Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Konkurs Chopinowski - kulisy Filharmonii i kulisy Dwójki

- Będziemy w Filharmonii, począwszy od uroczystego sobotniego koncertu, otwierającego XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. A od niedzieli, od godz. 10.00 do 14.00 oraz od 17.00 do 22.00 – przesłuchania z komentarzami. I na tym nie poprzestajemy, bo dla wszystkich, którzy nie będą mieli okazji śledzić przesłuchań konkursowych, będzie powtórzenie w nocy. A więc Chopin przed południem, po południu i nocą - mówiła dyrektor Dwójki Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski 2020 Dwójka Małgorzata Małaszko Jakub Kukla konkurs chopinowski

Lokajski - olimpijczyk, który utrwalił powstanie na zdjęciach [POSŁUCHAJ]

Eugeniusz Lokajski ps. Brok był nadzieją przedwojennej lekkoatletyki. Brał udział w wojnie obronnej w 1939 roku, dostał się do sowieckiej niewoli, ale udało mu się uciec. Zginął 25 września 1944 roku pod gruzami zbombardowanej kamienicy. Pozostawił po sobie kilkaset fotografii z Powstania Warszawskiego. Eugeniuszowi Lokajskiemu jest poświęcona audycja dokumentalna Ewy Michałowskiej "Po drugiej stronie obiektywu".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego historia Polski Ewa Michalska reportaż reportaż w Jedynce

FESTIWAL NNW Święto kina historycznego - Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

XIII Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" to prezentacje filmów, prac artystycznych oraz radiowych reportaży - inspirowanych dziejami walki o niepodległość w latach 1939-1989. Nagrodę dla laureata za najlepszy dokument radiowy oraz wyróżnienia w tej samej kategorii ufundowało Polskie Radio. Polskie Radio 24 jest patronem medialnym wydarzenia i będzie relacjonować najważniejsze momenty Festiwalu. 
Zobacz więcej na temat:  Gdynia FILM kino rozrywka festiwal filmowy Niezłomny Żołnierze Wyklęci Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci W POLSKIM RADIU POLSKA Polskie Radio 24

Uwaga, kleszcze wciąż są aktywne i groźne!

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że wiosną zaczynamy uważać na kleszcze, jednak jesień raczej nie kojarzy się z tym zagrożeniem. Tymczasem okres aktywności tych pajęczaków, których ugryzienia mogą mieć wyjątkowo poważne konsekwencje, mocno się wydłużył z uwagi na ocieplenie klimatu. Należy więc być bardzo czujnym, tym bardziej że trwa sezon grzybowy i chętnie wybieramy się do lasu czy na łąkę.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie Łukasz Sobolewski Trójka

Lato 2021 – After Party

Wypada definitywnie pożegnać lato 2021 – pierwsze  t a k i e  pod każdym względem. Kulturalnie na przykład obfite jak nigdy dotąd: kto żyw, dawał spóźnioną premierę, nie zamykał teatru, organizował festiwal mimo ograniczeń. Czuliśmy się tak, jakbyśmy – nie umiejąc pływać – skakali na główkę do wody o nieprzewidywalnej temperaturze.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik KULTURA festiwal filmowy TEATR Muzeum Emigracji w Gdyni Trójka Rafał Zawierucha Agnieszka Osiecka Stanisław Różewicz

Historia w kinematografii PRL i III RP

Przez blisko 45 lat PRL nakręcono w Polsce wiele filmów i seriali historycznych. Które z tych produkcji do dzisiaj przetrwały: co należałoby odrzucić, a co wciąż warto oglądać? Czy w kinematografii wolnej Polski coś się pod tym względem zmieniło, a jeśli tak, to co? Właśnie na ten temat ze swoim gościem w „Klubie Trójki” rozmawiał Piotr Gontarczyk.
Zobacz więcej na temat:  piotr gontarczyk Klub Trójki HISTORIA KULTURA FILM serial PRL III RP Trójka