Polskie Radio
Section05

Paweł Siwek

Andrzej Kosendiak: muzyka polska XVII i XVIII w. jest mi bliska

- Nagraliśmy kiedyś płytę z muzyką Gorczyckiego i artyści, którzy się spotkali, stwierdzili, że warto współpracować. Tak powstał Wrocław Baroque Ensemble i zrodziły się kolejne pomysły na nagrania. Osiem płyt, które wydaliśmy w ciągu ostatnich lat, było wysoko ocenianych przez słuchaczy, więc pomyślałem, że warto je zebrać - mówił w Dwójce dyrektor Narodowego Forum Muzyki o cyklu płyt "Music First. Muzyka I Rzeczypospolitej (Music of the first Commonwealth)".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Kosendiak barok muzyka klasyczna MUZYKA KULTURA

Wiesław Ochman: zacząłem od śpiewania "Chryzantem Złocistych"

- Spotkałem kiedyś naszego dozorcę z ulicy Ząbkowskiej nr 48, który powiedział: Wiesiu słyszałem cię w radiu, ładnie śpiewałeś, ale tak cudnie, jak śpiewałeś "Chryzantemy złociste", jak miałeś 4 lata, to się już nie powtórzy - mówił w Dwójce wielki tenor, tegoroczny laureat Nagrody honorowej Koryfeusza Muzyki Polskiej przyznanej przez Kolegium Elektorów za całokształt dokonań artystycznych.
Zobacz więcej na temat:  śpiew MUZYKA KULTURA Wiesław Ochman

Marek Krajewski: to powieść kryminalna z elementami psychologicznymi

- Tutaj jest infernum. Eberhard Mock wstępuje do piekieł, jest potwornie sponiewierany przez swój nałóg, który jest ściśle sprzężony z akcją kryminalną tej powieści. Niemniej jednak chciałem pokazać, że alkohol to nie tylko dobra zabawa - mówił w Dwójce pisarz o swojej najnowszej książce "Mock. Golem".
Zobacz więcej na temat:  Marek Krajewski książki kryminał literatura polska KSIĄŻKA KULTURA Wrocław literatura

Szymon Komasa: zawsze idę w stronę romantyków

- Recital nazywa się "Portret", więc postanowiłem, że zrobię taki przekrój pieśni, które reprezentują moją osobę i drogę, którą przeszedłem. Znajdzie się dużo literatury angielskiej. Będzie też trochę po francusku – to taki portret współczesnego śpiewaka-Europejczyka - opowiadał w Dwójce światowej sławy baryton, który wystąpi z pierwszym warszawskim recitalem.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA KULTURA muzyka klasyczna

Magdalena Królikiewicz: historia obrazów Rembrandta zatacza koło

- Obrazy Rembrandta po tym, jak opuściły jego studio, znajdowały się u kolekcjonerów. Najpierw u amsterdamskiego kupca, później w Berlinie, a następnie zostały nabyte przez króla Stanisława Augusta. Ostatni zwrot w historii obrazów to rok 1994, kiedy profesor Karolina Lanckorońska podarowała je na Zamek Królewski. W ten sposób obrazy 25 lat temu wróciły do nas - opowiadała jedna z kuratorek wystawy "36 x Rembrandt".
Zobacz więcej na temat:  Rembrandt wystawa KULTURA

Alek Nowak: "Drach" wydobywa niejednoznaczną prawdę o człowieku

- Rozumiem "Dracha" jako odniesienie się do bardzo istotnych wątków osobistych u Szczepana Twardocha, natomiast dla mnie to jest temat dużo szerszy, niż sam Śląsk - opowiadał gość Dwójki, jeden z najwybitniejszych kompozytorów swojego pokolenia, twórca dramatu muzycznego, który będzie miał swoją premierę na festiwalu Auksodrone w Tychach.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor TEATR KULTURA Aleksander Nowak spektakl Szczepan Twardoch

Justyna Czechowska: przez lata zawód tłumacza był pomijany

- Nie bez powodu w XIX wieku, na początku boomu powieści tłumaczonych na szerszą skalę, w większości ten zawód wykonywały kobiety. Po pierwsze dlatego, że to one znały języki obce. Po drugie, że to one czytały te książki i chciały przekładać je na swoje ojczyste języki. No i wreszcie dlatego, że był to zawód, który można było wykonywać w domowym zaciszu - mówiła szefowa Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.
Zobacz więcej na temat:  tłumacz KULTURA książki

Jedzenie i literatura. Audycja "Droga przez mąkę" w książkowym wydaniu

- To almanach rozmów z przeróżnymi ludźmi, których menu literackiej jest dość odmienne. Czytamy wszystko, od starożytności do dzisiaj, od Petroniusza do "American Psycho". Również menu literackie moich gości, których trochę się przewinęło przez siedem lat w mojej audycji, czyni tę książkę dosyć różnorodną - Łukasz Modelski, prowadzący sobotni radiowy program kulinarny, autor książki "Droga przez mąkę, czyli literatura dla kucharek".
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Modelski KSIĄŻKA kuchnia kuchnie świata

Anna Szylar: przestrzeń cyfrowa nie istniałaby bez analogowej

- Ożywianie archiwów za pomocą nowych technologii na pewno będzie kluczowym tematem wszystkich dyskusji. Będziemy rozmawiać zarówno z twórcami, jak i z producentami, artystami i osobami, które zajmują się tą technologiczną stroną związaną z digitalizacją zasobów, więc grono będzie bardzo zróżnicowane, jak co roku - mówiła w Dwójce przewodnicząca zespołu programowego konferencji Digital Cultures.
Zobacz więcej na temat:  nowe technologie digitalizacja konferencja Łukasz Kozak KULTURA

Krzysztof Herdzin i Adam Sztaba: reprezentujemy ten sam gatunek

- Jesteśmy w Polsce dość rzadkim przykładem osób, które z jednej strony bardzo mocno są wyedukowane jeśli chodzi o warsztat, bo obaj jesteśmy absolwentami akademii muzycznych, a już poźniejsze doświadczenia pomogły nam w tym, żeby zajmować się różnymi formami działalności bardzo szeroko - mówili artyści, którzy wkrótce zadebiutują w Dwójce ze swoimi audycjami.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Adam Sztaba Krzysztof Herdzin