Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Emancypantki" Bolesława Prusa nową pozycją na kanale "Radiobook" [POSŁUCHAJ]

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - od poniedziałku (19.04, godz. 19.00) dostępne jest dzieło czołowego przedstawiciela pozytywizmu Bolesława Prusa pt. "Emancypantki" w interpretacji Anny Seniuk (nagranie z 1980 roku).
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak książki literatura KULTURA

Magdalena Gross i Gela Seksztajn. Wybitna rzeźbiarka i utalentowana portrecistka

- Chciałam stworzyć sytuację z zoo: po środku sali pokazać zwierzęta z rzeźb Magdaleny Gross, którym z boku przyglądać się będą ludzie z portretów Geli Seksztajn. To miała być uchwycona chwila wypoczynku modeli z obrazów, malowanych przez Gelę w getcie - mówiła w Dwójce Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz o wystawie "Obecność" w warszawskiej Kordegardzie.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi rzeźba Narodowe Centrum Kultury Dwójka Jakub Kukla wystawa

Polska Agencja Kosmiczna włącza się w obchody Roku Stanisława Lema

We wrześniu minie sto lat od dnia narodzin Stanisława Lema. Z tej okazji trwają obchody roku poświęconego jego pamięci. Wydarzenia odbywają się pod hasłem "Widziałem przyszłość". W świętowanie postanowiła włączyć się także Polska Agencja Kosmiczna POLSA. Jakie atrakcje przygotowała mówi jej prezes, profesor Grzegorz Wrochna.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Stanisław Lem Rok Lema kosmos POLSA Piotr Łodej

Czy egzaminy w warunkach zdalnej nauki mają sens?

- Egzaminy próbne, które przeprowadziliśmy w marcu, nie były wykorzystywane do tego, aby punktować uczniów, tylko przede wszystkim miały przekazać informację zwrotną uczniom i nauczycielom, nad czym jeszcze warto popracować - mówi w "Czterech porach roku" dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych CKE szkoła społeczeństwo dzieci nauczyciel zdalne nauczanie egzaminy maturalne Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek

"Pierwiastek żydowski w naszej kulturze jest niezwykle ważny"

- Ten utwór jest refleksją, zapytaniem: jak wam się tam teraz żyje w tym niebie Icku, Rachelo, Natanie, Dwojro - mówiła w Dwójce aktorka warszawskiego Teatru Rampa Dorota Osińska, która opracowała na gitarę i wykonuje pieśń "W żydowskim niebie". Usłyszymy ją w ramach wydarzenia "Pamiętamy" - Teatry w 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Teatr Żydowski powstanie w getcie Monika Pilch

Janina Jankowska o Stefanie Bratkowskim: ważna postać w historii dziennikarstwa

W niedzielę 18 kwietnia zmarł Stefan Bratkowski. Dziennikarz, publicysta i pisarz, a także prawnik miał 86 lat. Od 1949 roku aktywnie działał na rzecz wolnej Polski i wolnych mediów. – Był liderem pewnej formacji, która przygotowała przejście z dawnego dziennikarstwa PRL-owskiego do współczesnego – powiedziała w audycji "Trójka do południa" Janina Jankowska, dziennikarka, reporterka, działaczka opozycji demokratycznej w okresie PRL.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio społeczeństwo Stefan Bratkowski Solidarność dziennikarstwo Radio Wolna Europa odeszli 2021 Janina Jankowska PRL Gabriela Andrychowicz