Polskie Radio
Section05
Wiedeń

W dżungli małych instrumentów. Paweł Romańczuk i jego zespół na festiwalu Wien Modern

Są małe, kolorowe, zabawne: małe instrumenty to wielka pasja muzyka, kompozytora, kolekcjonera i wynalazcy instrumentów Pawła Romańczuka. Przez wiele lat i w wielu krajach zgromadził niesamowitą i ogromną kolekcję pstrokatych zabawek dźwiękowych, maszyn szumiących i ciekawie brzmiących rzeczy. Wraz z Iwoną Sztucką, Justyną Skoczek i Tomkiem Szczepaniakiem z zespołu Małe Instrumenty po raz pierwszy zaprezentował swoje skarby na renomowanym wiedeńskim festiwalu muzyki współczesnej Wien Modern.
Zobacz więcej na temat:  Wiedeń Instytut Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austria

Profesor Lucjan Rydel. Lekarz krakowskich "ócz", wymyślacz słów, zatroskany tata Lutka

Był taki czas w Krakowie, że chodziło po nim dwóch Lucjanów Rydlów. Pierwszy z nich, sławny okulista, był ojcem drugiego, przyszłego sławnego poety. Postać drugiego już niebawem przyćmiła pamięć o pierwszym. A przecież to starszy Lucjan Rydel sprawił, choć trochę wbrew sobie, że jego syn został artystą.
Zobacz więcej na temat:  Lucjan Rydel historia Polski HISTORIA Kraków medycyna lekarz Uniwersytet Jagielloński Wiedeń

"Lekkomyślna siostra" Perzyńskiego - kochanek, pieniądze i mieszczańska moralność

- Ta sztuka jest bardzo dobrze skomponowana, ona jest napisana w zasadzie zgodnie z najlepszymi regułami komediopisarstwa XIX-wiecznego, jeszcze tego francuskiego. Każdy akt jest o czymś, ma własny punkt kulminacyjny. Jednocześnie w każdym akcie jesteśmy zaskakiwani - tak dr Jarosław Cymerman mówił o sztuce "Lekkomyślna siostra" Włodzimierza Perzyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Małgorzata Szymankiewicz dramat Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Warszawa Wiedeń pieniądze rodzina

W Wiedniu odbył się propalestyński protest. Wcześniej został zakazany przez lokalną policję

W środę wieczorem w Wiedniu odbył się - mimo wcześniejszego zakazu lokalnej policji - propalestyński protest. Wydarzenie zbiegło się z organizowaną przez społeczność żydowską ceremonią, upamiętniającą ofiary ataku Hamasu na Izrael.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Austria Wiedeń policja Izrael Palestyna Autonomia Palestyńska atak Hamasu na Izrael Hamas społeczeństwo islam terroryzm

Prezentacja książki Filipa Gańczaka „Jan Sehn. Tropiciel nazistów” i dyskusja w Instytucie Polskim w Wiedniu

Jan Sehn jako tropiciel nazistów oraz porównanie sytuacji prawnej w Polsce, Niemczech i Austrii po II wojnie światowej były głównymi tematami dyskusji towarzyszącej prezentacji książki Filipa Gańczaka „Jan Sehn. Tropiciel nazistów”, która odbyła się w Instytucie Polskim w Wiedniu w dniu 26 września.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austria Wiedeń IPN

Muzyczny "Wieczór z historią". 340 lat od bitwy wiedeńskiej

"Wieczór z historią" poświęcony był letnim i wrześniowym rocznicom. W pierwszej kolejności wielkim polskim wiktoriom, takim jak Grunwald i Cud nad Wisłą, a w szczególności przypadającej na 12 września 340. rocznicy bitwy wiedeńskiej. Również powstaniu warszawskiemu i Dniu Sybiraka. Zaśpiewali o tym: Jacek Kaczmarski, Maciej Wróblewski, Andrzej Kołakowski, zespoły Zayazd, Horytnica i Forteca.
Zobacz więcej na temat:  Lech Makowiecki Wiedeń Jan III Sobieski

Prof. Mirosław Nagielski: Sobieski zakładał, że jak padnie Wiedeń, padnie i Kraków

- Trzeba było podjąć decyzję: albo zawrzeć przymierze z Austrią wymierzone w Imperium Osmańskie, albo czekać na kolejne tureckie uderzenie. Jan III Sobieski uważał, że lepiej walczyć w porozumieniu z Habsburgami i państwami niemieckimi, gdyż pozostanie sam na sam z Turcją mogłoby się skończyć tragicznie - tak o okolicznościach odsieczy wiedeńskiej mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl historyk prof. Mirosław Nagielski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan III Sobieski Wiedeń Turcja Austria NASZ WYWIAD