Polskie Radio
Section05
Marcin Perfuński

Jak wybierać wartościowe prezenty dla najbliższych? "Strefa rodzica" w PR Dzieciom

Każdy z nas ma zapewne swoją strategię dotyczącą prezentów, zwłaszcza świątecznych. Niektórzy podchodzą do tematu w dłuższej perspektywie czasowej i już kilka miesięcy wcześniej analizują rynek, czytają recenzje i konsultują decyzje, inni podążają za modą, korzystają z promocji albo gotowych pakietów prezentowych i ogarniają wszystkie podczas jednej wizyty w hipermarkecie, a jeszcze inni zamawiają prezenty na ostatnią chwilę, biorąc to, co dostępne, byleby nie przyjść na wigilijną kolację bez niczego. 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie prezenty Strefa Rodzica radio dla rodziców

Nudzi mi się! Czy istnieją praktyczne podpowiedzi dla dzieci?

Prawdopodobnie każdy rodzic doświadczył takiej sytuacji: dziecko otoczone zewsząd zabawkami i elektronicznymi gadżetami albo chadzające na niezliczoną ilość zajęć dodatkowych w pewnym momencie staje na środku domu i mówi, że się nudzi. Gdy mija nasze pierwsze zaskoczenie, zaczynamy kombinować, zachęcać, ale czy dobrze robimy? A może warto pozwolić dziecku na ponudzenie się, żeby samo znalazło dla siebie najlepsze rozwiązanie? Czy nuda jest stanem, którego trzeba unikać? Skąd się ona bierze i jak sobie z nią radzić? Gdzie szukać leku na nudę i jak znaleźć go w domu? Jak przerobić nudę na szansę spotkania i zbudowania relacji?
Zobacz więcej na temat:  czas wolny rozwój dziecka rodzicielstwo zabawa z dzieckiem radio bez reklam radio dla rodziców

Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie? Podpowiadamy!

Kto tak naprawdę pilnuje bezpieczeństwa w internecie? Co zagraża dzieciom w sieci i jak to się zmienia w czasie? Jak dbać o dobrostan dzieci w czasach wojny on-line? Czy gry cyfrowe mogą być sposobem na budowanie relacji z dzieckiem? Jak zaangażować rodziców do bycia z dzieckiem w internecie? O tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówili Anna Rywczyńska oraz dr Szymon Wójcik. Oboje są współorganizatorami Międzynarodowej Konferencji "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio bez reklam bezpieczeństwo w sieci wychowanie psychologia dziecięca

System patologicznego posłuszeństwa – jak się z niego uwolnić?

W rodzinnym domu dowiadujemy się, że w zasadzie jako dzieci głosu nie mamy i dla własnego dobra powinniśmy być posłuszni rodzicom. W szkole jesteśmy nieustannie obserwowani, oceniani i musimy bezrefleksyjnie wykonywać polecenia nauczyciela, którego autorytetu nie można podważać. W życiu zawodowym mamy zaś nad sobą przełożonego, któremu zdajemy raporty z wykonanej pracy, a gdy uda się nam skończyć ją wcześniej, to nie odpoczywamy, tylko narzucane są nam kolejne obowiązki. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców Strefa Rodzica rozwój dziecka psychologia dziecięca

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Jak pomóc dzieciom w przetrwaniu ich małych końców świata?

Każdego dnia w Polsce piętnaście osób odbiera sobie życie. Wśród nich są także dzieci. W 2021 roku niemal tysiąc pięćset dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, z czego sto dwadzieścia siedem prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu do roku 2020 widzimy 77% wzrost zachowań samobójczych wśród młodzieży. Dane pochodzą z Komendy Głównej Policji. Jeżeli dodamy, że każde samobójstwo wpływa na dwadzieścia osób z najbliższego otoczenia, to mamy do czynienia z niezwykle poważnym problemem, o którym wciąż mało mówi się publicznie. Wystarczy wspomnieć, że pierwsza kampania na temat zapobiegania samobójstwom pojawiła się dopiero w 2018 roku.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca samobójstwo rodzicielstwo

Czego potrzebują dzieci, by rozwinąć krytyczne myślenie?

Wakacje to przestrzeń wolności, która pozwala dzieciom myśleć nie tak, jak wymagają tego nauczyciele, szkoła czy cały system, ale w sposób, jaki same uważają za słuszny. Wolność w myśleniu jest jednym z fundamentów myślenia krytycznego, o którym mówił w audycji "Strefa rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Artur Negri. Czym jest krytyczne myślenie? Jaka jest jego definicja? Czy ono jest potrzebne naszym dzieciom? Czy jest potrzebne nam dorosłym? Mamy je w sobie od urodzenia czy należy je wypracować? Po co myślenie krytyczne w życiu codziennym?  
Zobacz więcej na temat:  wakacje 2022 Strefa Rodzica rozwój dziecka

Czy edukacja może być kolorowa? Jak stworzyć szkołę własnych marzeń?

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Śremie to istniejąca naprawdę szkoła, która do złudzenia przypomina utopijną wizję. Jest nie tylko kolorowa, ale też wyposażona w pracownię cukierniczą i najprawdziwsze kino, a po korytarzach biegają zwierzęta. To jedna z wielu placówek edukacyjnych prowadzonych przez Spółkę Kreatywna Edukacja, której szefem jest Jakub Tylman, gość audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica szkoła edukacja

Prawda historyczna, symboliczna i nieprawda. Mity, które znamy z lekcji historii

Bitwy na Psim Polu nie było, Kazimierz Wielki nie umarł bezpotomnie, to nie Janek Wiśniewski padł, a Ordon nie zginął w Reducie. Dotychczas większość z nas znała inne wersje tych historii, jednak badania naukowe dowiodły, że były one jedynie mitami, których wprawdzie uczyliśmy się w szkole, ale z nieprzypadkowych powodów, a później powtarzaliśmy w bezrefleksyjny sposób. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja szkoła historia Polski

Szachy jako sport ponadczasowy. Rozmowa o książce "Róża, a co chcesz wiedzieć o szachach?"

Zainteresowanie szachami bije w ostatnich latach rekordy popularności. To jeden z nielicznych sportów, które można uprawiać zarówno na żywo, jak i on-line, nie tracąc przy tym na jakości. Szachy odnajdują się w dzisiejszym świecie z kilku powodów. Po pierwsze, to nie świat ma się dostosować do szachów, a szachy do wyzwań obecnego świata. Coraz częściej szachy są traktowane jako odskocznia od codzienności, która pomaga wyciszyć się i skupić. Grę w szachy można traktować jako antidotum na nadmiar informacji i wykorzystać ten czas na obcowanie z własnym umysłem.
Zobacz więcej na temat:  szachy rozwój dziecka matematyka radio dla rodziców DAB+

Rodzicielska pewność siebie. Jak rozmawiać z dzieckiem o tym co najważniejsze?

Dzieci mogą czuć się zagubione w świecie, w którym przyszło im funkcjonować. Podobnie jak my, nasze pociechy są narażone na trudne informacje, z którymi nie zawsze jest im łatwo się mierzyć. Wskazówkami na temat tego, jak prawidłowo rozmawiać z dzieckiem na wszelakie tematy podzielił się w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marek Michalak, autor książki "Opowieści o tym, co w życiu ważne".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie

Uważaj, Mikołaj patrzy! Rozmowa o wychowywaniu w strachu

Mikołajki i Boże Narodzenie to wyczekiwane przez dzieci święta. Każdy malec liczy na spełnienie swoich próśb. Dzieci piszą listy z nadzieją, że święty Mikołaj przyniesie im to, o czym marzą. Jest jednak warunek – muszą być grzeczne. W przeciwnym razie zamiast prezentu dostaną rózgę. Co się kryje za takim komunikatem? Czy to słuszny tok rozumowania? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Dorotą Lubas.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie czas wolny prezenty rodzicielstwo

Jak hip-hop pomaga dzieciom z trudnych środowisk wyjść na prostą?

Dla niektórych hip-hop kojarzy się z agresją, dlatego też postrzeganie tej kultury jako elementu wspomagającego resocjalizacje może być kontrowersyjne. Niemniej jednak, jak można było usłyszeć w "Strefie Rodzica", hip-hop ma potencjał wychowawczy i edukacyjny oraz służy rozwojowi młodego człowieka. Poprzez kulturę hip-hopu młodzież może wyrazić siebie, swoje pragnienia czy sprzeciw, o czym podczas audycji mówili Przemysła Kaca, wiceprezes Fundacji Latorośl, prowadzący projekt "Hip-Hop Druga Szansa", dr Marek Michalak, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka oraz prof. Marek Konopczyński, pedagog resocjalizacyjny.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam młodzież

Jak zachwycić dzieci polskimi naukowcami? [POSŁUCHAJ]

Wszyscy wiemy, kim był Mikołaj Kopernik czy Maria Skłodowska-Curie, ale zapominamy o innych Polakach, którzy zasłynęli np. założeniem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej czy skonstruowaniem łazika księżycowego użytego podczas 3 misji Apollo. Tak więc, chociaż polscy naukowcy od zawsze mieli duży wpływ na rzeczywistość i nie raz ją kształtowali, niewiele osób o nich wie. Wynika to m.in. z faktu, że mało się o nich mówi, a przez to maleje zainteresowanie sprawami naukowymi, zwłaszcza wśród dzieci. O tym, jak to zmienić opowiedział w "Strefie Rodzica" Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, prowadzący kanał "Nauka. To lubię" oraz autor Akademii Superbohaterów.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja radio dla rodziców radio dla dzieci mali naukowcy Mikołaj Foks

Jak rozmawiać z dziećmi o brutalności w popkulturze?

Niektóre zjawiska popkultury budzą wiele kontrowersji. Od niedawna przedmiotem dyskusji jest serial "Squid Game", o którym mówi się, że swoją treścią i produkcją przesuwa kolejne granice. Ze względu na ukazane w nim kwestie, serial ten jest dozwolony od lat 16. Jednak pomimo to, stanowi on jeden z głównych tematów rozmów wśród uczniów, także tych młodszych. O wpływie popkultury na społeczeństwo w odniesieniu do serialu "Squid Game" opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom, Dawid Łasiński, pedagog znany jako Pan Belfer oraz Dorota Minta, psycholożka dzieci i młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica serial edukacja filmowa radio dla rodziców radio bez reklam

Jak rozwija się mowa w rodzinach wielojęzycznych?

Jak się okazuje, liczba osób na świecie mówiących w więcej niż jednym języku stanowi większość. Co więcej, z czasem język, który przyswoiliśmy na początku życia może ustąpić miejsca innemu, w związku z czym pojęcie języka ojczystego jest płynne. Chcąc przyjrzeć się bliżej rozwojowi umiejętności komunikacyjnych u dzieci, w zależności od liczby języków których się uczą, zespół MultiLADA z Uniwersytetu Warszawskiego postanowił przeprowadzić badanie StarWords, o który w "Strefie Rodzica" opowiedziały Ewa Haman, profesor na Wydziale Psychologii UW oraz Karolina Mieszkowska, adiunkt badawczy na Wydziale Psychologii UW.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rozwój dziecka DAB+ radio dla dzieci mowa