaki w nas pozostał?"
Jan Paweł II reformator
Koniec czerwca stał pod znakiem reformy Kurii Rzymskiej. Jej cel Jan Paweł II wyjaśnił 28 czerwca w trakcie konsystorzu tajnego w Sali Konsystorza. Odniósł się również do rozłamu w kościele dokonanego przez lefebrystów. W czasie IV Konsystorzu publicznego Ojciec św. mianował 24. nowych kardynałów. Podpisał również konstytucję apostolska pastor Bonus.
2 lipca Jan Paweł II ogłasza list apostolski "Ecclesia Dei" w związku ze schizmą abpa Lefebvra, który 30 czerwca wyświęcił bez zgody Stolicy Apostolskiej czterech biskupów i automatycznie ściągnął na siebie ekskomunikę. "Obróciło to wniwecz wszystkie od lat podejmowane wysiłki, zmierzające do zapewnienia pełnej komunii z Kościołem Kapłańskiej Konfraterni św. Piusa X".
9 i 10 lipca miały miejsce rzymskie obchody 1000-lecia chrztu Rusi Kijowskiej. W liturgii przed prokatedrą św. Zofii w Rzymie uczestniczyło ok. 60 tys. ukraińskich pielgrzymów – głównie emigrantów. Następnego dnia w Bazylice św. Piotra odbyła się msza koncelebrowana przez 130 kapłanów.
15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zakończyła Rok Maryjny. Jan Paweł II ogłosił również list apostolski "Mulieris dignitatem" o godności i powołaniu kobiety.
10 września po raz kolejny papież udał się do Afryki. Na trasie 39. pielgrzymki znalazły się: Zimbabwe, Botswana, Lesotho, Suazi, Mozambik z przymusowym lądowaniem w stolicy RPA Johannesburgu. Niezapowiedziana wizyta w RPA spowodowana była złymi warunkami pogodowymi i awarią urządzeń na docelowym lotnisku w Maserze, stolicy Lesotho. W dalszą drogę papież udał się samochodem. Podróż trwała 5 godzin.
40. podróż apostolska Jana Pawła II rozpoczęła się 8 października. Papież udał się do Francji, gdzie m.in. przemawiał na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Ojciec Św. wyraził aprobatę kościoła dla integracji europejskiej, przypominając jednocześnie o aspiracjach ludów słowiańskich, które nazwał "drugim płucem" wspólnej europejskiej ojczyzny.
16 października Jan Paweł II wkroczył w jedenasty rok pontyfikatu
W uroczystościach z okazji 10-lecia wyboru Karola Wojtyły wzięło udział 5 tys. Polaków z prymasem Józefem Glempem na czele. W wieczornej modlitwie różańcowej na Placu św. Piotra uczestniczyło 50 tys. wiernych. Papież przemówił do zebranych z okna biblioteki: "Po dziesięciu latach zwracam się do was z tym samym pozdrowieniem: niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".
28 października w rzymskiej Bazylice Matki Bożej na Zatybrzu miało miejsce spotkanie wyznawców 8 religii w ramach Światowego Dnia Modlitwy o Pokój. Na audiencji Jan Paweł II przyją uczestników chrześcijańsko-muzułmańskiego spotkania w Asyżu.
3 listopada ukazał się dokument Papieskiej Rady Iustitia et Pax "Kościół wobec rasizmu. W trosce o pogłębienie braterstwa między ludźmi".
24 listopada papież w swej prywatnej kaplicy w Watykanie odprawił z okazji 50-lecia Polskiej Sekcji Radia Watykańskiego mszę św. z udziałem jej byłych i aktualnych pracowników. Mszę koncelebrowało 15 polskich księży.
W Sylwestra Jan Paweł II odprawił w jezuickim kościele Il Gesu w Porto San Giorgio mszę św. dziękczynną na zakończenie roku. Wikariusz Rzymu, generał jezuitów i burmistrz Rzymu witając papieża wręczyli mu – zgodnie z tradycją sięgającą 1597 roku - srebrny kielich i dwie białe świece. Po powrocie do Watykanu Ojciec Św. przez chwilę modlił się przy szopce na Placu św. Piotra.
Na podst."Ilustrowanego kalendarium Wielkiego Pontyfikatu"