Polskie Radio
Section05

czytelnictwo

"Czytaj i wejdź do gry!" - akcja Narodowego Centrum Kultury

- Można pogodzić uprawianie sportu i czytanie książek. Nasi wybitni sportowcy odnoszą międzynarodowe sukcesy, ciężko pracują, są bardzo konsekwentni. Wolne chwile spędzają z książką. Ważne, aby być aktywnym i duchowo, i fizycznie - mówił prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. - Mamy duże zainteresowanie siatkówką, sukcesy sportowe i najlepszych na świecie kibiców. Chcemy tę popularność przekuć w coś ważnego dla całego społeczeństwa - podkreślił Kamil Składowski, dyrektor działu komunikacji Polskiej Ligi Siatkówki.
Zobacz więcej na temat:  aktywność fizyczna Narodowe Centrum Kultury Rafał Wiśniewski Tomasz Makowski Dwójka kampania Anna Depczyńska

Nie tylko Iga Świątek jest molem książkowym. Polscy siatkarze zachęcają do czytania

"Czytaj i wejdź do gry!” - to hasło najnowszej kampanii społecznej promującej czytelnictwo w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0), organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury (NCK) w partnerstwie z Polską Ligą Siatkówki (PLS). W akcji biorą udział znani byli i obecni zawodnicy, m.in. Joanna Kaczor-Bednarska, Piotr Nowakowski oraz Jakub Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Siatkówka

"Znachor". Biograf Dołęgi-Mostowicza o "znachoromanii" i pomyłce pewnego filmowca

– Tadeusz Dołęga-Mostowicz napisał najpierw "Znachora" jako scenariusz filmowy albo szkic scenariusza. Dostarczył ten tekst jakiemuś filmowemu producentowi i… dostał odmowę – opowiadał w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Jarosław Górski, autor książki "Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza". 
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Dołęga-Mostowicz literatura II RP Dwudziestolecie międzywojenne chłopi medycyna kino

"Poczytnik". Ostróda 1946 roku, czyli polski "Dziki Zachód"

Andrzej Brzeziecki na podstawie m.in. zachowanych w Archiwum IPN zeznań świadków odtwarza powojenne burzliwe chwile na ziemiach odzyskanych, kiedy po ulicach grasowali pijani czerwonoarmiści, a spokój na tym "Dzikim Zachodzie" próbowali zaprowadzić nie bardziej trzeźwi przedstawiciele władzy ludowej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z autorem książki.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

"Postać warta przypomnienia". Jerzy Kłosiński o prof. Arturze Hutnikiewiczu

Prof. Artur Hutnikiewicz to jeden z najwybitniejszych znawców literatury okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, wykładowca UMK w Toruniu, autor ponad 300 prac naukowych, w tym szereg monografii książkowych, rozpraw i studiów literackich. Gościem audycji był Jerzy Kłosiński, autor biografii prof. Artura Hutnikiewicza.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". Para prezydencka zainauguruje tegoroczną edycję

W całym kraju i poza jego granicami, odbędzie się w sobotę Narodowe Czytanie - dwunasta odsłona akcji promującej czytelnictwo i przypominającej najważniejsze dzieła literatury polskiej. W tym roku lekturą jest "Nad Niemnem", najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA literatura KSIĄŻKA Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2023

Podsumowanie ogólnopolskiej akcji #TataTeżCzyta

Tegoroczna wiosna w polskim świecie książki odbyła się pod hasłem #TataTeżCzyta - ogólnopolskiej akcji edukacyjnej, której celem było zachęcenie mężczyzn, ze szczególnym naciskiem na ojców, do czytania książek dzieciom. W Social Media pojawiło się prawie 2 000 postów z hashtagiem akcji! 30 000 poradników #TataTeżCzyta dotarło do rodzin w całej Polsce. Patronem medialnym akcji #TataTeżCzyta jest Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  czytanie bajek literatura dziecięca patronatPRD

Polacy w Kanadzie. Historia nieznana

Pierwsi Polacy na terytorium dzisiejszej Kanady zaczęli przybywać w dobie rozbiorów Rzeczypospolitej, sporo w nich było też żołnierzy wojen napoleońskich. Migracja na większą skalę do Kanady rozpoczęła się w połowie XIX w., a na początku szczególnie widoczna w niej była społeczność kaszubska. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Stanisław Stolarczyk, autor książki "Polacy w Kanadzie. Historia grobami pisana". 
Zobacz więcej na temat:  Kanada Polonia książki