Polskie Radio
Section05

Jan Matejko

Słynny obraz Jana Matejki "Unia Lubelska" wyruszył w podróż z Lublina do Wilna

6 lipca w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie odbędzie się otwarcie wystawy "Lublin – miasto unii Litwy i Polski". Razem z jednym z najbardziej znanych dzieł Matejki na wystawie oglądać będzie można sześćdziesiąt dzieł sztuki z XVII-XX wieku przedstawiających zarówno Unię Lubelską z 1 lipca 1569 roku, jak i historię i znaczenie Lublina na mapie Europy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wilno

"To tylko szkic - sceny z życia Jana Matejki". Słuchowisko Wojciecha Markiewicza w reżyserii autora

Jubileusz dwustu lat istnienia Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie obchodzony w 2018 roku to historia czynu tworzących ją artystów - dyrektorów, rektorów a także niezwykle uzdolnionych i znanych w Polsce i za jej granicami absolwentów. Wśród nich artyści tej miary co Julian Fałat, Leon Wyczółkowski, Jacek Malczewski, Adolf Szyszko – Bohusz czy Marian Konieczny. Poczet rektorów Akademii otwiera Jan Matejko, który od 1873 roku najpierw jako Dyrektor, tworzył jej profil przez 20 lat .
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Wojciech Markiewicz Stanisław Brudny Marian Szałkowski Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Adam Bauman Oskar Hamerski Leszek Zduń Barbara Zielińska

"Dziedzictwo Asklepiosa. Medycyna kontra humanistyka"

Na jakie choroby cierpieli znani artyści. m.in. Vincent van Gogh, Edward Munch czy Stanisław Wyspiański i jak te dolegliwości przekładały się na ich sztukę. Które nowożytne obrazy i rzeźby powinny znaleźć się w katalogu poświęconym związkom sztuki i medycyny i czym charakteryzowała się architektura najsłynniejszych europejskich szpitali?
Zobacz więcej na temat:  choroba artysta Vincent van Gogh Katarzyna Kobylecka STYL ŻYCIA KULTURA