Polskie Radio
Section05

Podhale

"Widać niesione prądem kołyski i trupy". 90 lat temu miała miejsce największa powódź w II RP

Obecna powódź, która nawiedziła południowo-zachodnią Polskę, przywołuje tragiczne wspomnienia z 1997 roku, gdy ten sam region dotknęła "powódź tysiąclecia". Swoje traumatyczne doświadczenia z wielką wodą mieli także mieszkańcy II Rzeczypospolitej. Największa i najtragiczniejsza w skutkach powódź przedwojennej Polski miała miejsce w lipcu 1934 roku w Małopolsce.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II RP powódź Zakopane Nowy Sącz Tatry

"Wakacje z d(m)uchami" i pamięć o Mieczysławie Karłowiczu w Zakopanem

"Wakacje z d(m)uchami" - muzyczna uczta na instrumenty dęte, które są jej motywem przewodnim - zawitały do stolicy Podhala. O idei wydarzenia oraz jego przebiegu w "Poranku Dwójki" opowiedzieli Agnieszka Sztencel, prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem, oraz Jakub Sztencel - artysta, współorganizator wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka instrumenty Jakub Jamrozek Zakopane instrumenty dęte Mieczysław Karłowicz koncerty

Co najmniej trzy dekady muzyki folkowej w niejednym wydaniu

Każdy z tematów w „Kiermaszu pod kogutkiem” osnuty jest wokół jakiegoś jubileuszu. Zaczniemy od Tygodnia Kultury Beskidzkiej (wydarzenie 60-lecie obchodziło rok temu), którego 61. edycja już za dwa tygodnie. Poznamy kilkudziesięcioletni dorobek Orkiestry Św. Mikołaja zapisany na kartach pewnego śpiewnika. Wraz z Krzysztofem Trebunią-Tutką będziemy świętować 30-lecie zespołu „Trebunie-Tutki”. 
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja folk Mariana Kril Łemkowie Tatry beskidy