Polskie Radio
Section05
dwójka poleca

Wystawa "Sadley i uczniowie". Kuratorka: mamy nieprawdopodobnie dużo dzieł Wojciecha Sadleya

- Pomysł narodził się kilka lat temu w związku z rocznicą urodzin prof. Wojciecha Sadleya. Wystawa pierwotnie była planowana rok temu, natomiast ze względu na nasz kalendarz wystawienniczy i pewnie niespodziewane ruchy musieliśmy przesunąć wystawę na kwiecień bieżącego roku. Niestety profesor już nie doczekał jej otwarcia - mówiła w Dwójce Katarzyna Haber, kuratorka wystawy "Sadley i uczniowie" w warszawskiej Kordegardzie.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Kordegarda wystawa Aldona Łaniewska-Wołłk Wojciech Sadley KULTURA Dwójka SZTUKA

Kanon lektur - czy trzeba go zmieniać? "Literatura w szkole służy przede wszystkim uczeniu czytania"

- Tak naprawdę pracujemy nad tworem, który nazywa się listą lektur szkolnych. Literatura w szkole służy przede wszystkim uczeniu czytania. W związku z tym myślę, że ważną zasadą, którą powinni kierować się wszyscy, którzy projektują jakiekolwiek zmiany dla uczniów i uczennic, jest myślenie, co pomoże uczniom czytać, rozumieć, uczyć się - mówiła w Dwójce dr Kinga Białek z zespołu ekspertów przygotowującego zmiany w podstawie programowej do języka polskiego.
Zobacz więcej na temat:  lektury szkolne Katarzyna Hagmajer-Kwiatek debata Debata Dwójki Ryszard Koziołek KULTURA Dwójka

Optymistyczne wnioski na temat stanu czytelnictwa w Polsce. "Dziś można czytać na różne sposoby"

- Mam wrażenie, że my jako społeczeństwo się rozwarstwiamy. Wśród części Polaków, raczej z wielkich miast i raczej kobiet, czytanie rzeczywiście jest popularne. Część natomiast w ogóle odchodzi od czytania i przechodzi bardzo mocno w świat ikoniczny, obrazkowy - mówił w Dwójce dr Tomasz Kowalczuk z Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo Jakub Kukla książki Biblioteka Narodowa raport Dwójka KULTURA

Poetka Małgorzata Lebda: Czesław Miłosz mówi o prostych rzeczach

- Praca w języku Miłosza jest pracą właściwie na filozofii, ale też przecież jest to język, który mówi o prostych rzeczach. Jest taki mój absolutnie ukochany wiersz zatytułowany "Dar", z tomu "Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada" z 1974 roku, i mamy tam opisany moment jakiegoś niesamowitego pogodzenia ze światem - mówiła w Dwójce poetka Małgorzata Lebda.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz literatura Aldona Łaniewska-Wołłk poezja Dwójka pisarze i poeci

Marek Toporowski: pomysłów na nowe nagrania mam sporo [ZOBACZ WIDEO]

- Nie miałem nawet czasu zorganizować przyjęcia urodzinowego, odbędzie się ono z pewnym opóźnieniem. Mam nadzieję, że ten jubileusz mnie zmobilizuje. Mam jeszcze kilka lat na to, aby dokonać wielu ciekawych nagrań. Pomysłów w każdym razie mam sporo - mówił w Dwójce Marek Toporowski, najwybitniejszy polski klawesynista, który tuż przed Wielkanocą obchodził okrągłe urodziny.
Zobacz więcej na temat:  klawesyn Klaudia Baranowska Marek Toporowski instrumenty dyrygent Dwójka KULTURA MUZYKA barok muzyka dawna

Teatr Polskiego Radia z nowym dyrektorem. Adam Wojtyszko: pracujemy w uczuciach i emocjach

- Każdy rodzaj sztuki, albo czegoś, co stara się w tej materii poruszać, dotyka uczuć i emocji. Naszym podstawowym kodem, partyturą, są te rzeczy, które można przeżyć - mówił w Dwójce reżyser Adam Wojtyszko, który właśnie obejmuje stanowisko dyrektora Teatru Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Adam Wojtyszko Polskie Radio reżyser Jakub Jamrozek Dwójka TEATR KULTURA Janusz Kukuła Dwa Teatry 2024 Dwa Teatry

Montażysta filmowy Marcin "Kot" Bastkowski: Jerzy Hoffman dał mi wolność

- Jerzey Hoffman dał mi wolność i to było niesamowite. Pamiętam, jak go pytałem parę razy: "Panie Jerzy, panie Jerzy, a czy to się panu podoba?". A on mówi: "słuchaj ,stary, mnie naprawdę nic nie obchodzi, co mi się podoba. Zrób i mi pokaż, ja ci dopiero wtedy powiem, czy mi się podoba"- mówił w Dwójce montażysta filmowy Marcin "Kot" Bastkowski, który wkrótce będzie gościem Przeglądu Filmów Jerzego Hoffmana.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Jerzy Hoffman film polski kino

Michał Aftyka Quintet w Jazz.PL. "Wierzę w swoją muzykę" [ZOBACZ WIDEO]

- Widząc jak wygląda wchodzenie na tzw. muzyczny rynek przez młode zespoły, zupełnie się tego nie spodziewałem. Wiadomo, że bardzo wierzę w swoją muzykę. Dlatego dzielę się nią z ludźmi. Nie spodziewałem się jednak, że tak wiele osób też uwierzy w tę muzykę - mówił w Dwójce kontrabasista Michał Aftyka, którego kwintet wystąpi w najbliższy piątek w cyklu "Jazz.PL" (5.04).
Zobacz więcej na temat:  Jazz Piotr Metz Michał Aftyka Dwójka koncert MUZYKA kontrabas KULTURA

21. Millennium Docs Against Gravity. Artur Liebhart: film dokumentalny budzi emocje

- Emocje są zawsze dla mnie najważniejsze, bo do kina na dobry film chodzimy właśnie po to, aby wzbudzić w sobie emocje. Film dokumentalny przez to, że pokazuje prawdziwe historie, prawdziwych ludzi w swoich uwikłaniach, zarówno osobistych, jak i historycznych, przybliża nam tych ludzi i te historie zostają w nas dłużej - mówił w Dwójce Artur Liebhart, dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Zobacz więcej na temat:  dokument Paweł Siwek Dwójka film dokumentalny Artur Liebhart

"Gra o męce i zmartwychwstaniu". Jacek Urbaniak przed premierą: szukałem muzyki renesansowej

- W mojej głowie są dziesiątki, a może setki ukochanych dla mnie utworów mistrzów renesansu. Dobrałem więc istniejącą muzykę. Na przykład pieśni Cypriana Bazylika z Sieradza czy sztandarowy polski utwór pasyjny z tekstem Władysława z Gielniowa - "Jezusa Judasz sprzedał za pieniądze nędzne", od którego zaczyna się spektakl - mówił w Dwójce kompozytor Jacek Urbaniak przed premierą "Gry o męce i zmartwychwstaniu" w Polskiej Operze Królewskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polska Opera Królewska premiera Monika Zając Patryk Kencki Dwójka spektakl Mikołaj z Wilkowiecka KULTURA Jacek Urbaniak

"Passionsoratorium". Alexander Grychtolik i jego bachowski eksperyment

- Pierwszoplanowym elementem tego dzieła powinno być współczucie. Założeniem jest tu bowiem zwrócenie uwagi na cierpienie Jezusa. Nie chodzi jednak o to, żeby dokładnie odtworzyć biblijną historię, tym bardziej że dobrze ją znamy. Nie chodzi też o to, żeby podkreślać elementy dramatyczne. Rzecz w tym, żeby w Jezusie rozpoznać przede wszystkim człowieka - mówił w Dwójce o płycie "Passionsoratorium" Alexander Grychtolik, klawesynista i dyrygent. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Sebastian Bach płyta Jakub Kukla Alexander Grychtolik MUZYKA Dwójka KULTURA

Grzegorz Turnau świętuje 40-lecie na scenie. "To był punkt zwrotny"

– Trudno w wieku 16 lat mieć jakiś przełom, poza pierwszą wielką miłością. Był to raczej punkt zwrotny, ponieważ zwrócił mnie bardzo wyraźnie w konkretnym kierunku, czyli w kierunku komponowania do wierszy i prezentowania tego publicznie – mówił w Dwójce o swoim debiucie scenicznym Grzegorz Turnau, wokalista, pianista, poeta i wykonawca poezji śpiewanej, kompozytor, aranżer, autor tekstów i kierownik muzyczny Teatru Lalka w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Grzegorz Turnau Kraków piosenka poezja śpiewana poezja KULTURA Wielkanoc jubileusz koncerty

Barabanienie - wielkanocny zwyczaj z Iłży

- Trzeba mieć trochę słuchu, poczucia rytmu i można grać. Kto taki rytm ustalił, to trudno powiedzieć, bo tradycja trwa już może kilkaset lat. Ale gramy jedno i to samo cały czas. W całej Polsce tak nie grają, jak my tu gramy - mówił w radiowym materiale jeden z iłżeckich barabaniarzy. W tym mazowieckim mieście raz w roku grupa mężczyzn wyrusza na nocną wędrówkę ze starym bębnem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Wielkanoc zwyczaje tradycja kultura ludowa

Misteria Paschalia. "Vincent Dumestre jak mało kto czuje genius loci Krakowa"

- Wybór Vincenta Dumestre na dyrektora artystycznego mógł się wydawać osobisty, bo jak niewielu może zagranicznych artystów czuje idealnie genius loci, a także potencjał artystyczny miasta - mówiła w "Poranku Dwójki" Magdalena Łoś, która gości w Krakowie na festiwalu Misteria Paschalia.
Zobacz więcej na temat:  Misteria Paschalia Roch Siciński Magdalena Łoś Kraków Vincent Dumestre Wawel MUZYKA KULTURA Dwójka

Actus Humanus. Vaclav Luks: najlepiej, gdy architektura ożywa w zetknięciu z piękną muzyką

- Gdańsk jest przepięknym miastem z wieloma pięknymi zakątkami. Ciekawie jest poznawać nowe przestrzenie, nie tylko ze względu na to, że gra się w nich koncerty, ale także ze względu na ich architekturę. A najlepsze jest to połączenie, gdy architektura ożywa w zetknięciu z piękną muzyką - mówił w Dwójce czeski dyrygent Vaclav Luks, który gościł na tegorocznym festiwalu Actus Humanus.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus Vaclav Luks Michał Dębski MUZYKA Dwójka Gdańsk muzyka dawna KULTURA