Polskie Radio
Section05
badania

Przed nami III Konferencja z Polonią Sieci Badawczej Łukasiewicz

20 grudnia odbędzie się kolejna edycja Konferencji z Polonią. To wyjątkowe wydarzenie dla naukowców z różnych zakątków świata. Okazja do integracji, wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy. Specjaliści z 22 instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz z najważniejszych ośrodków badawczych na świecie porozmawiają o tym, jak powinna wyglądać doskonała nauka w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą konferencja badania

Asfalt pochłaniający zanieczyszczenia powietrza? Orlen testuje nowatorską technologię

Centrum Badawczo-Rozwojowe Orlen, we współpracy z Politechniką Gdańską, opracowało innowacyjną nawierzchnię asfaltową pochłaniającą zanieczyszczenia powietrza. To nowatorska technologia wykorzystania do budowy i remontów dróg asfaltu i kruszyw odzyskanych ze starych nawierzchni, która pozwoli oszczędzać ponad 400 mln zł rocznie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA drogi inwestycje budowa badania Orlen

Na co chorował i zmarł Chopin? Tajemnica zdrowia kompozytora zostanie rozwiązana

Naukowcy z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina postanowili zbadać, na jakie choroby cierpiał najwybitniejszy polski kompozytor. Pierwszy etap badań już za specjalistami: były one nieinwazyjne i polegały na oględzinach serca kompozytora. Obecnie pobrano już próbki ze szczątków rodziców i siostry kompozytora. Następnym krokiem będzie uzyskanie materiału genetycznego, który zostanie przebadany.  
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Fryderyk Chopin Narodowy Instytut Fryderyka Chopina badania choroby Tomasz Miara Trójka genetyka STYL ŻYCIA

Powstaje pierwszy polski satelita telekomunikacyjny. Za 5 lat ma być wystrzelony w kosmos

Firma Thorium Space wraz z Europejską Agencją Kosmiczną pracuje nad pierwszym polskim satelitą telekomunikacyjnym. Urządzenie SmallGEO może trafić na orbitę za pięć lat. Polskie przedsiębiorstwo Thorium Space SA 30 listopada dołączyło do HummingSAT - projektu partnerskiego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Program, w którym bierze też udział m.in. szwajcarska firma SWISSto12, zakłada budowę małych satelitów telekomunikacyjnych na orbitę geostacjonarną (GEO).
Zobacz więcej na temat:  kosmos badania POLSA satelita

Dyrektor NAWA: rywalizujemy o naukowców. "Polska musi mieć dla nich atrakcyjne warunki"

Rywalizujemy o naukowców pomiędzy poszczególnymi krajami; jako Polska, musimy mieć dla nich atrakcyjne warunki; jeżeli tę rywalizację przegramy, to przegramy rywalizację o postęp techniczny - powiedział dr Dawid Kostecki, dyr. Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W 5. edycji programu Ulam NAWA stypendium w polskich ośrodkach otrzyma 61 osób z 24 krajów.
Zobacz więcej na temat:  badania nowoczesne technologie szkolnictwo wyższe Uniwersytet Warszawski Uniwersytet Jagielloński Politechnika Warszawska Politechnika Krakowska Politechnika Wrocławska

Całun Turyński – niemy świadek Męki i Zmartwychwstania Chrystusa

491 lat temu w Świętej Kaplicy kolegiaty we francuskim Chambéry, gdzie przechowywano Całun Turyński, wybuchł pożar. Relikwia "została uratowana przez czterech mężczyzn, w tym dwóch franciszkanów, którzy rzucili się w ogień, wiadrami wody schłodzili skrzynię i wyciągnęli ją na zewnątrz", pisał Grzegorz Górny w książce "Świadkowie tajemnicy".
Zobacz więcej na temat:  Całun Turyński Jezus Chrystus badania chrześcijaństwo religia ewangelia

"AI for Health" - program Google for Startups wspierający polskie innowacyjne firmy

Sztuczna inteligencja (AI) oraz technologia systemów uczących się mogą ulepszyć każdy aspekt działania branży opieki zdrowotnej. Od wsparcia lekarzy we wczesnym wykrywaniu chorób po przyspieszenie rozwoju badań medycznych – startupy wykorzystują AI, aby poprawiać jakość i funkcjonowanie opieki zdrowotnej. Taka współpraca jest niezwykle ważna, by rozwijać potencjał technologii w branży medycznej i tworzyć oraz bezpiecznie wprowadzać różnorodne innowacje.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja medycyna badania zdrowie Ministerstwo Zdrowia

Materiał genetyczny rodziców i siostry Chopina pozwoli poznać prawdę o chorobach, na które cierpiał kompozytor

Materiał genetyczny, który udało się pobrać z grobów rodziców oraz siostry Fryderyka Chopina, ma pozwolić poznać prawdę o chorobach, na które cierpiał kompozytor. „Badania były możliwie nieinwazyjne. Po pobraniu materiałów szczątki wróciły do tych samych grobów” – powiedziała Ewa Bogula-Gniazdowska z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin muzyka klasyczna badania Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dodatkowe możliwości dla lekarzy rodzinnych i pacjentów. MZ rozszerza zakres opieki koordynowanej

Od listopada opieka koordynowana w POZ jest rozszerzona o leczenie przewlekłej choroby nerek w nowej tak zwanej ścieżce nefrologicznej. Oznacza to, że ta choroba może być diagnozowana już na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej - podkreślił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia Waldemar Kraska zdrowie badania lekarz choroba choroby nerek społeczeństwo

Naukowcy opisali dietę mnichów ze średniowiecznego Ghazali w Sudanie

Badacze Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego ustalili, że mnisi ze średniowiecznego Ghazali w Sudanie cieszyli się wysokim statusem społecznym. Przybywali tam z nawet odległych rejonów Afryki. Nie dotykały ich choroby metaboliczne, związane z niedożywieniem. Mieli bowiem dostęp do świeżych owoców i warzyw, mięso spożywali w dość dużych ilościach i regularnie.
Zobacz więcej na temat:  archeologia badania średniowiecze Afryka Sudan Uniwersytet Warszawski