Polskie Radio
Section05

artyści

Galeria osobistości. "Moi ważni. Portrety prywatne" Barbary Gruszki-Zych

Książka Barbary Gruszki-Zych pod tytułem "Moi ważni. Portrety prywatne" to zbiór osobistych portretów poetów, pisarzy, muzyków, artystów kina i teatru, duchownych, lekarzy, naukowców, świadków historii. - To "tylko" dwadzieścia pięć portretów. Przecież tak dużo jest ważnych osób w naszym życiu - zauważa sama autorka w rozmowie z Anną Stempniak. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak literatura książki muzyka filmowa KULTURA

Niezwykłe Porsche na gdyńskiej plaży

Na pierwszy rzut oka to nietypowe Porsche wygląda niczym wyciągnięte z dna Bałtyku. Jednak to projekt artystyczny, który porusza istotne kwestie. Pojawił się na jednej z polskich plaż. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 porsche porsche 911 zmiany klimatyczne Gdynia design Morze Bałtyckie artysta

Ars auro prior - sztuka cenniejsza niż złoto. Jakie barwniki stosowano w dawnych czasach?

Historia kultury i historia cywilizacji, od najdawniejszych czasów pokazuje nam, że sztuka rzeczywiście jest ogromnym bogactwem. Już 3 tys. lat przed narodzeniem Chrystusa uzyskano pierwszy sztuczny barwnik: niebieski pigment nazywany egipskim błękitem. Receptura tego specyfiku stanowiła pilnie strzeżoną tajemnicę.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki SZTUKA Akademia Sztuk Pięknych średniowiecze

Obrazy i ekfrazy. Dr Łukasz Kossowski o tym, jakie znaczenie dla ikonografii mają artystyczne opisy

- Wydaje mi się, że najwspanialsze dzieła sztuki mają bardzo długie trwanie. Ni z tego ni z owego stają się ponownie aktualne również w naszych czasach. Poprzez nie, jak poprzez szkło powiększające sami się przejrzeć, ale też wiele problemów dnia dzisiejszego w tych wielkich dziełach się przegląda - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kossowski (kurator sztuki, poeta).
Zobacz więcej na temat:  galeria KULTURA SZTUKA wystawa Polskie Radio 24

Zaistnieć na świecie. Łukasz Gorczyca o promowaniu polskiej muzyki za granicą

Marzeniem wielu polskich artystów jest zdobycie popularności również poza granicami naszego kraju. Nie jest to jednak łatwe zadanie, na sukces składa się wiele czynników. - Najważniejsza jest determinacja i chęć zaistnienia. Świat stoi przed nami otworem, trzeba tylko zakasać rękawy i wziąć się do roboty - tłumaczy w "Muzycznej Jedynce" Łukasz Gorczyca, który regularnie koncertuje poza Polską.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Gorczyca Paweł Sztompke muzyka rozrywkowa

Współcześni ukraińscy artyści wobec wojny: wystawa w CSW Zamek Ujazdowski

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać wystawę "Ukraina. Pod innym niebem". To największa dotąd wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej, powstałej w reakcji na rosyjską agresję, prezentująca ponad 200 prac 32 artystek i artystów. Działający w różnych mediach twórcy po 24 lutego stanęli przed koniecznością utrwalenia tragicznych wydarzeń. Sztuka prezentowana na wystawie dokumentuje bestialstwo rosyjskiego najeźdźcy i apeluje do sumienia świata.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystawa Ukraina wojna na Ukrainie Katarzyna Cygler Trójka

"Ukraina. Pod innym niebem". Ukraińscy artyści opowiadają o wojnie

- Kiedy się obudziłam tego dnia, wspomniałam słowa swojej babci, która żyła podczas II wojny światowej i zawsze podczas świąt, kiedy wznosiła toasty, mówiła, że najważniejsze jest, żeby nie było wojny. Będąc małą dziewczynką, nie rozumiałam, dlaczego dla babci jest to takie ważne. Tego dnia zrozumiałam, o co chodziło, co czuła i o co dokładnie jej chodziło - opowiadała Julia Zakharova, artystka prezentująca swoje prace na wystawie "Ukraina. Pod innym niebem". 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka Ukraina SZTUKA Ukraina Centrum Sztuki Współczesnej

PR24 Czy sztuka jest wieczna? Rozmowa z dr hab. Moniką Jadzińską

Zawsze wydawało się, że sztuka jest wieczna, a jeżeli coś ją zniszczy, to czynniki silniejsze niż ludzkie starania - trzęsienia ziemi, kataklizmy czy wojny. Dawne techniki i technologie pozwalały wierzyć w to, że sztuka ma atrybut wieczności. Jednak od początku XX wieku artyści przestali dbać o długowieczność swych dzieł. Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówiła dr hab. Monika Jadzińska, dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w ASP w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 zabytki SZTUKA