Polskie Radio
Section05

Antoni Libera

Janusz Szpotański. "Wyzwał los, kiedy wszyscy trzęśli się ze strachu"

– Władysław Gomułka nazwał mnie w przemówieniu "człowiekiem ziejącym sadystycznym jadem na naszą partię i rząd". Ucieszyło mnie to, gdyż on moją twórczość w jakiś sposób spopularyzował – mówił w 1987 roku przed radiowym mikrofonem Janusz Szpotański. 13 października 2001 roku zmarł ten znakomity poeta, satyryk, autor prześmiewczych poematów i pamfletów.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Szpotański literatura PRL poezja satyra Władysław Gomułka KSIĄŻKA

Słynny nieznany twórca. Jerzy Andrzejewski i legenda, której nie było

Zawsze chciał być pisarzem. Najlepiej: wielkim pisarzem. Był gotów wiele poświęcić, by jego książki były czytane i wydawane. Wciąż myślał o swojej sławie. Ale ona go opuściła. Choć był jednym z najbardziej znanych polskich autorów XX wieku, dziś niewielu o nim pamięta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Andrzejewski pisarz literatura książki PRL Komitet Obrony Robotników KOR Maria Dąbrowska Jarosław Iwaszkiewicz Czesław Miłosz Andrzej Wajda Marek Nowakowski Michał Komar Mirosław Chojecki stalinizm komunizm katolicyzm Dwudziestolecie międzywojenne opozycja demokratyczna drugi obieg HISTORIA

Dlaczego Samuel Beckett zachwyca? Antoni Libera: chodzi o wstrząśnięcie człowiekiem

Antoni Libera - pisarz, tłumacz i reżyser, 19 kwietnia obchodził swoje 75. urodziny. To doskonała okazja do rozmowy o Samuelu Becketcie, czyli pisarzu niezwykle ważnym dla jubilata. Dlaczego Beckett zachwyca i skąd wzięła się fascynacja jego twórczością? O tym w audycji "Strefa literatury" opowiedział sam Antoni Libera.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Samuel Beckett Małgorzata Szymankiewicz KULTURA

"Odprawa posłów greckich" współcześnie. O czym chciał opowiedzieć Kochanowski?

"Odprawa posłów greckich" w reżyserii prof. Macieja Wojtyszki to spektakl, który można oglądać w Teatrze Polskim w Warszawie. Transkrypcji tego tekstu dokonał Antoni Libera - przełożył dawny język polski Jana Kochanowskiego na współczesny. Pozwoliło to w pełni zrozumieć treść jakże istotnego i uniwersalnego dramatu.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Jan Kochanowski Teatr Polski w Warszawie Maciej Wojtyszko

"Odprawa posłów greckich". Najstarszy polski dramat w nowej odsłonie

W "Scenie klasyki" tym razem premiera! Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska "Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego w transkrypcji Antoniego Libery. Reżyseruje Leszek Zduń. W obsadzie m.in. Mariusz Bonaszewski, Szymon Kuśmider i Anna Seniuk.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kochanowski Leszek Zduń Mariusz Bonaszewski słuchowisko Dwójka premiera dramat Anna Seniuk Jacek Pluta Ksawery Szlenkier Joanna Kwiatkowska-Zduń Szymon Kuśmider Maciej Maciejewski Maria Pomianowska Anna Cichocka Mikołaj Cichocki Anna Dyczewska Jacek Król Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Libera aktualizuje Kochanowskiego. "Odprawa posłów greckich" w Teatrze Polskiego Radia (reż. Leszek Zduń)

- Antoni Libera przyczynił się do tego, że tekst Kochanowskiego możemy na nowo rozpoznać. Ta transkrypcja pozwala moim zdaniem wrócić temu wybitnemu autorowi i dobremu tekstowi na właściwe miejsce - mówił Leszek Zduń, reżyser słuchowiska "Odprawa posłów greckich". Premiera w najbliższą sobotę w samo południe na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kochanowski Monika Zając Leszek Zduń premiera Teatr Polskiego Radia

Nagrody Mediów Publicznych 2023. Przedstawiamy nominowanych w kategorii "Słowo"

Poznaliśmy nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2023 w kategoriach: "Obraz", "Muzyka", "Idea" oraz "Słowo". W ostatniej z nich szansę na wyróżnienie mają Ernest Bryll, Antoni Libera oraz Krzysztof Masłoń. Sylwetki nominowanych w kategorii "Słowo" w "Kulturalnej Jedynce" przypomniała Martyna Podolska. 
Zobacz więcej na temat:  Nagrody Mediów Publicznych Martyna Podolska Ernest Bryll Krzysztof Masłoń

Maciej Wojtyszko: "Odprawa posłów greckich" w transkrypcji Antoniego Libery to sztuka współczesna

- Antoni Libera dokonał rzeczy niezwykłej. Z pięknego języka, który jednak w mowie potocznej jest niezrozumiały, wykonał transkrypcję, tak aby było wiadomo, o co chodzi. Kochanowski był wielkim poetą, ale w teatrze można się pogubić przy różnych archaizmach - mówił w Dwójce reżyser Maciej Wojtyszko.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Wojtyszko Paweł Siwek Jan Kochanowski Dwójka

"Antygona" Sofoklesa. Antyczny dramat niezmiennie aktualny

"Antygona" to jeden z siedmiu zachowanych dramatów Sofoklesa, należący do tzw. cyklu tebańskiego. W pierwszej części cyklu, "Królu Edypie", poznajemy tytułową bohaterkę – córkę Edypa, która ma siostrę i dwóch braci. Antygona występuje również w "Edypie w Kolonos", tragedii opisującej ostatnie chwile życia jej ojca.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Sofokles pr poleca Mariusz Malec Mikołaj Trzaska Andrzej Brzoska Lidia Sadowa magdalena różczka Stanisław Brejdygant

Premiera opery "Ślepy tor" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. "Każdy ma swój ślepy tor"

- Są tu jakby dwa główne tematy. Dla mnie najważniejsza jest opowieść o śmierci, co to jest śmierć w życiu człowieka, że to jest jakiś ślepy tor, który każdy ma. Jeden jedzie dłużej, drugi krócej, ale każdy w końcu dojedzie do ślepego toru - mówił w Dwójce reżyser Marek Weiss przed sobotnią premierą w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (14.10). Będzie to opera "Ślepy tor" Krzysztofa Meyera do libretta Antoniego Libery.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa Krzysztof Meyer opera Beata Stylińska Dwójka TEATR premiera Marek Weiss