Polskie Radio
Section05

archeologia

Polscy archeolodzy w Ameryce Południowej. Sukcesy badań prekolumbijskich

Ameryka Południowa należy do chętnie eksplorowanych terenów przez polskich archeologów. O obecności naszych badaczy na tym kontynencie można mówić już od XIX wieku, o czym przypomniał w Polskim Radiu dla Zagranicy, profesor Mariusz Ziółkowski, wybitny archeolog, dyrektor Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Uniwersytet Warszawski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Peru Boliwia Ameryka Południowa

Nasi przodkowie rośli z zimna. Naukowcy zbadali wpływ klimatu na rozmiary ciał pierwszych Homo sapiens

Średni rozmiar ciała ludzi zmieniał się znacząco w ciągu ostatnich milionów lat i jest silnie związany z temperaturą otoczenia - twierdzą naukowcy z Cambridge i Tybingi. Surowy klimat napędzał ewolucję w kierunku zwiększenia rozmiarów ciała, czego nie można powiedzieć o cieplejszym środowisku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA NAUKA klimat homo sapiens prehistoria odkrycia i ciekawostki

Bankiety sakralne w Nea Pafos? Znalezisko polskich archeologów na Cyprze

Stibadium - to miejsce uczt sakralnych na wolnym powietrzu. Takie biesiady, połączone ze spożywaniem mięsa ofiarnego i piciem wina, były w starożytności powszechnym zwyczajem. Odbywały się one na półkolistych platformach, których centralnym punktem było zagłębienie z odpływem. Służyło ono do dokonywania libacji ku czci bóstwa, czyli wylewania na ziemię cennych płynów. Pierwsze takie miejsce na Cyprze odkryła misja prof. Jolanty Młynarczyk z UW.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Cypr architektura Uniwersytet Warszawski

Polska badaczka zidentyfikowała nieznane rodzaje starożytnych greckich tekstyliów

Dzięki analizie odcisków pieczętnych z Grecji epoki brązu dr hab. Agata Ulanowska z Uniwersytetu Warszawskiego zidentyfikowała wiele nieznanych dotąd rodzajów tekstyliów. Według badaczki jej odkrycie wielokrotnie zwiększa wiedzę na temat między innymi tkanin, wyrobów z wikliny i sznurków.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA odkrycia i ciekawostki NAUKA Grecja Uniwersytet Warszawski ciekawostki starożytna Grecja starożytność

Srebro było kluczową walutą handlu międzynarodowego od wojny trojańskiej po świt republiki rzymskiej

Naukowcy zrekonstruowali handel srebrem we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, w okresie obejmującym tradycyjne daty wojny trojańskiej, założenia Rzymu i zburzenia Świątyni Salomona w Jerozolimie. Z ich badań wynika, że kruszec był jednym z najważniejszych obiektów wymiany handlowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA NAUKA starożytność Morze Śródziemne handel

Sukcesy i historia odkryć polskich archeologów w Ameryce Południowej

Polscy archeolodzy od lat z sukcesem prowadzą prace badawcze na terenie Ameryki Południowej. Na tym kontynencie posiadamy własną placówkę naukowo-badawczą w Cusco, w Peru, którą założył i kieruje profesor Mariusz Ziółkowski, wybitny specjalista w dziedzinie archeologii i etnohistorii Inków, techniki datowań bezwzględnych w archeologii i archeoastronomii, dyrektor Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Uniwersytet Warszawski Peru Ameryka Południowa dyplomacja

Wystawa "Zoom na archeologię". Wykopaliska to dopiero początek

Co dzieje się z eksponatami i odkryciami, zanim trafią na wystawę w muzeum? Odpowiedź na to pytanie czeka na uczestników wystawy "Zoom na archeologię", trwającej od 18 czerwca w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. – Idąc do muzeum, spodziewamy się zobaczyć wyselekcjonowane zabytki, które błyszczą w gablotkach i są w dobrym stanie lub po rekonstrukcji. Chcieliśmy uzmysłowić, jak taki zabytek wygląda okiem fachowca – mówi w "Trójce do Trzeciej" kurator wystawy i archeolog Sebastian Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA NAUKA wystawa

Najsłynniejsze odkrycia polskich archeologów i ich znaczenie dla promocji Polski

To była najsłynniejsza ekspedycja polskich archeologów. 60 lat temu przybyli do Faras w Sudanie. "Żadne z naszych wykopalisk na Bliskim Wschodzie nie przyniosło nauce polskiej tyle uznania, ba, nawet w sławy w świecie, jak właśnie nasze odkrycia w Faras" - napisał kierownik misji prof. Kazimierz Michałowski, twórca polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej. O znaczeniu polskich odkryć mówi Michał Murkociński, ambasador RP w Sudanie.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Sudan Uniwersytet Warszawski