Polskie Radio
Section05
dwójka poleca

Instytut Książki dla małych księgarni. "Bezcenne wsparcie"

- W takich miejscach nie tylko można znaleźć dobre książki, ale tam po prostu dochodzi do spotkania człowieka z człowiekiem. My szukamy opowieści. Są nam one potrzebne do tego, żeby być w świecie, żeby zawiązywać z innymi relacje - mówił w Dwójce o programie "Certyfikat dla małych księgarni" Grzegorz Jankowicz, dyrektor Instytutu Książki.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Książki Jakub Jamrozek KULTURA Dwójka księgarnie czytelnictwo Grzegorz Jankowicz Paweł Pawlica

Letnia Akademia Muzyki Dawnej. Agata Sapiecha: pomyślałam, że to musi być Wilanów [WIDEO]

- Pierwsza Letnia Akademia Muzyki Dawnej w 1992 roku to było spełnienie mojego marzenia i efekt naszej wielkiej, wspólnej pracy ku temu, wtedy jeszcze z Towarzystwem Muzyki Dawnej - mówiła w Dwójce Agata Sapiecha, skrzypaczka, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i organizatorka życia muzycznego.
Zobacz więcej na temat:  Agata Sapiecha Magdalena Łoś Letnia Akademia Muzyki Dawnej Dwójka MUZYKA KULTURA Wilanów muzyka dawna

Dwójka w zamku Sarny. "To dawny zamek obronny o proweniencji XV-wiecznej"

- Osobiście cieszę się, że właściciele, oprócz nazwy zamek Sarny, wrócili do dawnej nazwy Scharfeneck. Jak ją przetłumaczymy, będzie dla nas swojska. To nic innego jak Ostry Róg. Mamy zamek o identycznej nazwie koło Szamotuł i to jest rzecz, która jest podobna. Chodzi o warunki obrony. Potem powstał w tym miejscu zamek renesansowy, następnie przebudowany na rezydencję barokową, i teraz mamy to, co mamy - mówił w Dwójce Gabriel Jaczewski, regionalista.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka podróże Dorota Gacek Aldona Łaniewska-Wołłk Góry Stołowe zamek Dolny Śląsk Festiwal Góry Literatury Ireneusz Grin

Jan Jakub Kolski: karmię się kontaktem ze światem inaczej ożywionym niż świat zewnętrzny

- Przeniosłem się na wieś. Moimi towarzyszami życia są cztery psy. To tam głównie spędzam czas. Mieszkam daleko od głównych ośrodków, w których media byłyby mną zainteresowane. Czasem jednak jak ktoś ma ochotę, to przyjeżdża do mnie i wtedy rozmawiamy - mówił w Dwójce Jan Jakub Kolski. Reżyser przypomniał o sobie niedawno nowym filmem pt. "Wariaci".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka film polski Jakub Kukla Jan Jakub Kolski FILM KULTURA kino

"Astrid". Tłumaczka książki: czuję do Astrid Lindgren bardzo dużą sympatię i sentyment

- Książka zaczyna się, gdy Astrid Lindgren jest już osobą dorosłą. Jest w niej dużo retrospekcji, w związku z czym musiałam to jakoś rozwiązać, żeby było wiadomo, kiedy akcja toczy się współcześnie, a kiedy w przeszłości. Momentami było to trudne do wykonania - mówiła w Dwójce Barbara Niedźwiecka, tłumaczka książki Susanne Lieder pt. "Astrid. Opowieść o Astrid Lindgren".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Astrid Lindgren literatura Monika Zając tłumacz KULTURA KSIĄŻKA Barbara Niedźwiecka

Książka "Dziki Wschód. Transformacja po polsku". Przeperski: komunizm upadł dzięki Gorbaczowowi

Michał Przeperski to historyk, który podjął się opisu lat transformacji ustrojowej w Polsce. W ten sposób na rynku ukazała się książka "Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986-1993". Autor próbuje w niej przedstawić codzienność Polaków w tym przełomowym okresie oraz pokazać, jak wydarzenia tamtych lat wpłynęły na obecną rzeczywistość kraju.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka PRL historia Polski literatura Jakub Kukla Michał Przeperski KULTURA KSIĄŻKA

Abel Murcia Soriano: w Polsce miałem spędzić rok, a to już 40 lat

- W 1984 roku pojawiłem się w ambasadzie hiszpańskiej, żeby zapytać się o stypendia języka polskiego. Wielki tłumacz Carlos Marrodán Casas, który wtedy pracował tam w dziale kultury, powiedział mi, że nie będzie z tym żadnego problemu, ponieważ Hiszpanie w ogóle nie podróżują do Polski - mówił w Dwójce Abel Murcia Soriano, szef Instytutu Cervantesa w Warszawie i tegoroczny laureat nagrody Transatlantyk przyznawanej przez Instytut Książki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Abel Murcia Soriano poezja Hiszpania Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura KULTURA tłumacz Transatlantyk Instytut Książki Carlos Marrodan Casas Instytut Cervantesa Wisława Szymborska

Maciej Obara: mama za wszelką cenę próbowała odciągnąć mnie od muzyki [WIDEO]

– Muzyka heavymetalowa to był mój pierwszy konik – chyba ze względu na energię i rodzaj ekspresji, który mi się podobał. Moja mama stwierdziła, że spróbuje to jakkolwiek zablokować, i zrobiła to jazzem. Dała mi nagranie Charliego Parkera. W końcu miałem okazję usłyszeć trochę innego brzmienia i też bardzo mi się to spodobało – mówił w Dwójce saksofonista jazzowy Maciej Obara.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Maciej Obara Jazz Roch Siciński MUZYKA KULTURA Tomasz Stańko saksofon

Premiera "Dziadów" w języku gruzińskim. To część projektu Instytutu Teatralnego

Spektakl w tbiliskim Teatrze Liberty jest częścią projektu, jaki w 2021 roku zainicjowany został przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. O wyjątkowym wydarzeniu - premierze III części "Dziadów" Adama Mickiewicza w języku gruzińskim - opowiedzieli w Dwójce Andro Enukidze - reżyser, a także profesor Artur Grabowski i profesor Marek Troszyński, którzy cały projekt otoczyli opieką merytoryczną.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dziady literatura Małgorzata Szymankiewicz Gruzja KULTURA

Wyjątkowy projekt teatralny. "D’ARC" na 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Wyjątkowy i największy projekt teatralny w historii Muzeum Powstania Warszawskiego  "D'ARC" w reżyserii Krystiana Lady to opera site-specific rozgrywająca się kilku scenach, rozmieszczonych wokół i na terenie muzeum. W wyjątkowym widowisku zobaczymy między innymi aktorkę Agnieszkę Grochowską, wiolonczelistkę Dobrawę Czocher i barytona Szymona Komasę.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa rocznica Marcin Pesta Dwójka Muzeum Powstania Warszawskiego KULTURA opera TEATR historia Polski Dorota Piotrowska

Zofia Kiniorska wkrótce w Orchestre de la Suisse Romande. "Fortepian mnie stresował"

- Skończyłam szkołę muzyczną na fortepianie, ale gdzieś po drodze napotkałam problemy związane z tremą. Nie do końca umiałam sobie z nimi poradzić. I jakoś w międzyczasie tak wyszło, że zaczęłam dyrygować - wspominała w Dwójce maestra Zofia Kiniorska, która odnosi wielkie sukcesy na zachodzie Europy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Róża Światczyńska Zofia Kiniorska dyrygent orkiestra muzyka klasyczna

"Jeleń" - projekt Krzysztofa Kieślowskiego po latach będzie zrealizowany. "To wiadomość dnia"

- Rzeczywiście jest to gratka. Tyle się mówi teraz o szukaniu niezrealizowanych rozdziałów twórczości wielkich mistrzów i mistrzyń. Bardzo dużo jest materiałów dodatkowych do różnych płyt, są różnego rodzaju publikacje, a tutaj pojawia się szansa, żeby przyjrzeć się czemuś, co z jakiś względów się nie udało - tak o filmie "Jeleń", powstającym na podstawie odnalezionego scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego, mówiła w Dwójce filmoznawczyni Diana Dąbrowska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino film polski Krzysztof Kieślowski Monika Zając film krótkometrażowy jeleń KULTURA FILM film animowany animacja Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu Izumi Yoshida

Piotr Rowicki o Barbarze Sadowskiej: nie była przykładną matką Polką

- Jej biografia była nieoczywista, nie był to przykładny obraz matki Polki i parę takich kontrowersyjnych scen w naszym przedstawieniu jest. Ale były osoby, które ją znały i potwierdziły, że faktycznie tak mogło być, że byliśmy bardzo blisko prawdy w tym, co pokazywaliśmy - mówił w Dwójce Piotr Rowicki, autor dramatu "W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej", nagrodzony na Festiwalu "Dwa Teatry".
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2024 Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024 Monika Pilch Dwójka