Polskie Radio
Section05

Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Edukacja outdoorowa. Jak wygląda w Polsce nauka poza murami szkoły?

Edukacja outdoorowa to dziedzina pedagogiki, która zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Jest to edukacja w terenie, o której mówi się, że jest to pedagogika przygody czy pedagogika przeżyć. – Chodzi o to, by wszystko to, co może być nauczane na dworze, było nauczane na dworze – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Katarzyna Jämsä. Edukacja outdoorowa daje wiele możliwości w zależności od tematu przewodniego zajęć. Po więcej zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła radio dla rodziców

Wacław Holewiński: Karol Jaroszyński był najbogatszym Polakiem w dziejach

- Zrobiono takie przeliczenia w stosunku do najbogatszego Polaka dzisiaj. Ma on raptem 20 procent tego, co miał Karol Jaroszyński. To był człowiek z absolutnej elity finansowej nie tylko ówczesnej Europy, ale i całego świata. Ludzi o podobnej skali bogactwa było prawdopodobnie kilkunastu w całym świecie - mówił Wacław Holewiński o bohaterze swojej najnowszej książki pt. "Cieniem będąc, cieniem zostałem".
Zobacz więcej na temat:  Wacław Holewiński literatura Dwójka KSIĄŻKA

Skąd wziął się "hrabia" przy nazwisku Aleksandra Fredry?

- W dawnych czasach tytuły hrabiowskie były wyznacznikiem pewnego poziomu społecznego danej rodziny czy osoby, która go otrzymywała i wiązały się w różnych państwach z różnymi przywilejami i obowiązkami. Pod koniec XVIII wieku, gdy Rzeczypospolita jako państwo upadała, urzędy senatorskie pozwoliły rodzinie Fredrów na uzyskanie tytułu hrabiowskiego - mówił w Dwójce prof. Sławomir Górzyński, historyk i heraldyk.
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci Aleksander Fredro literatura komedia Rok Alekdandra Fredry Dwójka KULTURA

Biblioteka Poezji Ukrainy "W obliczu wojny"

Po ubiegłorocznej napaści rosyjskiej na Ukrainę jedną z instytucji, która od razu przygarnęła pod swój dach poetki z zaatakowanego kraju, był Ośrodek Pogranicze w Sejnach. Ze spotkań z ludźmi narodziły się książki - 20 już wydanych, 10 kolejnych w przygotowaniu, dwujęzycznych niewielkich tomików poetyckich, opublikowanych jako  Biblioteka Poezji Ukrainy "W obliczu wojny".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina poezja Sejny Dwójka

Jak powinny wyglądać zajęcia wychowania fizycznego w szkołach?

Lekcje wychowania fizycznego na samym początku edukacyjnej ścieżki - w klasach I – III często bywają marginalizowane, odbywają się na szkolnych korytarzach, ale z drugiej strony - właśnie w tym wieku często są traktowane przez dzieci z ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem. Jak utrzymać ten zapał? Jak sprawić, żeby mimo czasem trudnych warunków zajęcia były atrakcyjne, a zarazem pokazywały dzieciom, czym jest sport wyczynowy, który może stać się ważnym i zdrowym hobby. Jak w sześcio- czy siedmioletnim dziecku rozpoznać potencjalnego sportowca, którego warto kształcić i rozwijać w tym kierunku?  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców szkoła Rodzinny W-F

Jarosław M. Rymkiewicz - w pierwszą rocznicę śmierci

- Wobec tego co pisał zawsze stawiał znaki zapytania, często ironiczne, mnożył byty, umieszczał siebie w tych historiach. Były one zawsze pisane przez filtr jego świadomości, wiedzy, przygotowania kulturowego, doświadczenia badacza itd. Tak naprawdę nie wiemy, czy Rymkiewicz naprawdę wierzył w to, co pisał - mówił w Dwójce literaturoznawca prof. Grzegorz Marzec. W piątek (3.02) minęła pierwsza rocznica śmierci cenionego poety, prozaika, dramatopisarza i eseisty.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz literatura Dwójka KULTURA rocznica eseistyka

"Frydląd Junjor". Reżyser: śmieszna polska komedia zdarza się nader rzadko

- Z kilku tekstów Winawera, które przeczytałem, "Frydląd Junjor" najbardziej przypadł mi do gustu. Może dlatego, że poza tym, że jest śmieszny, pokazuje również różne strony ludzkiej natury, która się absolutnie nie zmieniła od tamtych czasów - mówił w "Wybieram Dwójkę" Maciej Wiktor, reżyser słuchowiska, które w najbliższą niedzielę (8.01) będzie miało premierę na antenie Programu 2.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia premiera TEATR literatura Dwudziestolecie międzywojenne komedia Dwójka

Polscy nauczyciele za granicą wskrzeszają świąteczne tradycje

- Kierujemy nauczycieli, aktualnie jest ich stu trzech, do jedenastu krajów. Głównie na Wschód, ale również do Ameryki Południowej, mamy sześciu nauczycieli w Brazylii i jednego w Argentynie. Rekrutacja odbywa się na bazie zgłoszeń od stowarzyszeń, fundacji i szkół z danego kraju - mówiła w Dwójce Justyna Kralisz, dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Zobacz więcej na temat:  tradycja święta Boże Narodzenie Polonia Polacy za granicą zwyczaje Dwójka