Polskie Radio
Section05

PRL

„Ksiądz Jerzy nie zamilkł” - część II

Druga część archiwalnego słuchowiska „Ksiądz Jerzy nie zamilkł” z roku 1994 autorstwa Tadeusza Fredro-Bonieckiego i w reżyserii Janusza Kukuły. W słuchowisku wykorzystano archiwalny fragment rozważań różańcowych błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki z 19 października 1984 roku oraz ogłoszenie wygłoszone przez niezłomnego Kapłana na zakończenie jednej z Mszy św. za Ojczyznę, odprawionej w kościele świętego Stanisława Kostki w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Tadeusz Fredro-Boniecki Kościół

"Średniowiecze jest epoką naszych korzeni". Jacques Le Goff i odkrywanie przeszłości

– Historia służy do lepszego zrozumienia, kim jesteśmy i skąd przychodzimy. A to właśnie średniowiecze jest czasem naszych początków – mówił w archiwalnych radiowych nagraniach Jacques Le Goff. 1 stycznia wspominamy 100. rocznicę urodzin tego znakomitego francuskiego historyka, połączonego bliskimi więzami również z Polską.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Francja wspomnienie architektura Tuluza Warszawa

„Ksiądz Jerzy nie zamilkł” - część I

Pierwsza część archiwalnego słuchowiska „Ksiądz Jerzy nie zamilkł” z roku 1994 autorstwa Tadeusza Fredro-Bonieckiego i w reżyserii Janusza Kukuły. W strukturę dramatu T.S. Eliota „Mord w katedrze” wpisane zostały materiały dokumentujące wydarzenia, przedstawiające prześladowanie i zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki. Połączenie poezji Eliota z fabularyzowanym dokumentem sprawia, że słuchowisko wyróżnia się kunsztowną oratoryjną formą.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół Tadeusz Fredro-Boniecki T.S. Eliot

Paraliż, który objął cały kraj. Reportaż "Zima zim" [POSŁUCHAJ]

Gwałtowne śnieżyce, zamiecie i ostry mróz. Zima przypuściła atak na północy, od Suwałk, Gdańska i Szczecina, przesuwając się w głąb kraju. Gwałtowne załamanie pogody przyszło w sylwestra 1978 roku. – Wysiadło centralne ogrzewanie. Nie było prądu – wspominają codzienność w czasie zimy stulecia rozmówczynie Jakuba Tarki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jakub Tarka reportaż pr poleca zima historia Polski

Proces toruński. Zabójcy ks. Jerzego Popiełuszki przed komunistyczną Temidą

39 lat temu przed Sądem Wojewódzkim w Toruniu rozpoczął się proces morderców ks. Jerzego Popiełuszki. Ponad miesiąc później czterej oskarżeni usłyszeli wyroki w wymiarze od 14 do 25 lat pozbawienia wolności. Wkrótce specjalnym rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych gen. Czesława Kiszczaka wyroki te zostały znacząco skrócone.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA proces toruński Jerzy Popiełuszko Solidarność Leszek Pękala Grzegorz Piotrowski Waldemar Chmielewski Adam Pietruszka