Polskie Radio
Section05

Romowie

Joanna Talewicz: historia romskiej społeczności to historia ogromnej siły

- Jako Polka i Romka życzyłabym sobie, żeby nasze społeczeństwo było społeczeństwem, w którym tworzymy instytucje dużo bardziej inkuzywne - mówi dr Joanna Talewicz. - Chciałabym, by to się działo, nie tylko ze względu na Romów, ale też na podziały klasowe, migrantów i migrantki, wiele grup mniejszościowych. Chodzi o to, żeby młodzi byli gotowi żyć we współczesnym świecie, nie tylko współczesnej Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek

Arkadiusz Gola "Inny (nie) obcy. Romowie na Górnym Śląsku 1991–2023"

Arkadiusz Gola w ciągu ostatnich 30 lat dokumentował z wielką wrażliwością społeczność Romów. Efektem tego projektu jest książka fotograficzna "Inny (nie) obcy. Romowie na Górnym Śląsku 1991–2023". Nie ograniczył się do robienia zdjęć na ulicach, zagłębiał się w ich życie i kulturę. Nawiązał bliskie relacje z polskimi Romami i fotografował ich rodziny w codziennych sytuacjach - od chrztów po śluby. 
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA

VI Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzec

Od poniedziałku kultowy stołeczny klub Stodoła rozbrzmiewa barwną muzyką mniejszości narodowych. 21. listopada rozpoczął się VI Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej. Festiwal ma na celu przypomnienie o wpływach, jakie inne narodowości wywarły na kształtowanie się polskiej kultury i tożsamości.  Tegoroczna edycja poświęcona jest muzyce ukraińskiej, romskiej i żydowskiej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Ukraina Żydzi

Zagłada Romów i Sinti w KL Auschwitz. Niemcy mordowali ich w komorach gazowych

78 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz rodzinny dla Cyganów w Auschwitz II-Birkenau. Ocaleni z zagłady oraz młodzi Romowie z całej Europy, przedstawiciele władz państwowych, duchowni i dyplomaci uczcili w Oświęcimiu Europejski Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti, który obchodzony jest rokrocznie 2 sierpnia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy historia Polski Patryk Michalski śmierć II wojna światowa Auschwitz Oświęcim Sinti Paweł Pawlica

Lakatos Mónika, zwyciężczyni WOMEX Artist Award 2020

Kiedy Mónika Lakatos zwyciężyła w węgierskim programie telewizyjnym „Ki Mit Tud?” w 1996 roku, zamiast popowych piosenek śpiewała tradycyjną muzykę swojej własnej społeczności, ludu Olah Romani. Siła i pasja jej głosu sprawiły, że uznano ją wybitną artystką. Zwycięstwo w programie okazało się przełomowe – od tego czasu Lakatos rozpoczęła imponującą karierę, broniąc ludzi i kultury Olah na każdym kroku.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Węgry feminizm