Polskie Radio
Section05

Trójka

Pijemy alkohol jak w najgorszych czasach PRL. "Wszyscy jesteśmy pijani i ponosimy tego koszty"

Eksperci alarmują o coraz większym spożywaniu alkoholu w Polsce. Z danych wynika, że osiągnęliśmy poziom spożycia z najgorszych czasów PRL. Dr Artur Baroszewicz i dr Katarzyna Obłąkowska - autorzy raportów na ten temat, zdradzili w audycji "Zapraszamy do Trójki" jak duża jest skala problemu oraz co za nią odpowiada.
Zobacz więcej na temat:  alkohol alkoholizm gospodarka polska majówka pieniądze Krzysztof Łoniewski

Marian Dziędziel w retrospektywie. Dorobek aktora na przeglądzie Kino na Granicy

Jednym z punktów tegorocznej odsłony Przeglądu Filmowego Kino na Granicy jest retrospektywa z udziałem Mariana Dziędziela. W trakcie imprezy organizatorzy prezentują wybrane filmy z jego udziałem. Ceniony aktor w Cieszynie dzieli się wspomnieniami z pracy na planie; w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim zdradził z kolei szczegóły kolejnego obrazu z jego udziałem.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Marian Dziędziel kino film polski Kino na Granicy KULTURA

Prezydent mówi o pozytywach UE. Politycy komentują orędzie

Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie z okazji 20-lecia wejścia Polski do UE, a następnie, 3 maja, przemówienie w Święto Konstytucji 3 Maja. Prowadząca "Śniadanie w Trójce" Renata Grochal oceniła, że w tym ostatnim wystąpieniu prezydent zaprezentował się jako miłośnik Unii Europejskiej i ton jego przemówienia był inny niż wcześniej. Goszczący w programie politycy inaczej interpretowali słowa głowy państwa.
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal Stanisław Żaryn Adam Bielan Andrzej Halicki Katarzyna Kotula Ewa Zajączkowska-Hernik POLSKA

Powstała mapa geologiczna Księżyca. To pierwszy krok do wydobywania surowców?

Chińczycy opracowali mapy geologiczne Księżyca. Kamil Muzyka, członek Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego przybliżył ten temat na antenie Programu 3 Polskiego Radia. Gość audycji "Zapraszamy do Trójki" opowiedział o tym, dlaczego mapy geologiczne Księżyca mogą być przydatne oraz czy istnieje możliwość pozyskiwania stamtąd surowców.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Matwiejuk Kamil Muzyka księżyc kosmos geologia

Ochrona praw kobiet w ramach UE. "Mamy wybuch regulacji prawnych"

- Unia Europejska dała nam także prawa kobiet, a może przede wszystkim prawa kobiet - powiedziała w Programie 3 Polskiego ekonomistka prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz. Gośćmi audycji były również: Elżbieta Bieńkowska (była komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług), Elżbieta Jakubiak (była szefowa gabinetu prezydenta) oraz dr Hanna Machińska (prawniczka, była zastępczyni RPO). 
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal konstytucja 3 maja Unia Europejska

Ostatnie przygotowania do matury 2024. Kto przystąpi do egzaminu? Jaka przyszłość czeka maturzystów?

Matury za pasem, trwają ostatnie powtórki przed podejściem do egzaminu dojrzałości. W rozmowie z ekonomistą Piotrem Maszczykiem opowiedzieliśmy o planach pomaturalnych młodych dorosłych. Od tego, jak absolwenci szkół średnich poradzą sobie z maturą, zależeć może ich przyszłość zawodowa.
Zobacz więcej na temat:  matura Robert Grzędowski studia młodzież piotr maszczyk egzaminy maturalne

Parki narodowe w Polsce. Dlaczego warto je chronić?

Jaka jest kondycja parków narodowych w Polsce? Co można zrobić, aby terenów zielonych w kraju przybywało? Jak ma się do tego kontekst wycinki lasów pod zdobywanie surowca – drewna. O lasach i parkach z myślą nie tylko o ochronie gatunków, którym zagraża wyginięcie, ale także o przestrzeniach, gdzie możemy złapać oddech od zabieganej codzienności, mówił w Trójce Michał Słodowy.
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski parki narodowe środowisko natura przyroda krajobraz Michał Słodowy

Na wózku inwalidzkim w Himalajach? Michał Woroch w Trójce: chcieliśmy udowodnić, że można

Gościem Michała Nogasia był Michał Woroch. W Trójce po raz pierwszy pojawił się 18 lat temu, gdy brał udział w naszej akcji "Wielki wyścig". Wraz z kolegą Tomkiem przemierzał autostopem trasę Madryt-Warszawa. Być może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Michał od dwóch dekad porusza się na wózku inwalidzkim, choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Zwiedził obie Ameryki, był w Himalajach, założył fundację pomagającym osobom takim jak on.
Zobacz więcej na temat:  Michał Nogaś Michał Woroch aktywność niepełnosprawni niepełnosprawność podróże turystyka

"Lista przebojów Trójki": powrót do notowania, którego nie było [ZOBACZ WYNIKI]

Historia pierwszej, najważniejszej "Listy przebojów Trójki" zakończyła się z hukiem na wydaniu numer 1998. To notowanie ukazało się 15 maja 2020 roku. Głosowanie na kolejne wydanie toczyło się bez zakłóceń, jednak po odejściu z radia Marka Niedźwieckiego nigdy nie trafiło ono na antenę. Cztery lata później, przygotowując się do rozpoczęcia nowej odsłony notowania, zaprezentowaliśmy wyniki 1999. notowania "Listy przebojów Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Owczarek Lista Przebojów Trójki muzyka rozrywkowa Kazik Staszewski Piotr Metz

Monika Borzym: słuchać siebie, by odnaleźć swój głos. W każdym kontekście

Hasło "Monika Borzym" natychmiast otwiera szufladki: piosenkarka, wokalistka. Jednak mało kto wie, że gościni Agnieszki Szydłowskiej w audycji "Ludzie" jest także psycholożką i seksuolożką. Jak to się stało, że w środku rozkwitającej kariery równolegle zdecydowała się zająć czymś zupełnie innym?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA MUZYKA studia psychologia Jazz Jazz Jamboree soul Sopot Monika Borzym Agnieszka Szydłowska

Dezinformacja – zmora XXI wieku. Czy da się jej unikać, jak jej przeciwdziałać?

Fake news, manipulacja, ściema – te słowa opisują dezinformację, która nie bez powodu nazywana jest „zmorą XXI wieku”. Doświadczamy jej codziennie w internecie, mediach, gazetach, a nawet w sklepach. Czym jest dezinformacja, jaki ma na nas wpływ, jak się przed nią chronić?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo informacyjne społeczeństwo informacja dezinformacja sztuczna inteligencja fake news Katarzyna Stoparczyk Klub Trójki