Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Życia Rysy – Agnieszka Osiecka". Januszkiewicz przed koncertem w Trójce

– Cieszę, że znowu będę mógł zagościć w studiu imienia Agnieszki Osieckiej, tym bardziej, że moja debiutancka płyta jest rejestracją występu, który odbył się w radiowej Trójce – mówił Marcin Januszkiewicz – aktor, piosenkarz, autor tekstów piosenek, kompozytor oraz autor albumu "Osiecka po męsku". Gość Katarzyny Cygler znalazł się w gronie artystów, którzy już w sobotę 9 października zmierzą się z twórczością patronki Trójkowego studia podczas koncertu "Życia Rysy – Agnieszka Osiecka".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Agnieszka Osiecka Trójka Koncerty w Trójce MUZYKA muzyka hp piosenka

Na chodnikach, za blisko i w poprzek. Tak parkują Polacy

Gdyby nieprawidłowe parkowanie było sportem, bylibyśmy mistrzami. Taki wniosek można wyciągnąć z zawartości policyjnych statystyk i specjalnych skrzynek mailowych "Stop agresji drogowej", służących do przesyłania materiałów filmowych z kierowcami będącymi na bakier z przepisami ruchu drogowego. Jakie są najczęstsze błędy, które popełniamy przy parkowaniu?
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Paweł Turski Łukasz Ciechański samochody parkowanie przepisy drogowe prawo motoryzacja

Ważne kino dla dzieci

Właśnie trwa 8. Międzynarodowy Festiwal Kino Dzieci. Ponownie w wersji hybrydowej: edycja stacjonarna, odbywająca się w 20 kinach całej Polski, kończy się w niedzielę, 3 października. Edycja online zaczyna się już we czwartek, 7 października, i przez ponad dwa tygodnie będzie można na platformie internetowej obejrzeć 130 filmów. O filmach opowiadał dyrektor festiwalu, Maciej Jakubczyk.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA festiwal filmowy dzieci Katarzyna Stoparczyk kino Trójka

Jakie tajemnice skrywa wrak Karlsruhe? Druga wyprawa badawcza polskich nurków

Na początku 1945 roku - wobec nadciągającej Armii Czerwonej - dowództwo wojskowe III Rzeszy zdecydowało o rozpoczęciu akcji "Hannibal". Był to kryptonim operacji wywozu drogą morską mieszkańców Prus Wschodnich do Niemiec. Do ewakuacji, która trwała cztery miesiące, wykorzystano ponad tysiąc mniejszych i większych jednostek pływających różnego typu.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski statek katastrofa morska

Jakub Beczek: Edward Stachura jest pisarzem w ruchu

– Stachura to nie jest pisarz spetryfikowany w jakichś konkretnych odczytaniach czy interpretacjach. Każde pokolenie, które się pojawia, na nowo może go odczytywać i odkrywać. To taki pisarz, jak ci wielcy polscy romantycy, którzy się nie starzeją, a ich twórczość cały czas oddziałuje – mówił w Dwójce Jakub Beczek, współautor opracowania "Cała jaskrawość i inne utwory" z poezją i opowiadaniami Edwarda Stachury.
Zobacz więcej na temat:  Edward Stachura Dwójka Dorota Gacek poezja pisarz KULTURA

"Klimat nas zmienia" - przed nami Festiwal Przemiany

W dniach 8-10 października 2021 odbędzie się Festiwal Przemiany, który odbywa się pod hasłem "Klimat nas zmienia". - Jeżeli ktoś uważa, że ten problem go ominie, albo, że nie może nic wnieść od siebie to zapraszamy do Centrum Nauki Kopernik - mówi w Czwórce kurator festiwalu Krzysztof Kornas. - Często się okazuje, że niewielkim wysiłkiem energetycznym można dużo dobrego zdziałać.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ekologia Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Philippe Herreweghe: muzyczny świat podlega ciągłym przeobrażeniom

- Kiedy graliśmy Bacha w latach 70. ubiegłego wieku, wydawało nam się, że to właściwy styl. Kiedy dziś słucha się tych nagrań, brzmią staromodnie. Uważam, że w odniesieniu do najważniejszych kompozytorów w historii muzyki, każda generacja musi odkryć ich dla siebie, odczytać na swój sposób. Dotyczy to nie tylko muzyki dawnej, ale również Beethovena, a nawet Chopina - mówił w Dwójce znakomity belgijski dyrygent Philippe Herreweghe.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Dzień Muzyki Jakub Kukla muzyka dawna Dwójka muzyka klasyczna KULTURA Philippe Herreweghe