Ważnym wydarzeniem tego roku była kanonizacja o. Rafała od św. Józefa – Józefa Kalinowskiego, powstańca styczniowego, zesłanego na Sybir, wychowawcy księcia Augusta Czartoryskiego.
Ten rok ważny był szczególnie dla chrześcijan w Afryce. Jan Paweł II odwiedził w dwóch kolejnych pielgrzymkach aż pięć krajów: Senegal, Gambię, Gwineę, Angolę oraz Wyspy św. Tomasza i Książęce. Szczególnie ważna była wizyta na wyspie Goree w Senegalu, zwanej "afrykańskim sanktuarium bólu". W XVI i XVII wieku było to centrum handlu niewolnikami, stąd też ruszali katoliccy misjonarze w głąb Afryki.
Ojciec Święty w niezwykle emocjonalnym przemówieniu odniósł się do tej przeszłości wyspy, prosząc o wybaczenie. Powiedział m.in.:
"Gorée, symbol zwiastowania Ewangelii wolności stało się, niestety, również symbolem strasznego obłędu tych, którzy z tylu naszych braci i sióstr, którym miała być głoszona Ewangelia wolności, uczynili niewolników. Papież, który głęboko przeżywa radości i nadzieje jak również smutki i trwogi człowieka, nie może pozostać obojętnym wobec tego wszystkiego czego wyrazem jest wyspa Gorée. (…) Jak można zapomnieć o tych niezliczonych cierpieniach, jakie wyrządzono prześladowanym narodom kontynentu afrykańskiego z pogwałceniem najbardziej podstawowych praw człowieka? Jak można zapomnieć o tylu istnieniach ludzkich, które pochłonęło niewolnictwo? W głębokiej pokorze przed prawdą trzeba wyznać ten grzech człowieka przeciw człowiekowi i człowieka przeciwko Bogu. Z tego afrykańskiego sanktuarium cierpień naszych czarnych braci błagamy Niebo o przebaczenie. Módlmy się, by w przyszłości uczniowie Chrystusa nigdy już w żaden sposób nie uciskali swoich braci, lecz by zawsze starali się naśladować współczucie dobrego Samarytanina z Ewangelii, spiesząc z pomocą tym, którzy są w potrzebie".
Ten rok miał też swój dramatyczny wymiar. W lipcu 1992 roku Jan Paweł II został poddany operacji usunięcia guza jelita. Papież pomimo cierpienia przez cały czas pobytu w poliklinice Gemelli celebrował msze święte. Świat z niepokojem obserwował chorobę Ojca Świętego, zewsząd napływały słowa pociechy i poparcia, listy wysłali m.in. prezydent Lech Wałęsa i premier Hanna Suchocka. 5 sierpnia 1992, w bazylice św. Piotra odbyła się msza dziękczynna w intencji zdrowia papieża koncelebrowana przez polskich kapłanów i z udziałem ponad 2 tysięcy polskich pielgrzymów.
Na podst."Ilustrowanego kalendarium Wielkiego Pontyfikatu"