JP II1993
Section01
1978
Wybór Karola Wojtyły na papieża
Więcej
1979
Pierwsza pielgrzymka do Polski
Więcej
1980
Wsparcie dla strajku w Stoczni Gdańskiej
Więcej
1981
Zamach na papieża
Więcej
1982
Kanonizacja bł. Maksymiliana Kolbego
Więcej
1983
Druga pielgrzymka do Polski
Więcej
1984
Zamordowanie ks. Jerzego Popiełuszki
Więcej
1985
Afryka po raz kolejny
Więcej
1986
Papież w żydowskiej synagodze
Więcej
1987
Trzecia pielgrzymka do Polski
Więcej
1988
Wizyta w Parlamencie Europejskim
Więcej
1989
Ocieplenie kontaktów Watykan-Warszawa
Więcej
1990
Oficjalne kontakty Watykan - ZSRR
Więcej
1991
Czwarta pielgrzymka do Polski
Więcej
1992
Wizyta w Afryce
Więcej
1993
Pielgrzymka na Litwę, Łotwę i Estonię
Więcej
1994
Apel o pokój na Bałkanach
Więcej
1995
Piąta pielgrzymka do Polski
Więcej
1996
Wizyta w Niemczech
Więcej
1997
Szósta pielgrzymka do ojczyzny
Więcej
1998
Wizyta na Kubie i w Nigerii
Więcej
1999
VII pielgrzymka do Polski
Więcej
2000
Trzecia tajemnica fatimska
Więcej
2001
Wizyta w świątyni muzułmańskiej
Więcej
2002
Ostatnia wizyta w Polsce
Więcej
2003
Beatyfikacja Matki Teresy z Kalkuty
Więcej
2004
Ostatnia zagraniczna pielgrzymka
Więcej
2005
Śmierć Jana Pawła II
Więcej
Section04

1993

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 08:00
Po raz pierwszy Ojciec Święty pielgrzymował do krajów byłego Związku Radzieckiego.

15. rok pontyfikatu zapisał się przede wszystkim pielgrzymką papieską na Litwę, Łotwę i Estonię. Po raz pierwszy Ojciec Święty pielgrzymował do krajów byłego Związku Radzieckiego. Dla Polaków szczególnie ważna była wizyta Jana Pawła II w Wilnie. Papież m.in. przewodniczył modlitwie różańcowej w Kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz spotkał się z Polakami w kościele św. Ducha. W Kownie, na spotkaniu z młodzieżą Jan Paweł II wezwał do nowej ewangelizacji, ostrzegając jednocześnie przed zagrożeniami jakie niosą za sobą wybujały konsumpcjonizm i permisywizm moralny.

Powiedział m.in.:

"Skończyły się długie lata deptania podstawowych swobód. Dzisiaj wasz kraj wchodzi, nie bez trudności, w rzeczywistość bardziej pogodną. Gdzie panowała samowładza, teraz została otwarta przestrzeń dla odpowiedzialnej wolności; gdzie rozniecano nieufność wobec innych, rozwija się zrozumienie i tolerancja; gdzie próbowano zdusić wiarę, głosząc materializm, teraz utwierdza się wolność religijna, która niesie z sobą nie tylko uznanie Boga, lecz także szacunek dla człowieka.

Młodzi mieszkańcy Litwy — "otwórzcie drzwi Chrystusowi". Jako pierwsi przyjmijcie wezwanie do nowej ewangelizacji, której tak pilnie potrzebuje wasza ojczyzna, Europa i świat. Chrystus zna serce człowieka, serce każdego z was. Chrystus was zna i kocha. Tylko Jezus może w pełni zaspokoić potrzeby i najbardziej wewnętrzne i żywotne aspiracje ludzkiego ducha.

Ewangelia, orędzie nadziei i autentycznej odnowy, przeznaczona jest dla każdej epoki i każdego człowieka. Przyjmijcie ją jako dar zbawienia; uczyńcie ją normą codziennego życia. Głoście ją i dawajcie o niej świadectwo. Bądźcie świadkami Chrystusa!

Na próżno szuka szczęścia ten, kto wpatrując się w samego siebie i słuchając głosu fałszywych proroków, wchodzi na drogę konsumizmu, permisywizmu moralnego, egoizmu kultywowanego jako styl życia, obojętności religijnej. Na próżno szuka szczęścia i naraża się na wielkie rozczarowanie ten, kto ma nadzieję znaleźć je w sektach, które manipulują człowiekiem, proponując formy ezoteryzmu i magii".

Na Litwie Jan Paweł II odwiedził także Wzgórze Krzyży w Szawlach, sanktuarium z czasów postania styczniowego oraz Sanktuarium Matki Bożej w Szydłowie, gdzie w 1608 roku miało miejsce objawienie Matki Boskiej.

Na podst."Ilustrowanego kalendarium Wielkiego Pontyfikatu"

Więcej keyboard_arrow_down
Section012
Section016