Polskie Radio
Section05

Rewolucja Francuska

"Konflikt pamięci". Prof. Grzegorz Kucharczyk o percepcji Rewolucji Francuskiej

- Chciano stworzyć totalny projekt przebudowy Francji, jej kultury i społeczeństwa. Taktyka dechrystianizacji, uderzenie w Kościół, zaczyna się od początku rewolucji. Nie może mówić o tym, że Jakobini to rzeczywiście zło, ale i aberracja rewolucji, oni kontynuowali ten proces - mówił w Polskim Radiu 24 historyk, prof. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Historii PAN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches USA demokracja Francja Europa

Pieśni i piosenki wolności

Pieśni patriotyczne stworzone przez wybitnych XVIII i XIX-wiecznych kompozytorów i poetów, piosenki współczesnych tekściarzy, legendarne kompozycje muzyki klasycznej w interpretacji równie legendarnych rockmanów – w trzeciomajowym wydaniu "Francuskiego łącznika" Monika Małkowska zabrała nas w podróż przez różne style i epoki. Tym, co łączyło wybrane przez nią utwory była wolność, która wybrzmiewała zarówno w tekstach, jak i w muzyce. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska MUZYKA muzyka hp hymn narodowy

200. rocznica śmierci Josepha Maistre'a. "W czasie rewolucji francuskiej przeszedł dużą przemianę"

- Joseph de Maistre w czasie rewolucji francuskiej przeżył dużą zmianę ideową. Stał się bardzo gorliwym katolikiem. Stał się ideowym przeciwnikiem rewolucji. Kilka lat po jej wybuchu wydał dzieło "Rozważania na temat Francji", w których fundamentalnie krytykował założenia suwerenności ludu - powiedział o postaci francuskiego myśliciela dr Łukasz Maślanka, romanista i autor książki o tej postaci.
Zobacz więcej na temat:  terroryzm lewica konserwatyzm filozofia Francja HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

Prof. Andrzej Gil: chodzi o całkowitą zmianę tożsamości społecznej

O przemianach społecznych i obyczajowej rewolucji mówił w Polskim Radiu 24 politolog i historyk prof. Andrzej Gil. - Chodzi o całkowitą zmianę tożsamości społecznej – od seksualności jednostki aż do zupełnej zmiany społeczeństwa jako takiego. Według promotorów tej idei ma się to dokonać w rewolucyjny właśnie sposób - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo Antoni Trzmiel

Ekspert: chadecja zaproponowała wizję sprawiedliwego rozwoju

- Chadecja stworzyła dwa najwspanialsze pomysły po II Wojnie Światowej które miały odsunąć widmo kolejnej wojny; integrację europejską, działo Roberta Schumana i ideę socjalnej gospodarki rynkowej Konrada Adenauera i Ludwiga Erharda – mówił w Polskim Radiu 24 Michał Drozdek, socjolog, ekspert Centrum Myśli Chrześcijańsko-Społecznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Europa Zachodnia Rosja demokracja Francja

"Życie z duszą czy bez". Spór o rewolucję francuską

Rewolucja Francuska, mimo że niosła na swoich sztandarach szczytne hasła "Wolość, równość, braterstwo" jednocześnie była zbrukana krwią. Jej dziedzictwo zmieniło myślenie o społeczeństwie i człowieku. W audycji "Życie z duszą czy bez" o przełomie jaki wówczas  nastąpił w rozumieniu świata rozmawiali Filip Memches i Paweł Grad, filozof, redaktor kwartalnika "Christianitas".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Europa Zachodnia Rosja demokracja Francja

Spór o oświecenie. Jakie idee epoki przetrwały do dziś?

Czym jest oświecenie? Pytał niegdyś Immanuel Kant. Wydaje się, że pytanie to należy postawić raz jeszcze, bowiem o te epokę toczą się zaciekłe spory. Jak było naprawdę? By odpowiedzieć na to pytanie, warto sięgnąć do książki „Drogi do nowoczesności” Gertrudy Himmelfarb, która ukazał się na polskim rynku. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym prof. Agnieszka Nogal, filozof z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 oświecenie HISTORIA Karol Marks filozofia literatura