Polskie Radio
Section05

Radosław Nałęcz

Wojna dotyka także dzieci i matki. Jak im pomagamy?

Wg danych straży granicznej ciągu ostatniego roku blisko 10 mln Ukraińców przekroczyło granicę Polski. Zostało ok. miliona, z czego połowa to dzieci. Część z nich kontynuuje naukę w polskich szkołach, ale są też takie, które przyjechały w brzuchu matki i urodziły się już w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo uchodźcy wojna na Ukrainie dzieci szkoła pomoc kobieta ciąża Józef Niewiarowski Karol Gnat Trójka

Tosty i inne potrawy śniadaniowe. Od jakich posiłków zaczynamy nasz dzień?

Jedną z najpopularniejszych potraw, które spożywamy na śniadanie, są tosty. Ten posiłek złożony z kawałków przypieczonego chleba, między którymi umieszczamy nasze ulubione składniki, obchodzi swoje święto 23 lutego. Z tej okazji sprawdziliśmy, jak przygotować zdrowe tosty, oraz jakie inne potrawy spożywamy na śniadanie – zarówno w Polsce, jak i innych krajach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Karol Gnat Michał Kowarski żywność jedzenie tosty śniadanie

Co decyduje o radosnym nastroju utworów?

Utwór "Good Vibrations" zespołu Beach Boys został ostatnio okrzyknięty najoptymistyczniejszą piosenką wszech czasów. Do takich wniosków doszli amerykańscy psychologowie badający wpływ muzyki na ludzi. Ich badania dowiodły, że odpowiedni dobór słów, tonacji i riffów w danej piosence może wprowadzić nas w dobry (lub wręcz przeciwnie) nastrój.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Karol Gnat Michał Kowarski The Beach Boys komponowanie

Język ojczysty: polski, kaszubski czy może jakiś inny?

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, zwany też Międzynarodowym Dniem Dziedzictwa Językowego, został uchwalony przez UNESCO w 1999 roku. Obchodzony jest 21 lutego na pamiątkę śmierci pięciu studentów z Dhaki, którzy zginęli tego dnia domagając się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. W Polsce oficjalnie występuje jeden język regionalny, blisko 10 dialektów i kilkadziesiąt gwar. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA język polski język ojczysty Kaszuby Śląsk Michał Kowarski Trójka

Bestia, Samolot zagłady, tajni agenci – kulisy zagranicznych wizyt prezydenta USA?

Każda zagraniczna wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych to kosztująca miliony dolarów ogromna operacja logistyczna w którą zaangażowane są tysiące ludzi. Nic dziwnego: chodzi o zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa przywódcy światowego supermocarstwa. Tym bardziej, jeśli chodzi o wizytę w mieście, które jest regularnie ostrzeliwane i bombardowane
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA prezydenci USA ochrona Warszawa Kijów wojna na Ukrainie Joe Biden w Polsce Wołodymyr Zełenski Jan Pachlowski Marek Wałkuski Trójka

Między popkulturą a rzeczywistością. Jak wygląda praca archeologa?

Archeolog to zawód, który fascynuje niejednego z nas. Z pewnością przyczyniła się do tego ogromna popularność m.in. serii filmów z Indianą Jonesem. W rzeczywistości jednak praca archeologa wygląda inaczej, niż w tekstach kultury. Często poszukiwania śladów przeszłości mogą też wywołać wypieki na twarzy ze względu na utrudnienia, jakie powodują wykopaliska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka archeologia Kuba Witkowski KULTURA

Czym jest miłość? O uczuciu, które trudno opisać i które może zaślepić

W kultowym utworze zespołu Foreigner Lou Gramm śpiewał "Chcę wiedzieć, czym jest miłość". Często trudno nam wyjaśnić, czym dokładnie jest to uczucie; granica między zachłyśnięciem, zauroczeniem a zakochaniem czasami wydaje się niemożliwa do zdefiniowania. Miłość czasami potrafi też nas uzależnić. Tak samo to piękne uczucie może pchnąć nas do robienia rzeczy, które nie do końca są zgodne z prawem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Kowarski Paweł Turski miłość Walentynki psychologia

Walentynki w samotności. Święto zakochanych z perspektywy singla

Święto zakochanych dla wielu osób to nic miłego. Powód jest prosty - spędzają je w pojedynkę. Singiel ze swojej samotności czyni powód do dumy. Są jednak tacy, którzy uważają samotność za jedną z chorób charakteryzujących czasy współczesne. Otaczająca nas walentynkowa aura może mieć negatywny wpływ na singli. Jak więc odnaleźć się w tym dniu, jeśli nie mamy swojej drugiej połówki?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Walentynki miłość

Magia radia. O pierwszych radioodbiornikach i ich konstrukcji

W Światowym Dniu Radia wracamy do jego początków, które sięgają przełomu XIX i XX wieku. Urządzenia umożliwiające odbieranie fal radiowych znacznie się rozwinęły na przestrzeni dekad, choć stojący za nimi zamysł pozostał ten sam. W dzisiejszych czasach fale radiowe możemy odbierać prawie w każdym miejscu na świecie. Co równie ważne, umożliwiające to urządzenie możemy również zbudować samodzielnie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka radio Guglielmo Marconi NAUKA

Czworonożni bohaterowie: psy poszukujące, które ratują życie

Niezwykle silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8, które dotknęło Turcję i Syrię w poniedziałek rano, 6 lutego, sprawiło, że zawaliły się tysiące domów. Do dziś szacuje się, że zginęło ponad 24 tys. osób, kolejne ciała wydobywane są z ruin. W akcjach poszukiwawczych bardzo pomagają psy – za sprawą niezwykle wyczulonego węchu oraz specjalnego treningu potrafią odnaleźć żywych ludzi pod gruzami.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA pies ratownik pomoc Turcja Syria trzęsienie ziemi Karol Gnat Trójka

Światowa kariera pszennego placka z pomidorami i serem, czyli jak to z pizzą było…

Pizza, jedno z narodowych dań Włochów, to nic innego jak kawałek ciasta z sosem pomidorowym i serem, wypiekany w piecu. Ta definicja to oczywiście spore uproszczenie, bo jej smak, kształt czy nawet rodzaj użytych składników różni się w zależności od regionu świata. Np. Amerykanie przerobili ją, podobnie jak inne europejskie smakołyki, na swoją modłę.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA pizza Włochy Stany Zjednoczone jedzenie tradycja Jan Pachlowski Kuba Witkowski Karol Gnat Trójka fast food hamburger hot dog podpłomyk