Polskie Radio
Section05

dwójka poleca

Spektakl "Polowanie". Rywalizacja i utrzymanie hierarchii w rodzinie

Spektakl "Polowanie" podbił serca krytyków na polskich i międzynarodowych festiwalach. Otrzymał nagrodę za najlepszy spektakl Teatru Telewizji/Teatroteki na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" oraz nagrodę dla najlepszej filmowej adaptacji sztuki teatralnej na festiwalu Logcinema Theatre on Films w Buenos Aires. Reżyser tej sztuki - Julia Ruszkiewicz - opowiedziała w Dwójce o przesłaniu, jakie niesie przedstawiana historia, oraz o kulisach pracy nad spektaklem.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Katarzyna Sanocka Julia Ruszkiewicz rodzina Dwójka Zobacz także TEATR KULTURA

Wystawa "Nie pytaj o Polskę" w CSW Toruń. 250 spojrzeń na naszą tożsamość

W Centrum Sztuki Współczesnej zorganizowano wystawę "Nie pytaj o Polskę". Prezentowana jest na nich część kolekcji Katarzyny Szafrańskiej i Wojciecha Szafrańskiego. Wspólnym mianownikiem dzieł jest pytanie o naszą tożsamość. W "Poranku Dwójki" o szczegółach opowiedziała nam kurator wystawy i historyk sztuki - Marta Smolińska. 
Zobacz więcej na temat:  wystawa tożsamość Toruń Marcin Pesta Marta Smolińska Dwójka Zobacz także KULTURA SZTUKA

"Witkacy. Biografia". Autor: najważniejszą kobietą w jego życiu była matka

- Słodkie obrazki z dzieciństwa Witkacego, które przedstawiam, to bardziej pomnik dla jego mamy, Marii Witkiewiczowej. Chciałem wyciągnąć tę osobę trochę z cienia: że nie tylko ojciec i jego "Listy do syna", które były wcześniej źródłem wszelkich możliwych cytatów - mówił w Dwójce Przemysław Pawlak, autor książki "Witkacy. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz Katarzyna Hagmajer-Kwiatek biografia Dwójka KSIĄŻKA KULTURA Zobacz także literatura Zakopane Stanisław Witkiewicz Maria Witkiewicz Przemysław Pawlak

Listy Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina. "Ich więź była czymś szczególnym"

Po latach Albert Einstein wyznał, że relacja łącząca go z Marią Skłodowską-Curie była jedną z najważniejszych i najpiękniejszych w jego życiu. Świadczą o tym listy, które do siebie pisali. Ostatnio wydano, po raz pierwszy, korespondencję Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina z lat 1911-1932.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka Maria Skłodowska-Curie Albert Einstein listy Zobacz także

Święto reportażu i twórców gatunku. Ostatnie dni zgłoszeń do konkursu o nagrodę "Melchiory" 2025

Zbliża się finał tegorocznego XIX Ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory". Konkurs jest skierowany do pracowników i współpracowników Polskiego Radia, regionalnych rozgłośni radiowych oraz autorów i producentów audycji radiowych, zawodowo zajmujących się taką działalnością, a publikujących również poza antenami publicznej radiofonii, także do dziennikarzy telewizyjnych i prasowych. W konkursie mogą wziąć udział także studenci wyższych uczelni.
Zobacz więcej na temat:  Melchiory 2025 Monika Zając Dwójka Zobacz także Bartosz Panek Karolina Wigura reportaż

Nie żyje Katarzyna Herbert. "Była bezinteresownie oddana polskiej literaturze"

- Katarzynę Herbert przede wszystkim cechował nieskazitelny gust literacki, wielka bezinteresowność i nieprawdopodobna wiedza - wspominał w Dwójce zmarłą tłumaczkę i wdowę po Zbigniewie Herbercie Mikołaj Nowak-Rogoziński, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Z. Herberta.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Herbert Zbigniew Herbert literatura Monika Zając Dwójka KULTURA odeszli 2025 Piotr Kłoczowski Zobacz także

Arkadiusz Krupa: obój to taka kapryśna primadonna [WIDEO]

Arkadiusz Krupa jest solistą, kameralistą i znakomitym muzykiem orkiestrowym. Od wielu lat jest także pierwszym oboistą Sinfonii Varsovii i kierownikiem grupy instrumentów dętych. - Obój jest kapryśny i potrafi dokuczyć w czasie gry - mówił w Dwójce, opowiadając o kulisach gry na tym niezwykłym instrumencie.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Krupa Dwójka muzyka klasyczna Klaudia Baranowska KULTURA obój instrumenty instrumenty dęte instrument instrumentaliści MUZYKA Zobacz także

Od wielkiej kariery aktorskiej do mistrzyni zen. Wspomnienie Małgorzaty Braunek

Małgorzatę Braunek znają wszyscy miłośnicy kina. W pamięci widzów zapisała się przede wszystkim jako Oleńka Billewiczówna z "Potopu" oraz Izabella Łęcka z "Lalki". U szczytu sławy postanowiła zrezygnować z aktorstwa i poświęcić się buddyzmowi. - Dokonywała wielu odważnych decyzji. Fascynujące, jak ta, wydawałoby się, krucha blondynka, potrafiła postawić wszystko na jedną kartę i wygrać - mówiła biografka Joanna Podsadecka.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Braunek aktor aktorka Dwójka Katarzyna Sanocka Artur Zaborski KULTURA Andrzej Wajda Andrzej Żuławski Zobacz także Łukasz Maciejewski Jacek Borcuch Jerzy Schejbal FILM film polski kino

Jubileusz 70 lat pracy artystycznej. Tadeusz Strugała i początki długiej kariery

Jubileusz siedemdziesięciolecia pracy artystycznej to nieczęsto spotykane wydarzenie. Szczególnie jeżeli tego samego roku świętuje się także 90. urodziny. Te dwa jubileusze obchodzi Tadeusz Strugała - znakomity dyrygent, pedagog i oboista. W Dwójce podzielił się swoimi wspomnieniami.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Tadeusz Strugała muzyka klasyczna dyrygent Anna Skulska KULTURA wspomnienie

"Seksmisja", "Kiler" , "Amator" - filmowe kreacje Jerzego Stuhra

"Wodzirej", "Amator", "Seksmisja" czy "Kiler" - to tylko niektóre tytuły filmów prezentowanych podczas przeglądu "Jerzy Stuhr. In memoriam" w warszawskim kinie Iluzjon. Retrospektywa to również okazja, by zobaczyć mniej znane filmy z udziałem nieodżałowanego artysty - takie jak „O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji” czy "Medium".
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Stuhr kino Monika Zając Dwójka FILM film polski aktorstwo Tomasz Kolankiewicz Zobacz także

Wojciech Jerzy Has - człowiek, który odkrył kino

W tym roku mija 100. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych twórców filmowych naszych czasów, Wojciecha Jerzego Hasa. Filmowiec, scenarzysta, rysownik oraz wieloletni wykładowca. Jego imponujący dorobek znany jest miłośnikom kina na całym świecie. Jakie były początki jego filmowej drogi?
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Hass kino Marcin Pesta Tadeusz Lubelski film polski KULTURA Wojciech Jerzy Has Dwójka Gustaw Holoubek FILM Zobacz także

"Proszę to wyciąć". Jak wyglądałyby filmy, gdyby nie cenzura PRL-u?

"Proszę to wyciąć" to przegląd najważniejszych polskich filmów pierwszego ćwierćwiecza PRL-u. Za punkt wyjścia bierze właśnie historię wyciętych z nich scen i próbuje odpowiedzieć na pytanie: jakimi filmami byłyby "Pokolenie" i "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy, "Nikt nie woła" Kazimierza Kutza, "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka czy "Rejs" Marka Piwowskiego, gdyby nie ingerencje cenzorskie?
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także kino PRL film polski KULTURA Marcin Pesta