Solidarność i miłość społeczna najważniejsze
V pielgrzymka papieża była jego najkrótszą pielgrzymką do ojczyzny i jedyną, która przypadała na okres Wielkanocy. Trwała zaledwie jeden dzień. 21 maja 1995 roku papież przyjechał do Ołomuńca, by kanonizować bł. Zdzisławę i bł. Jana Sarkandra.
W Skoczowie Jan Paweł II odwiedził kościół ewangelicko-augsburski. Tam spotkał się z luteranami. – Nasze spotkanie jest świadectwem wspólnego szukania dróg do jedności chrześcijan, zgodnie z wolą naszego Mistrza i Pana: Abyśmy wszyscy stanowili jedno – mówił Jan Paweł II. W czasie wymiany darów biskup ewangelicki Paweł podarował papieżowi figurkę ukrzyżowanego Chrystusa, zaś Jan Paweł II podarował dla świątyni złoty kielich i paterę.
Z kościoła ewangelickiego papież dotarł na pobliskie wzgórze Kaplicówka, gdzie w obecności 300 tys. pielgrzymów i prezydenta Lecha Wałęsy apelował o czystość sumienia, ład moralny i prawdziwą tolerancję w życiu publicznym.
Następnie papież pojechał do Bielska-Białej. Miasta, z którym jak mówił, był związany od dzieciństwa, ponieważ tam pracował jego ojciec i jego brat. Drogę z Bielska do Żywca papież pokonał w papamobile. Na trasie przejazdu pozdrawiało go tysiące ludzi. W czasie liturgii słowa w Żywcu Jan Paweł II zwrócił się do wiernych: - Śpiewam wielkanocną antyfonę i modlę się razem z wami za naszą ojczyznę i za wszystkich rodaków; (…) o wytrwałe budowanie Polski na fundamencie sprawiedliwości, solidarności i miłości społecznej.
***
Pozostałe wydarzenia:
17. rok pontyfikatu rozpoczął się od prezentacji włoskiego wydania książki Jana Pawła II "Przekroczyć próg nadziei". W kolejnych miesiącach dzieło papieża zostało przetłumaczone na 38 języków w nakładzie 20 milionów egzemplarzy. W listopadzie 1994 roku rozpoczęły się przygotowania do obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. W liście apostolskim "Tertio Millennio Adveniente" Jan Paweł II przedstawił przygotowania do tego wydarzenia, akcentując akcję budzenia świadomości wiernych.
Ważnym wydarzeniem była 64. zagraniczna pielgrzymka apostolska. W maju 1995 roku Ojciec Święty odwiedził Czechy, a także kilka miast polskich: Skoczów, Bielsko-Białą i Żywiec. Papież w trakcie mszy św. w Ołomuńcu kanonizował Jana Sarkandera, proboszcza z Holeszowa i Zdzisławę z Lembergu, fundatorkę klasztorów dominikanów. Kilka dni później Jan Paweł II ogłosił encyklikę "Ut unum sint" (o działalności ekumenicznej). Była to pierwsza papieska encyklika na temat ekumenizmu. W jej zakończeniu papież apelował:
"Gdy świta już nowe tysiąclecie, czyż możemy nie prosić Pana, z nową energią i dojrzalszą świadomością, abyśmy dzięki Jego łasce stali się zdolni — wszyscy — do tej ofiary jedności?"
Ja, Jan Paweł II, pokorny servus servorum Dei, ośmielam się przemówić do was, wierni Kościoła katolickiego i do was, bracia i siostry z innych Kościołów i Wspólnot kościelnych, słowami Apostoła Pawła, którego męczeństwo, wraz z męczeństwem Apostoła Piotra ozdobiło Stolicę Rzymską blaskiem jego świadectwa: "dążcie do doskonałości, pokrzepiajcie się w duchu, jedno myślcie, pokój zachowujcie, a Bóg miłości i pokoju niech będzie z wami! (...) Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi".
Niejako kontynuując ten apel Jan Paweł II spotkał się z Bartłomiejem I grecko-prawosławnym patriarchą ekumenicznego Konstantynopola, a następnie odprawili wspólnie mszę św. na uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Na podst. "Ilustrowanego kalendarium Wielkiego Pontyfikatu"