Polskie Radio
Section05

Zobacz także

48 Hour Film Project - dobra zabawa i szansa na karierę

W dniach 22-24 października w Warszawie odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja 48 Hour Film Project. Biorące w konkursie zespoły mają dwie doby na nakręcenie filmu. - Jest to spore wyzwanie i cieszymy się, że co roku blisko 80 ekip postanawia je podjąć i kręci filmy w Warszawie - mówi Maria Leśnodorska, producentka konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA festiwal filmowy media społecznościowe FILM reżyser Kamil Jasieński

Dziesięć dni z dobrym kinem. W piątek rusza 37. WWF

99 filmów pełnometrażowych i 70 krótkometrażowych, w tym debiuty i uznani twórcy - m.in. najnowszy film Lecha Majewskiego i miniprzegląd twórczości Marka Koterskiego. To wszystko będzie można zobaczyć w ramach 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego w dniach 8-17 października.
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM KULTURA Ryszard Jaźwiński kino film polski festiwal filmowy dokument Warszawski Festiwal Filmowy Lech Majewski Brigitte Bardot Marek Koterski

"Marzył o niepodległej ojczyźnie". Prof. Żaryn o Dmowskim

130 lat temu, 3 maja 1891 roku, w Warszawie odbyła się pierwsza po upadku powstania styczniowego manifestacja patriotyczna. Jej głównym organizatorem był 27-letni Roman Dmowski. - Nie tyle chciał, żeby po manifestacji trzeciomajowej natychmiast wybuchło powstanie, tylko bardzo wyraźnie widział, że ten zryw romantyczno-niepodległościowy jest szalenie ważny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Roman Dmowski historia Polski Jan Żaryn

Michał Wójcik: "Niemcy opętane" to bardzo poważna książka

- Ta książka próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w Niemczech zaraz po wojnie pojawiło się tylu jasnowidzów, cudotwórców, różnych zjawisk paranormalnych. Gdyby UFO było wtedy modne w Niemczech, tak jak było w Stanach, to pewno latałyby tam też latające spodki - mówił w Dwójce historyk i dziennikarz o książce Moniki Black pt. "Niemcy opętane. Przerażające duchy przeszłości w Niemczech po drugiej wojnie światowej".
Zobacz więcej na temat:  1945 II wojna światowa Dwójka Niemcy Jakub Kukla KULTURA

Awatar jako prezenter - przyszłość czy zagrożenie?

Pierwszy awatar pojawił się w koreańskiej telewizji rok temu, powstał na bazie wizerunku prawdziwej prowadzącej. Do jego stworzenia wykorzystano mimikę i gesty dziennikarki na podstawie wielogodzinnych nagrań. Dzisiaj cyfrowo stworzeni prezenterzy w Korei prowadzą wiadomości, a zachodni show-biznes planuje trasy koncertowe z udziałem artystów stworzonych przez sztuczną inteligencję.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo dezinformacja fake news telewizja koncerty Katarzyna Dydo sztuczna inteligencja

Dzień 3. "Leonora Armellini wróciła w wielkim stylu"

- W jej przypadku to wejrzenie analityczne, czy coś się mniej czy bardziej udało, schodzi na drugi plan. Nie twierdzę, że to jest nieważne, jak starannie wykonuje się Chopinowski tekst, ale jest taki poziom wykonawstwa, artyzmu, który powoduje, że człowiek zaczyna "kupować" w całości tę kreację, tę propozycję artystyczną - mówił o wtorkowym (5.10) występie Włoszki Leonory Armellini w I etapie przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego Andrzej Sułek.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski 2020 konkurs chopinowski MUZYKA Dwójka Fryderyk Chopin Klaudia Baranowska Marcin Majchrowski Andrzej Sułek

Kierowco, pilnuj się! Na drogach coraz więcej fotoradarów

Polscy kierowcy to mają ciężko, a zapowiada się, że lżej nie będzie. Policja i GITD starają się doprowadzić do tego, żeby ograniczyć ułańską fantazję, i żeby kierujący przestrzegali nakazanych, przede wszystkim, ograniczeń prędkości. Dlatego na drogach pojawiają się nowe fotoradary, które robią zdjęcia "od tyłu" i w dodatku w wysokiej rozdzielczości.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze motoryzacja fotoradar Główny Inspektorat Transportu Drogowego Roman Czejarek

Uczestnicy XVIII Konkursu Chopinowskiego: "Na scenie świat się zatrzymuje"

Nigdy nie byłam w tak trudnej emocjonalnie sytuacji. To jest jednocześnie poczucie ekstazy, a z drugiej te emocje są na tyle duże, że nie do końca można je wszystkie kontrolować. To coś z gatunku emocji artystycznych, połączonych ze sportowymi - mówiła w Dwójce Aleksandra Świgut, jedna z uczestniczek XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 Monika Pilch KULTURA