Polskie Radio
Section05

chemia

Jak zagospodarować toksyczne odpady?

- Naszym celem było zagospodarowanie bardzo szkodliwych odpadów i pokazanie, że możemy w prosty, szybki i tani sposób wytworzyć ciecz magnetoreologiczną - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Magdalena Osial, chemik z Polskiej Akademii Nauk. Ciecz MR ma zastosowanie m.in. do tłumienia drgań skorupy ziemskiej, w amortyzatorach pojazdów, motocykli, foteli kierowców, a także w eliminowaniu drgań układów optycznych napędów CD i DVD.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski środowisko odpady

Opracowano powłokę, dzięki której rysy na karoserii znikają pod wpływem promieni słonecznych

Badacze z Korei Południowej opracowali przezroczystą powłokę ochronną, która ulega samoregeneracji w ciągu 30-minutowej ekspozycji na promienie słoneczne. Może być to przełom w przemyśle motoryzacyjnym – dzięki nowym powłokom zarysowania na karoserii będą naprawiać się same.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody technologie nanotechnologia warsztat Polskie Radio uroda samochód warsztaty naprawa naprawa samochodu

Różnicowanie cen energii w zależności od branży? Resort klimatu: byłaby to niedozwolona pomoc publiczna

Różnicowanie cen energii w zależności od branży byłoby niedozwoloną pomocą publiczną - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodało, że rząd nie przewiduje ograniczeń w poborze gazu. Gdyby jednak do nich musiało dojść, to ewentualne ograniczenia następowałyby stopniowo, by odbiorcy przemysłowi mogli się przygotować.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska gaz

Naukowcy z UW opracowali nową metodę przywracania barw starym obrazom

Chemicy z UW we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie opracowali nową metodę renowacji obrazów malowanych na płótnie. Specjalny organożel pozwala w bezpieczny sposób całkowicie usuwać z płócien masę woskowo-żywiczną pochodzącą z wykonywanych w przeszłości prac konserwatorskich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar SZTUKA zabytki dzieła sztuki restauracja KULTURA NAUKA muzeum Uniwersytet Warszawski

Unikatowe skamieniałości zwierząt sprzed milionów lat na 25. Pikniku Naukowym

Wielkimi krokami zbliża się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, na którym swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje 50 gości specjalnych. W gronie instytucji propagujących wiedzę znalazł się Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, który pokaże unikatowe skamieniałości sprzed pięciuset milionów lat.
Zobacz więcej na temat:  woda przyroda zwierzęta zwierzęta morskie ekologia biologia fizyka Joanna Racewicz

25. Piknik Naukowy. Czy kropla wody może lewitować?

Tematem przewodnim sobotniego 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie woda. Impreza odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00–20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik – przy Bulwarach Wiślanych. Wydarzenia relacjonować będą anteny Polskiego Radia. Słuchacze mogą liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie z Pikniku, ale także na spotkania z ulubionymi dziennikarzami.
Zobacz więcej na temat:  woda przyroda zwierzęta zwierzęta morskie ekologia biologia fizyka Joanna Racewicz