Polskie Radio
Section05

Trójka

Magia małych kin. Ruszył 4. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych

Stołeczne kina studyjne rozpoczynają swoje święto. Ruszył 4. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. Impreza potrwa do 25 kwietnia, a program obejmuje pokazy, dyskusje, warsztaty, wystawy, spotkania, spacery i... potańcówkę. - Wydarzenie ma na celu przypomnienie warszawiakom, i nie tylko, o magii małych kin - podkreśla Marlena Gabryszewska, filmoznawczyni i prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński kino festiwal filmowy Warszawa

"Back to Black. Historia Amy Winehouse": biografia brytyjskiej wokalistki już w polskich kinach

Od kilku lat świat kina chętnie sięga po biografie gwiazd muzyki. Na ekran trafiły życiorysy postaci, takich jak Elton John, Freddie Mercury, Elvis Presley czy Judy Garland. Od 19 kwietnia możemy natomiast oglądać "Back to Black. Historia Amy Winehouse". - Czego możemy się spodziewać? Trochę bajki, trochę listu miłosnego, ale też wzruszającej opowieści o dziewczynie, która bardzo chciała kochać - mówi pisarka Sylwia Chutnik, która poprowadziła premierę filmu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Amy Winehouse sofia coppola KULTURA FILM premiera

Dziennikarz na wojnie. Gdzie kończy się rola korespondenta wojennego, a zaczyna uczestnictwo?

Zawód ten wymaga ogromnej odwagi, szczęścia, empatii, ale też doskonałego warsztatu. Pracują w nim głównie mężczyźni, choć ostatnio coraz częściej pojawiają się także kobiety. Reporterzy wojenni. Na czym polega ich praca? Co najbardziej zapada im w pamięć? Gośćmi "Klubu Trójki" byli Agata Grzybowska oraz Wojciech Cegielski. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Nogaś dziennikarstwo dziennikarze media Wojciech Cegielski Agata Grzybowska korespondent wojenny

Czym jest sen i senne majaki: bramą w zaświaty, w przyszłość, bramą w głąb samego siebie?

Głos podświadomości, ważna przepowiednia przyszłości czy zlepek przypadkowych obrazów? Co nam się śni i czym są senne marzenia i koszmary? Senniki zawierające interpretacje snów spisywali już starożytni Babilończycy, dzisiaj tym zajmuje się psychoanaliza i terapeuci.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA sen psychologia psychoanaliza terapia psychoterapia wiara Mezopotamia Małgorzata Jaszczołt Robert Grzędowski

Artur Boruc w Trójce: lubię żyć i lubię życie

Artur Boruc - bramkarz reprezentacji Polski w piłce nożnej, uczestnik Mistrzostw Świata i Europy, zawodnik klubów Serie A, Premier League, Scottish Premier League oraz legenda Legii Warszawa. To jedna z najciekawszych, najbardziej kontrowersyjnych i bezkompromisowych postaci naszego futbolu. Z gościem audycji "Ludzie" rozmawialiśmy o jego barwnej karierze oraz pozaboiskowych wyborach.  
Zobacz więcej na temat:  Artur Boruc aktywność Wojciech Zawioła ludzie Legia Warszawa aktywność fizyczna Piłka nożna

"Trójka pod księżycem": Szekspir i poezja współczesna w Gdańsku

Nie po raz pierwszy w Gdańsku spotykają się bądź sąsiadują ze sobą renesansowo-barokowy autor dramatów oraz "Sonetów" ze współczesną poezją europejską. 17 kwietnia rozpoczął się 8. Festiwal Europejski Poeta Wolności, organizowany przez miasto Gdańsk i Instytut Kultury Miejskiej. 23 kwietnia Gdański Teatr Szekspirowski będzie obchodził 460. urodziny swojego patrona.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Szekspirowski w Gdańsku Jerzy Limon Paweł Adamowicz William Szekspir Europejski Poeta Wolności Monika Herceg Małgorzata Lebda Krzysztof Czyżewski agata grenda Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Gdańsk

Klub, który daje szczęście. Reportaż "Słodka Polska" Joanny Bogusławskiej

Słodka Polska to reprezentacja Polski dla dzieci i młodzieży z cukrzycą, występująca oficjalnie pod patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Tworzą je młodzi piłkarze chorujący na cukrzycę typu 1. Powstała przede wszystkim po to, aby innym chorującym na cukrzycę młodym ludziom pokazać, że choroba jest trudna w codziennej terapii, ale nie jest i nie powinna być przeszkodą w uprawianiu sportu również na wysokim poziomie.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska aktywność fizyczna aktywność cukrzyca

Kolejny skandal z udziałem Jerzego Urbana? W Krakowie premiera sztuki o "Goebbelsie stanu wojennego"

W krakowskim teatrze Łaźnia Nowa trwają ostatnie przygotowania do premiery sztuki "Urban. Idę po was…" zrealizowanej na podstawie książki Doroty Karaś i Marka Sterlingowa "Urban. Biografia". W roli znienawidzonego rzecznika rządu, ale zarazem błyskotliwego felietonisty i kontrowersyjnego wydawcy, Adam Ferency. Reżyseruje Bartosz Szydłowski. Czy będą protesty przed teatrem?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR premiera Teatr Łaźnia Nowa Kraków Jerzy Urban Adam Ferency Bartosz Szydłowski Paweł Pawlica Tomasz Żąda

Program 1 Polskiego Radia skończył 98 lat. "Jedynka jest anteną uniwersalną"

Radiowa Jedynka ma 98 lat. Wszystko zaczęło się 18 kwietnia 1926 roku o godz. 17.00 w stacji nadawczej Polskiego Radia w Warszawie. Z głośników popłynęły historyczne słowa dziennikarki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480". Dziś na antenie usłyszymy liczące sobie kilka dekad audycje, ale i nowe, atrakcyjne pozycje.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Jakubowska Tomasz Żąda Polskie Radio radio

Festiwal Script Fiesta, czyli wielka uczta dla tych, których kręci scenariusz

Ruszył 12. festiwal Script Fiesta, jedyny taki festiwal w Polsce, podczas którego można poznać tajniki storytellingu oraz tworzenia scenariuszów. Chociaż podczas tegorocznej edycji będzie poruszanych wiele tematów, wydaje się, że tym dominującym będzie muzyka. Nic dziwnego, skoro gościem specjalnym imprezy będzie Philip LaZebnik, scenarzysta m.in. animacji "Pocahontas", "Mulan" i "Książę Egiptu".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM teledysk telewizja scenariusz festiwal filmowy Festiwal ScriptFiesta Warszawa Lena Góra wideoklipy Artur Zaborski Justyna Grabarz

Codzienność w państwie pierwszych Piastów. W lednickim muzeum ruszył sezon turystyczny

Jak żyli Polacy za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego? Od niedawna znów możemy przekonać się na własne oczy. 16 kwietnia rozpoczął się nowy sezon turystyczny w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Znajdziemy tam nie tylko pozostałości jedenastowiecznej fortecy, ale też największą w Europie kolekcję broni wczesnośredniowiecznej.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Muniak Justyna Grabarz historia Polski muzeum Muzeum Pierwszych Piastów

Prawdziwe oblicze pokolenia Z. Krzywdzące stereotypy kontra rzeczywistość

Roszczeniowi małolaci, którym nie chce się pracować – takie niemiłe, wręcz brutalne opinie można usłyszeć o pokoleniu Z, czyli osobach urodzonych po 1998 roku. Czy naprawdę tacy są? Co sami myślą o sobie i o innych generacjach? Na te pytania kompleksowo odpowiada nowy raport.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pokolenie z raport badanie badanie raport rynek pracy influencer praca rozwój osobisty zarobki pieniądze zdrowie psychiczne millenialsi Robert Grzędowski