Polskie Radio
Section05

Armia Czerwona

Zbrodnia katyńska. Zagłada polskich elit

13 kwietnia 1943 roku Niemcy zorganizowali w Berlinie konferencję, na której poinformowali o znalezieniu masowych grobów polskich oficerów. Był to pierwszy oficjalny komunikat zamordowanych Polakach. Dwa dni później Sowieckie Biuro Informacyjne ogłosiło, że polscy jeńcy "wpadli w ręce niemieckich katów faszystowskich w lecie 1941 roku, po wycofaniu się wojsk sowieckich z rejonu Smoleńska".
Zobacz więcej na temat:  Józef Stalin Katyń komunizm Niemcy NKWD zbrodnia katyńska

Jan Stanisław Jankowski. Śmierć w sowieckim więzieniu

71 lat temu, 13 marca 1953 roku, w niewyjaśnionych okolicznościach w sowieckim więzieniu w Moskwie zmarł Jan Stanisław Jankowski, wicepremier i Delegat Rządu RP na Kraj w latach 1943-1945. NKWD aresztowało go w marcu 1945 roku. Sądzony był w Moskwie w procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Jan Stanisław Jankowski Kraków Londyn POLSKA Polskie Państwo Podziemne Armia Krajowa

Przeżyliśmy Gross-Rosen. 80 lat od wyzwolenia obozu

Dziś w tym miejscu leży Rogoźnica, oddalona około 60 km od Wrocławia. W czasie II wojny światowej Niemcy założyli tu obóz pracy. Gross-Rosen oficjalnie nazywany był przez Niemców obozem aresztu ochronnego. W rzeczywistości, jak to przyznali sami członkowie jego załogi w zeznaniach na procesie w Hamburgu, był to jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Gross-Rosen II wojna światowa Niemcy III Rzesza nazizm

Nagranie z procesu z 1950 roku! "Łupaszka" skazany na śmierć

Jesienią 1950 roku mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" i jego towarzysze broni, oskarżeni przez komunistów o współpracę z niemieckim okupantem i szpiegostwo na rzecz "anglosaskich imperialistów", zostali skazani na karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 roku. W Archiwum Polskiego Radia zachowały się nagrania z ich pokazowego procesu.
Zobacz więcej na temat:  stalinizm procesy polityczne Żołnierze Wyklęci II wojna światowa Niemcy zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne Armia Krajowa Wileńszczyzna komunizm

80. rocznica Tragedii Górnośląskiej. Gwałty, mordy, tortury Armii Czerwonej

9 stycznia 2025 roku Sejm podjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej. "Pierwszym jej aktem były zbrodnie popełnione na ludności cywilnej. Wkraczające do górnośląskich miejscowości oddziały czerwonoarmistów dopuszczały się masowych mordów, gwałtów i tortur" - podkreślono. Za uchwałą zagłosowało 406 posłów, 2 było przeciw, 22 wstrzymało się od głosu.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne Górny Śląsk

Sierp i młot w oprawie Omonii. UEFA zareaguje na propagandę?

Legia Warszawa nie dała szans Omonii Nikozja, wygrywając na wyjeździe z cypryjską drużyną 3:0 w meczu 4. kolejki fazy ligowej Ligi Konferencji. Równie dużo, co o postawie warszawskich piłkarzy, po meczu mówi się jednak o skandalicznym transparencie wywieszonym przez kibiców gospodarzy, który głosił, że... Armia Czerwona wyzwoliła Warszawę w 1945 roku.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Piłka nożna Liga Konferencji Legia Warszawa uefa kibice komunizm