Polskie Radio
Section05

Wielkanoc

Wielkanoc kiedyś i dziś. Przenikanie się tradycji

Wielkanoc – święto ruchome przypadające na pierwszą niedzielę wiosennej pełni Księżyca i czas, gdy ta pora roku przejmuje panowanie nas światem, jest obchodzone przez chrześcijan już od II w.n.e. Wiele z kultywowanych wówczas zwyczajów dawno odeszło w zapomnienie, wiele – w bardziej lub mniej zmienionej formie – przetrwało do dziś.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek STYL ŻYCIA tradycja zwyczaje wiosna

"Naczynie na Boga, służące człowiekowi". Niezwykłe znaczenie monstrancji

- Jako naczynie, w którym jest sam Bóg, monstrancja jest najbardziej niezwykłym naczyniem i niezwykłą pracą, jaką można wykonać - mówili w Polskim Radiu 24 Mariusz i Kamil Drapikowscy, twórcy sztuki sakralnej. - Ona jest naczyniem na Boga, ale ma też służyć człowiekowi, otwierać jego serce na tę prawdę, że On jest - mówili . Gościem Polskiego Radia 24 był także o. Paweł Solecki z zakonu braci mniejszych konwentualnych, który przypomniał religijne znaczenie Wielkiej Soboty. 
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicyzm chrześcijaństwo

"Czas ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa". Dziś Wielka Sobota

Kościół dziś obchodzi Wielką Sobotę - dzień ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa. Ksiądz profesor Franciszek Longchamps de Bérier zaznacza, że to oczekiwanie wiąże się z przygotowaniem i nadzieją w sercach wiernych. - Nadzieja wyraża się w przygotowaniu tego, co posłuży podczas świąt, a także w składaniu sobie życzeń, chociaż jeszcze nie mówimy - Jezus zmartwychwstał - zaznacza.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki