Polskie Radio
Section05

Trójka

Specjalsi przyjdą po Ziobrę? "Opowiada o arsenale broni"

- Zbigniew Ziobro opowiada o "arsenale broni", to znaczy, że gdzieś w podtekście chce wywrzeć wrażenie na funkcjonariuszach, którzy będą realizowali doprowadzanie, może na sędziach, którzy gdy wypowiadał te słowa, jeszcze nie podjęli decyzji. Gdzieś te słowa mają trafiać, Zbigniew Ziobro, jako polityk, doskonale zdaje sobie z tego sprawę - mówiła w radiowej Trójce przewodnicząca komisji śledczej ds. Pegasusa Magdalena Sroka
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal POLSKA Magdalena Sroka komisja śledcza ds. Pegasusa pegasus Zbigniew Ziobro

"WiNna nieWiNna": opowieść o wojennej traumie i wybaczaniu

Kilka godzin po rozpoczęciu uroczystości przed historyczną bramą byłego KL Auschwitz II-Birkenau, w osiemdziesiątą rocznicę wyzwolenia obozu Anna Dudzińska zaprosiła na audycję "Klub Trójki. Audiodokument". W audycji przypomnimy mistrzowski reportaż Patrycji Gruszyńskiej-Ruman "WiNna nieWiNna" – uniwersalną opowieść o wojennej traumie i wybaczaniu.
Zobacz więcej na temat:  Anna Dudzińska Patrycja Gruszyńska-Ruman Auschwitz Zobacz także II wojna światowa

"Kompletnie nieznany", czyli Radek Łukasiewicz odkrywa wczesnego Boba Dylana

- W pierwszych latach kariera Dylana była dla mnie, narażę się teraz kilku osobom, z perspektywy muzycznej mało ciekawa. Płyta, którą uwielbiam od lat, to jest dopiero 1975 rok: "Blood on the Tracks" - mówi w audycji "Tu Myśliwiecka 3/5/7" Radek Łukasiewicz, muzyk, autor tekstów, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, producent muzyczny, realizator dźwięku.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA FILM Bob Dylan Radek Łukasiewicz Michał Nogaś Zobacz także

Opór Zwierząt

Czy zwierzęta mogą mieć własną narrację w kulturze? Czy zwierzęta stawiały nam, ludziom opór kiedy wykorzystywaliśmy je do pracy - choćby w polu czy transporcie? Jak wyglądałaby historia pisana przez inne niż człowiek gatunki? Te pytania zadaje sobie artystka Marta Bogdańska, która w swoich pracach często wykorzystuje fotograficzne archiwa. Na pierwszy wgląd w jej projekt o Oporze Zwierząt zabiera nas Michał Matus.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Michał Matus zdjęcia fotografia

Andy Warhol i najsłynniejsze puszki na świecie

Stworzone w 1962 roku „Puszki zupy Campbell” autorstwa Andy’ego Warhola to jedno z najsłynniejszych dzieł pop artu i w ogóle sztuki współczesnej. Znamy je chyba wszyscy, nawet jeżeli nie fascynuje nas sztuka. W końcu miliony (a może i miliardy?) ich reprodukcji otaczają nas zewsząd. W tym odcinku Trzeciej Strony Obrazu Jarosław Jarry Jaworski opowie o nich, bo tylko pozornie wiemy o nich wszystko. Dookoła puszek Campbella narosło tyle mitów, że dzisiaj najlepszy moment by je rozwiać.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo Jarosław Jaworski Zobacz także

Kolejne sfałszowane wybory na Białorusi. "Operacja KGB"

- W białoruskich więźniach są tysiące więźniów politycznych, zamknięte są wszystkie opozycyjne gazety, zdelegalizowane wszystkie partie opozycyjne, tysiące organizacji pozarządowych, a 500 tysięcy Białorusinów deportowano z kraju - mówi o sytuacji za naszą wschodnią granicą Paweł Łatuszka, wicepremier rządu białoruskiego na uchodźstwie.
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal POLSKA wybory na Białorusi Rosja Aleksander Łukaszenka