Polskie Radio
Section05

dwójka poleca

"Dom mody Telimena. Co nosiły Polki" - książka łódzkocentryczna

- Takie miałam założenie, żeby była to książka skoncentrowana nie tylko na Telimenie, ale również na Łodzi. Z perspektywy tego miasta, uważanego przez niektórych w PRL-u za stolicę mody, chciałam opowiedzieć historię przemysłu odzieżowego, przemysłu włókienniczego i handlu - mówiła w Dwójce Katarzyna Jasiołek, autorka książki "Dom mody Telimena. Co nosiły Polki".
Zobacz więcej na temat:  Marta Strzelecka moda Łódź KULTURA Dwójka KSIĄŻKA

Actus Humanus Resurrectio. Dyrektor festiwalu: dla mnie to domknięcie sezonu

- Jeśli chodzi o wnioski, dotacje, to myślimy rokiem kalendarzowym, natomiast dla mnie Actus Humanus Resurrectio jest tak jakby domknięciem rok rocznie sezonu, który w przypadku moich aktywności zaczyna się w połowie września, a kończy po Świętach Wielkanocnych - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, szef artystyczny ruszającego w Gdańsku wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając Actus Humanus Gdańsk Filip Berkowicz MUZYKA KULTURA Dwójka

"Znaleźne. Przeszłość i przyszłość Kamionka". Wystawa o niepozornej część Warszawy

"Znaleźne. Przeszłość i przyszłość Kamionka" to wystawa stworzona przez fotografkę Agnieszkę Rayss i pisarza Marcina Wichę. Artyści, zafascynowani tą nierzucającą się w oczy dzielnicą, stworzyli wspólnie wystawę i książkę, które ukazują tę mało znaną część prawobrzeżnej Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Marcin Wicha wystawa Muzeum Warszawskiej Pragi fotografia KULTURA Dwójka

Radek Łukasiewicz: nazwa Polskie Znaki nawiązuje do naszej muzyki

- Z długiej listy nazw wybraliśmy tę, ponieważ wydawała się nam wieloznaczna, a jednocześnie nawiązująca trochę do esencji tego, co robimy, czyli do czerpania z polskości, z polskiej kultury. W tym wypadku z dorobku ludowych poetów - mówił w Dwójce Radek Łukasiewicz, lider zespołu Polskie Znaki, który 12 kwietnia wystąpi w Studiu Lutosławskiego w towarzystwie Orkiestry Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Znaki Radek Łukasiewicz Dwójka KULTURA MUZYKA Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego koncert studio Lutosławskiego Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

Teatr Narodowy: ostatnie przygotowania do premiery "Hamleta" w reż. Jana Englerta

- Nie da się Hamleta zagrać tylko emocjami, tylko relacjami. Kłopot z Szekspirem polega na tym, że on operuje olbrzymimi emocjami, napięciami, ale kontrolowanymi całkowicie przez głowę - mówi przed premierą "Hamleta" jego reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Narodowego Jan Englert. Spektakl tym ważniejszy w jego dorobku, że to właśnie nim Englert żegna się ze swoją funkcją. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert William Szekspir Teatr Narodowy w Warszawie Dwójka dramat KULTURA TEATR Małgorzata Nieciecka- Mac

Festiwal Mozartowski w Warszawie po raz 34. Uczta dla melomanów w każdym wieku

Premiera opery "Łaskawość Tytusa" Wolfganga Amadeusza Mozarta, trzy wykonania "Requiem" w trzech różnych wersjach, spektakle oper skomponowanych przez Mozarta w wersjach przygotowanych specjalnie dla najmłodszych, recitale wybitnych śpiewaków i instrumentalistów, spotkania z autorami bestsellerów poświęconych temu kompozytorowi - to tylko niektóre atrakcje 34. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie, organizowanego przez Warszawską Operę Kameralną.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Festiwal Mozartowski Wolfgang Amadeusz Mozart Alicja Węgorzewska MUZYKA

Trio Bastarda i aranżacje wielkich dzieł polskich kompozytorów muzyki filmowej

Album przepełniony dziełami polskich kompozytorów muzyki filmowej XX wieku. Wśród nich utwory Serockiego, Lorenca, Korcza, Korzyńskiego, Kilara, Komedy, Pendereckiego, Walacińskiego, Preisnera i Lucjana Kaszyckiego. A to wszystko w wykonaniu i aranżacjach muzyków Tria Bastarda. O dziesiątej płycie grupy, zatytułowanej "XB" z Pawłem Szamburskim rozmawialiśmy w audycji "Wybieram Dwójkę". 
Zobacz więcej na temat:  Bastarda Paweł Szamburski Jakub Kukla Dwójka muzyka filmowa KULTURA

Między chrześcijaństwem a humanistyką. Rusza festiwal teatralny Lamentacje

- W tytule odwołujemy się do pewnej tradycji biblijnej, ale też ta tradycja jest znacznie szersza. Odwołuje nas do sytuacji różnorakich kryzysów: egzystencjalnego, duchowego, filozoficznego, religijnego, humanistycznego. Można by powiedzieć, że nazwa "Lamentacje" to ilustracja powiedzenia "Jak trwoga, to do Boga", ale przecież nie wszyscy tak mają, że "do Boga", i co zrobić z tą częścią publiczności? - mówił w Dwójce Michał Mizera, inicjator nowego festiwalu teatralnego.
Zobacz więcej na temat:  romantyzm Teatr Polski w Warszawie Dwójka TEATR KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Michał Mizera Festiwal Lamentacje

Zbigniew Raszewski - jeden z największych intelektualistów XX wieku

Redaktor naczelny "Pamiętnika Teatralnego", profesor PWST w Warszawie, wybitny intelektualista. Był jednym z największych uczonych w najnowszej historii kultury polskiej. Napisał książki, które można nazwać kamieniami milowymi w dziejach wiedzy o teatrze; nauki, którą ugruntował i rozwijał. W tym roku minęła 100. rocznica urodzin Zbigniewa Raszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Monika Pilch Tomasz Mościcki KULTURA Dwójka Zbigniew Raszewski janusz majcherek Barbara Osterloff TEATR

Awangarda, Podlasie Bounce i giganci polskiego folku. Oto zwycięzcy Folkowego Fonogramu 2024

Jak co roku w styczniu Polskie Radio zapraszało do udziału w konkursach fonograficznych na Folkowy Fonogram Roku oraz Fonogram Źródeł 2024, czyli konkursach na najlepsze płyty z muzyką folkową oraz tradycyjną, które ukazały się na naszym rynku w minionym roku. Czas poznać zwycięzców!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Tykarska

6. Festiwal Polskiego Radia Chopin w Antoninie pod hasłem "Malarze klawiatury"

"Malarze klawiatury. Chopin, Debussy, Szymanowski" – to hasło tegorocznej odsłony Festiwalu Polskiego Radia Chopin, który rozpoczyna się 8 kwietnia. Przez 6 dni publiczność będzie miała okazję usłyszeć muzykę, która nie tylko dotyka najgłębszych warstw ludzkiej emocji, ale także ukazuje piękno i zmysłowość fortepianowych pejzaży dźwiękowych.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Magdalena Sawicka Jakub Jamrozek Festiwal Polskiego Radia Chopin muzyka klasyczna KULTURA

Timeless Film Festival, czyli uczta dla kinomanów i kinomanek

- Ideą festiwalu jest przypominanie historii kina i pokazywanie jak bardzo wiele różnych kanonów się w niej mieści. Idealnym przykładem jest nasza największa tegoroczna sekcja "Uczta kinomanów i kinomanek". Jest to ok. 70 tytułów. Najstarszy to "Gorączka złota" Chaplina z 1925 roku, a najmłodszy "Incepcja" Nolana - mówił w Dwójce Jacek Sobczyński, rzecznik Timeless Film Festival.
Zobacz więcej na temat:  kino Timeless Film Festival Warsaw FILM KULTURA Dwójka Adam Suprynowicz Warszawa