Polskie Radio
Section05

Trójka

Skrywane tajemnice świata. Co kryje Tajne Archiwum Watykańskie?

– Udamy się dziś w miejsca niedostępne przeciętnemu człowiekowi. Jest ono zamknięte także przed innymi, wpływowymi osobami, które mogłyby użyć informacji tam schowanych przeciwko sprawie. Jednocześnie zasadne jest, by upowszechnić to, co nieujawniane obrasta legendami, półprawdami i interpretacjami, a dotyczy nas wszystkich – powiedziała Monika Małkowska i zaprosiła na rozmowę poświęconą Tajnemu Archiwum Watykańskiemu. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska KULTURA Watykan Rzym

Smart city w Polsce? Na czym polega idea miasta piętnastominutowego?

Szkoła, praca, sklep, bank oraz przychodnia zdrowia w zasięgu krótkiego spaceru to dziś marzenie niejednego mieszkańca dużego miasta. Pod wpływem pandemii coraz więcej mówi się o wcielaniu urbanistycznej koncepcji miast piętnastominutowych. Na czym polega tzw. smart city? Czy idea ma szansę ziścić się również w Polsce? 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA smart city Mateusz Drozda Kuba Witkowski miasto miasto przyszłości

Obrazy Tamary Łempickiej w Zamku Książ

Sztuka międzywojennego Paryża daje panoramiczny przegląd przemian społeczno-kulturowych, których jednym z przejawów były dążenia emancypacyjne kobiet. Jedną z ikon tamtej epoki jest znakomita malarka z polskimi korzeniami, Tamara Łempicka. Między innymi jej prace można oglądać na wystawie "Paryż był kobietą" otwartej niedawno w oddziale Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA w Zamku Książ. Gościem specjalnym na wernisażu była prawnuczka Tamary Łempickiej, Marisa de Lempicka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Tamara Łempicka malarstwo Zamek Książ wystawa Marta Piasecka Aleksandra Kaczkowska

Jakość powietrza w biurze wpływa na efektywność. Jak korzystać z klimatyzacji mądrze?

Jakość powietrza w miejscu pracy ma wpływ na funkcje poznawcze, w tym na czas reakcji, zdolność koncentracji, a także na wydajność pracy – udowodnili naukowcy przynależącej do Uniwersytetu Harvard Szkoły Zdrowia Publicznego im. T.H. Chana. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan STYL ŻYCIA Paweł Turski powietrze klimatyzacja zanieczyszczenie zanieczyszczenie powietrza praca grzyby choroba zdrowie

Baranina – niedoceniane mięso o prozdrowotnym działaniu

Baranina jest doceniana przez nieliczną grupę Polaków, zwłaszcza przez mieszkańców Podhala, którzy zachwalają ją jako zdrowe i, po odpowiednim przyrządzeniu, smaczne mięso. I mają rację. Baranina posiada nie tylko interesujący smak, ale także sporo walorów zdrowotnych. W dniu 20 października, czyli w Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni o sposoby przyrządzenia tego rodzaju mięsa zapytaliśmy zarówno eksperta, jak i miejscowych.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan STYL ŻYCIA baranina Podhale Tatry kuchnia polska

Walcząc o marzenia. Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej

W Wąsoszach pod Koninem Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka buduje Osadę Janaszkowo, czyli ośrodek wspierający osoby z niepełnosprawnością i ich rodziny. Inicjatywa jest możliwa dzięki wsparciu wielu instytucji i prywatnych darczyńców. Powstało już centrum rehabilitacji, a teraz tworzą się mieszkania treningowe. Nowe miejsce ma służyć integracji społecznej. W planowanej pracowni ramię w ramię będą pracowały dzieci sprawne i te z niepełnosprawnością. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo niepełnosprawni niepełnosprawność Elżbieta Korczyńska

Fenomen Chopina. Dziedzictwo kompozytora w świetle Konkursu Chopinowskiego

W Warszawie trwa finał XVIII Konkursu Chopinowskiego. Wielu uczestników, żeby dojść do tego etapu, musiało znaleźć w sobie wielkie pokłady pasji do gry i do muzyki. Na czym polega fenomen muzyki Chopina? Jak można go kontynuować? Co twórczość wielkiego kompozytora oznacza dla Polaków? 
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 KULTURA Arkadiusz Gołębiewski Fryderyk Chopin pianino