Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Ogromne straty w polskiej kulturze podczas II wojny światowej

W związku z obroną we wrześniu 1939 i powstaniem najbardziej ucierpiała Warszawa. Niemiecki okupant przez sześć lat niszczył elementy polskiej kultury i architektury w całym kraju. Do tej pory wiele budynków, które padło ofiarą rozbiórki i bombardowań, nie zostało odbudowanych. - Jeśli zapomnimy o wojnie, zapomnimy o tym, co utraciliśmy, to jest ryzyko, że będziemy brnąć w jakąś nieciekawą ścieżkę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Elżbieta Przyłuska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Bez Przedawnienia II wojna światowa okupacja niemiecka historia Polski Jakub Domoradzki

Oskar Halecki. "Odkryty dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości"

Oskar Halecki był najczęściej cytowanym na świecie, a zarazem w Polsce chyba nie tak znanym historykiem XX wieku. Przede wszystkim z tego powodu, że w czasach PRL został wyklęty. - Władysław Gomułka na forum Frontu Jedności Narodu zdecydował się na jawną krytykę Oskara Haleckiego i potępienie go w bardzo brutalnych, obrzydliwych słowach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Oskar Halecki Władysław Gomułka

Gdańsk '82. Festiwal filmowy, który się nie odbył

W warszawskim kinie "Iluzjon" Filmoteki Narodowej (FINA) trwają pokazy filmów, które mogłyby tworzyć program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1982 roku. Festiwalu, który w rzeczywistości się nie odbył, gdyż został wprowadzony stan wojenny. A filmy zostały wycofane z dystrybucji, bądź do niej nie dopuszczone, i odłożone na półki: przez lata czekały na premierę lub nie doczekały się jej nigdy.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki KULTURA FILM festiwal filmowy stan wojenny Trójka

Festiwal Łódź Czterech Kultur. "Jesteśmy w kreatywnym i zmieniającym się tyglu"

- Pierwotne założenie, które dwadzieścia kilka lat temu stało u zarania festiwalu, było takie, żeby stworzyć wydarzenie o charakterze tożsamościowym. Takim, które odwoływać się będzie do łódzkich tradycji związanych z kulturami i narodowościami, które tworzyły potęgę tego miasta przede wszystkim w XIX wieku. Teraz jednak, u progu XXI wieku, żyjemy w Łodzi być może jeszcze bardziej wielokulturowo - mówił w Dwójce Marcin Tercjak, organizator Festiwalu Łódź Czterech Kultur.
Zobacz więcej na temat:  Łódź KULTURA Jakub Kukla

"Od bólu do radości". Anna Sobolewska o lekturze książki "Ślepak"

- Najpierw czułam trochę bólu, trochę smutku, a potem miałam dużo radości z tego kontaktu, z tego nawiązania jakiejś takiej przerwanej nici. Zaczęłam się cieszyć np. z tego przypominania przyjaźni z Władysławem Broniewskim, która nie była tylko przyjaźnią mojej mamy, ale również moją własną - mówiła w "Poranku Dwójki" Anna Sobolewska, córka Jadwigi Stańczakowej, autorki książki "Ślepak", która ukazała się ponownie po 40 latach przerwy.
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Stańczakowa biografia Miron Białoszewski Paweł Siwek Dwójka literatura KSIĄŻKA

Jak zagospodarować toksyczne odpady?

- Naszym celem było zagospodarowanie bardzo szkodliwych odpadów i pokazanie, że możemy w prosty, szybki i tani sposób wytworzyć ciecz magnetoreologiczną - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Magdalena Osial, chemik z Polskiej Akademii Nauk. Ciecz MR ma zastosowanie m.in. do tłumienia drgań skorupy ziemskiej, w amortyzatorach pojazdów, motocykli, foteli kierowców, a także w eliminowaniu drgań układów optycznych napędów CD i DVD.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski środowisko chemia odpady

Romantyzm. Czy to tylko bunt przeciwko oświeceniu?

– Romantyzm jako pierwszy zainteresował się tym, czego nie można zbadać, opisać i zmierzyć. Był pewnego rodzaju buntem przeciw wartościom oświeceniowym. Nie porzucał jednak całkowicie oświeceniowego dziedzictwa, mocno czerpał z poprzednich epok. Zauważał, że jest coś więcej poza tym, czego możemy dotknąć, co możemy zobaczyć, zapisać – mówi Robert Kowalski, autor strony Paryskie Salony Romantyków.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska romantyzm Katarzyna Cygler Trójka Narodowe Czytanie Rok Romantyzmu Polskiego Narcyza Żmichowska

Gabriela Legun - najbardziej obiecujący polski głos w Łazienkach Królewskich

- Możemy być bardzo dumni z tej muzyki i przy możliwych okazjach prezentować ją na recitalach czy na koncertach wplatając ją w operowy repertuar. Mam zamiar szerzyć ją na świecie i w Polsce - mówiła o kompozycjach Józefa Elsnera i jego następców śpiewaczka Gabriela Legun, laureatka ostatniego Konkursu Moniuszkowskiego, która wystąpi na 4. Festiwalu Romantycznych Kompozycji "Elsner i jego następcy".
Zobacz więcej na temat:  Józef Elsner Dwójka pieśń śpiew Rok Romantyzmu Polskiego Stanisław Moniuszko