Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Artur Domosławski: latynoamerykańska literatura i muzyka były dla mnie magnesami

Gościem Michała Nogasia był Artur Domosławski, autor wydanej dwie dekady temu "Gorączki latynoamerykańskiej" oraz opublikowanej kilka dni temu kontynuacji tamtej książki – "Rewolucja nie ma końca". Jak wyglądała jego praca? Co zachwyciło go w Brazylii czy w Argentynie? I skąd w ogóle miłość do Ameryki Południowej?
Zobacz więcej na temat:  ludzie Ameryka Południowa KULTURA reportaż Artur Domosławski Michał Nogaś Trójka literatura Ameryka Łacińska

Malcolm XD - najbardziej tajemniczy autor w Polsce

Wydał już dwie bestsellerowe książki, a trzecia właśnie pojawia się w księgarniach. Malcolm XD to niecodzienny autor, który ukrywa się pod osobliwym pseudonimem. W swojej twórczości przedstawia trudy współczesnego życia w wyjątkowy i satyryczny sposób. Anonimowy Malcolm XD opowiedział Uli Kaczyńskiej o swoich początkach, a także przybliżył, dlaczego ukrywa się pod specyficzną ksywą.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Malcolm XD Ula Kaczyńska literatura hobby

Międzynarodowy Dzień Tłumacza. "Dla mnie tłumaczenie to rodzaj przepływu"

- Obcuję z tekstem oryginału, stwarzam tekst przekładu, ale właściwie nie wiem do końca, jak to się dzieje. Im więcej czasu upływa od momentu mojego debiutu jako tłumaczki, tym mniej wiem na ten temat i tym jest mi trudniej prowadzić warsztaty dla początkujących tłumaczy, które od wielu lat odbywają się w Polskim Towarzystwie Wydawców Książek - mówiła w Dwójce Dorota Konowrocka-Sawa przed Międzynarodowym Dniem Tłumacza (27.09). 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka tłumacz tłumaczenie Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura KULTURA Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

Księgarnie kameralne. Jak uratować umierający rynek?

Jak radzą sobie niezależne księgarnie na rynku czytelniczym? Niestety muszą one stawić czoła narastającym problemom. W audycji "Ferment kulturalny" goście Alicji Michałowskiej - Paulina Bandura i Jacek Dargiewicz - opowiedzieli o rynku małych księgarń, o ich trudnościach oraz o zbliżającej się Nocy Księgarń.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka księgarnie książki Noc Księgarń KULTURA Jacek Dargiewicz Alicja Michalska Paulina Bandura

"Miał wyobraźnię absolutną". Herbert George Wells i jego realistyczna fantastyka

– W swojej książce "Świat wyzwolony" Wells opisuje wybuch bomby uranowej, który był takim szokiem na świecie, że powstały organizacje dla ocalenia ludzkości. Pisał to w 1914 roku, a akcję umieścił w 1950. Pomylił się tylko o kilka lat – mówił o Wellsie Antoni Słonimski, który zaprzyjaźnił się z pisarzem podczas pobytu w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  Herbert George Wells HISTORIA Anglia Wielka Brytania Londyn książki science-fiction fantastyka

"Hobbit", czyli początek wielkiej czytelniczej przygody

87 lat temu w brytyjskich księgarniach ukazało się pierwsze wydanie książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Obok trylogii "Władca Pierścieni" tego samego autora to jedna z najsłynniejszych powieści fantasy, dzieło kultowe, które spopularyzowało gatunek i utrwaliło jego czołowe miejsce w kulturze masowej XX i XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  Tolkien Hobbit fantasy fantastyka książki książki dla dzieci literatura Wielka Brytania Oxford HISTORIA władca pierścieni baśnie legendy bajki J.R.R. Tolkien literatura fantasy literatura dziecięca

"Czuwając nad nią" Jean-Baptiste'a Andrei. Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Francuska powieść Jean-Baptiste'a Andrei "Czuwając nad nią" to wspaniała, chwytająca za serce, niebanalna historia przyjaźni, miłości, między ludźmi, którzy nie mieli łatwego życia. Doceniona została najważniejszym francuskim wyróżnieniem literackim, jednym z ważniejszych wyróżnień literackich na świecie - Nagrodą Goncourtów 2023.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki literatura