Polskie Radio
Section05

Dwójka

Dorota Szczepańska - sopranistka, której estrada była pisana od małego [WIDEO]

- Od małego uwielbiałam scenę. Już w przedszkolu brałam udział w przedstawieniach, zawsze z główną rolą, więc było jasne, gdzie przynależy moje miejsce. Mój tata grał na gitarze i śpiewał, chodziliśmy z rodzicami dużo do teatru, byłam cały czas otoczona muzyką - mówiła w Dwójce Dorota Szczepańska, mieszkająca w Niemczech polska sopranistka.
Zobacz więcej na temat:  śpiew Karol Furtak Dorota Szczepańska sopran Warszawska Opera Kameralna opera MUZYKA KULTURA

Festiwal w Gdyni. Krytyk: dominowały filmy o jednostkach i zmaganiu się z traumami

- Jak tu przyjeżdżałem, wydawało mi się, że wszyscy będziemy cały czas rozmawiać o konflikcie. Mam jednak wrażenie, że filmy na ten temat trochę przemknęły wobec filmów, które naprawdę zaskoczyły, czyli opowieści o jednostkach i zmaganiu się z traumami - mówił prosto z Gdyni, gdzie dobiega końca 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych krytyk Maciej Kędziora.
Zobacz więcej na temat:  FPFF w Gdyni festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2024 Monika Zając Adriana Prodeus KULTURA FILM

Słuchowisko "Moja oszałamiająca kariera". O grabarzu, który pisał wiersze [SŁUCHAJ TERAZ]

Słuchowisko "Moja oszałamiająca kariera" Jana Himilsbacha oddaje klimat warszawskiego życia sprzed 40 lat. Główny bohater, Staszek, jest grabarzem. Znudzony swoją pracą, zaczyna pisać wiersze. W głównej roli usłyszeliśmy Jacka Braciaka, reżyserował Jan Warenycia.
Zobacz więcej na temat:  Jan Himilsbach Jan Warenycia Jacek Braciak Krzysztof Tyniec Wojciech Wysocki Krzysztof Zaleski TEATR Teatr Polskiego Radia

Warszawska Jesień - komunistów przekonał argument o konfrontacji muzyki Zachodu ze Wschodem

- Z początku były duże walki i sprzeciwy. Właściwie najbardziej prosty argument trafił do przekonania. Mianowicie: "Chcemy skonfrontować muzykę Zachodu ze Wschodem". Ten argument najbardziej trafił, dlatego że byliśmy zupełnie pewni, że muzyka Wschodu zwycięży - mówił w archiwalnym nagraniu Jerzy Jasieński, bezpośredni świadek narodzin Warszawskiej Jesieni.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Grotkowska Agata Kwiecińska Warszawska Jesień muzyka współczesna KULTURA MUZYKA

Marcello Mastroianni. Budowlaniec, którego pokochał Fellini

Marcello Mastroianni – najwybitniejszy włoski aktor, ikona kina – nie tylko włoskiego, ale i światowego, ulubieniec Federica Felliniego. Większość kojarzy go ze słynną rolą Marcello Rubiniego w "La dolce vita". Jednak na tym nie kończy się jego bogata twórczość aktorska. 28 września przypada 100. rocznica jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Marcello Mastroianni kino kino europejskie KULTURA FILM Elżbieta Szymkowska

Warsaw Gallery Weekend. Wszystkie oczy zwrócone w stronę sztuki współczesnej

Warsaw Gallery Weekend to coroczny festiwal sztuki współczesnej, organizowany przez prywatne galerie. Tegoroczna, 14. Odsłona wydarzenia, obejmuje aż 42 wystawy organizowane przez 35 polskich galerii oraz 3 zagraniczne. Na wystawach zobaczymy m.in. dzieła Joanny Rajkowskiej, Zbigniewa Libery, Piotra Uklańskiego oraz członków Grupy Ładnie. Młodsze pokolenie reprezentują Olaf Brzeski, Karol Radziszewski, Iza Tarasewicz, Hanna Krzysztofik i inni.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa wystawa Adam Suprynowicz KULTURA sztuka nowoczesna sztuka współczesna

Tadeusz Wielecki. Od lekcji kontrabasu do kompozytorstwa

- Już od wczesnego dzieciństwa miałem inklinacje do muzyki. Śpiewałem piosenki, słuchałem radia, konstruowałem prymitywne instrumenty. W domu pojawiło się pianino. Kiedy w pobliżu otwarto ognisko muzyczne, mama mnie zapisała na lekcje. Bardzo się w to wciągnąłem - mówił w Dwójce kompozytor i kontrabasista Tadeusz Wielecki.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Wielecki kontrabas kompozytor Ewa Szczecińska KULTURA muzyka klasyczna rozmowa

Żywiołowy kronikarz wiejskiego życia. Ponad 100 obrazów i rysunków Józefa Chełmońskiego

Z jednej strony żywiołowy kronikarz wiejskiego życia, z drugiej - religijny samotnik, zatrzymujący na obrazach chwile i dziką przyrodę. Józef Chełmoński uchodzi za jednego z twórców naszej ikonosfery i malarza, którego oczyma możemy oglądać polski pejzaż. Z czego zasłynął artysta?  
Zobacz więcej na temat:  Józef Chełmoński wystawa Muzeum Narodowe w Warszawie Aleksandra Łapkiewicz malarstwo malarstwo polskie wieś chłopi SZTUKA