Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Zofia Bojańczyk: trzeba pamiętać o kobietach walczących w powstaniu

- Kobiety pełniły podczas powstania w getcie warszawskim bardzo wiele ról. Były m.in. łączniczkami, sanitariuszkami, kolportowały nielegalną prasę. Mam nadzieję, że pamięć o kobietach-bohaterkach będzie coraz bardziej widoczna - mówiła w Poranku Dwójki Zofia Bojańczyk z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Muzeum Historii Żydów Polskich szkoła muzyczna Paweł Siwek Dwójka

Koncert utworów Władysława Szpilmana na 95. urodziny Programu 1 [POSŁUCHAJ]

W 95. rocznicę utworzenia Programu 1 Polskiego Radia przypomnieliśmy koncert, który odbył się 18 października 2017 roku w Studiu im. Władysława Szpilmana, gdzie młodzi wokaliści i śpiewający aktorzy zaprezentowali najpiękniejsze piosenki autorstwa patrona radiowego studia. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli: Halina Grzecznarowska-Szpilman, żona artysty i jego syn - Andrzej Szpilman. 
Zobacz więcej na temat:  Władysław Szpilman Studio Piosenki

Maurycy Mochnacki – uczestnik i kronikarz romantyzmu

Maurycy Mochnacki – postać niezwykle ważna dla polskiego romantyzmu, chociaż jednocześnie będąca w powszechnej świadomości gdzieś na uboczu, wręcz marginalizowana. Nic w tym jednak dziwnego, skoro żył krótko (zaledwie 31 lat), a najbardziej znane dzieło literackie – "Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831" – pozostało nieskończone z powodu przedwczesnej śmierci autora.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Maurycy Mochnacki romantyzm Magdalena Piejko Trójka

Pałac jak z bajki, który popadł w ruinę. Rezydencja Schaffgotschów w Kopicach

18 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Jedną z budowli niesłusznie zapomnianych przez historię jest XIX-wieczny pałac w Kopicach na Górnym Śląsku. Z okazji wydania albumu "Kopice – historia utraconego piękna" w "Leniwym przedpołudniu" posłuchaliśmy o dziejach pałacu i jego niezwykłej właścicielce. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka KULTURA zamek Górny Śląsk zabytki

Christian Danowicz. Z kraju Astora Piazzolli do kraju Fryderyka Chopina

- Argentynę opuściłem w wieku trzech lat. Wychowałem się we Francji. Przez kilka lat studiowałem na konserwatorium w Tuluzie. Dużo się nauczyłem, ale brakowało mi czystego warsztatu. W Paryżu czy Lyonie nazwisko każdego wykładowcy kończy się na "ski", "wicz" albo "ov", więc pomyślałem, że może lepiej wyjechać już na Wschód - mówił Christian Danowicz, polsko-argentyński skrzypek i dyrygent. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna skrzypce Andrzej Sułek Dwójka MUZYKA

Zachwycający wiosenny las i jego mieszkańcy

Zima była dość długa, a tegoroczna wiosna jest kapryśna i nadchodzi z dużymi oporami. Ale rośliny i zwierzęta już ją czują: zieleni się trawa, pojawiają się kwiaty, drzewa wypuszczają pąki, a ptaki szykują się do łączenia w pary i budowania gniazd. O tym wszystkim opowiada Marcin z lasu, czyli Marcin Kostrzyński: dziennikarz, przyrodnik, leśnik, operator kamery i popularyzator nauki.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda zwierzęta leśne wiosna ptaki Kasia Stoparczyk Trójka

Dziewoński: gdy Kwiatkowska czytała "Na ustach grzechu", ulice były puste

- Nie wiem, czy to ja sama wybrałam ten zawód, czy to los tak mną pokierował, czy taka była moja droga dla mnie zaplanowana - mówiła w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia Irena Kwiatkowska - bohaterka audycji "Dwie do setki", o której rozmawialiśmy z Barbarą Krafftówną, Krystyną Kwiatkowską-Jabłońską, Januszem Kukułą i Romanem Dziewońskim.
Zobacz więcej na temat:  Irena Kwiatkowska Janusz Kukuła Barbara Krafftówna Roman Dziewoński Roch Siciński Monika Zając Dwójka KULTURA

"Rzeki płyną, jak chcą" - nowa powieść Ałbeny Grabowskiej

W Telewizji Polskiej możemy oglądać trzeci sezon serialu na podstawie sagi historycznej "Stulecie Winnych" jej autorstwa. Właśnie wydała kolejną powieść - tym razem jest to romans historyczny opowiadający o trzech siostrach rozgrywający się na tle wydarzeń 1914 roku. W "Kulturze przy kawie" zapraszamy na spotkanie z pisarką i lekarką Ałbeną Grabowską.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska książki literatura KULTURA

Niezwykła płyta "Phoenix". Wawrowski: koncert Różyckiego pisany był w trakcie powstania

Janusz Wawrowski nagrał album, o którym mówi się, że zawiera muzykę znaną i nieznaną. - Na płycie znalazł się koncert Piotra Czajkowskiego, znany melomanom na całym świecie, ale również odnaleziony przeze mnie koncert Ludomira Różyckiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Wawrowski. Dlaczego ten drugi koncert jest taki niezwykły?
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Muzyczna Jedynka muzyka klasyczna