Polskie Radio
Section05

dzieci

Polskie sieroty wywiezione do Nowej Zelandii. Audioserial Instytutu Pileckiego i Polskiego Radia

Osiemdziesiąt lat temu do Nowej Zelandii przypłynął statek z 733 polskimi dziećmi na pokładzie. Były to sieroty - ofiary sowieckich wywózek. W założeniu miały zostać w tym kraju do końca wojny. W praktyce większość z nich została tam już na zawsze.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wywózka historia Polski Nowa Zelandia II wojna światowa Instytut Pileckiego Polskie Radio Jan Kanty Zienko Martyna Wojtkowska

Dzieci w "Poranku" o swoich pasjach sportowych. Zapraszamy!

Sport to dla dzieci coś więcej niż tylko aktywność fizyczna. To przestrzeń, w której uczą się dyscypliny, budują pewność siebie i rozwijają umiejętność pracy w zespole. Regularne treningi dają im nie tylko lepszą kondycję i zdrowie, ale także kształtują charakter, ucząc radzenia sobie z wyzwaniami i porażkami. Dla wielu młodych sportowców, jak Julian, Szymon i Alicja, sport staje się nieodłącznym elementem życia, który daje im radość, inspiruje do marzeń i pomaga wyznaczać cele na przyszłość.
Zobacz więcej na temat:  pływanie dzieciństwo czas wolny radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+

Dzieci sybiraków na antypodach. Pahiatua, czyli "Mała Polska" w Nowej Zelandii

31 października 1944 roku do portu Wellington w Nowej Zelandii wpłynął okręt z grupą polskich dzieci, głównie sierot i półsierot, doświadczonych sowieckimi wywózkami. Było ich 733. Na antypodach miały mieszkać do końca wojny. Większość została na całe życie.
Zobacz więcej na temat:  Nowa Zelandia Syberia wywózka ZSRR represje Katyń Iran II wojna światowa 1944 armia Andersa Związek Radziecki Związek Sowiecki Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich komunizm Australia

Niemowlę to mały człowiek. Potrafi komunikować się rodzicami

- Ocenę zachowań noworodka przeprowadza psycholog, pielęgniarka i położna, to zależy od kraju. To daje rodzinie inne spojrzenie na jego potrzeby. Badanie przeprowadza się do trzeciego miesiąca życia - powiedziała w Polskim Radiu 24 Bożena Cieślak-Osik, psycholog ze szpitala im. księżnej Anny Mazowieckiej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 medycyna niemowlę zdrowie dziecka Małgorzata Telmińska psychologia

Patrz i dbaj, czyli jak dobrze widzieć? Radzimy w "Strefie Rodzica"

- Mamy obecnie znacznie lepszy dostęp do okulisty dziecięcego, a do tego lepsze aparaty i możliwości diagnostyczne, ale mamy też epidemię krótkowzroczności i wady wzroku stwierdzamy już u dzieci kilkuletnich – powiedziała dr Marta Bramorska, okulista, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko wady rozwojowe u dzieci okulary

Jan i Joachim Ciecierscy czyli dorosłe relacje bliźniąt

Bili się do krwi, a powodem sprzeczki mogło być nawet to, że jeden inaczej na spojrzał na drugiego. Poza tym byli jednak zawsze razem i wszystkie trudne sytuacje przeżywali wspólnie. Jak wyglądała relacja dwóch bliźniaków: Jana i Joachima Ciecierskich i jak bardzo zmieniała się przez kolejne lata? Bracia opowiedzieli o tym Karinie Terzoni w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo

"Nie" to potężne słowo. W "Strefie Rodzica" mówimy o tym jak nauczyć się odmawiać

- Bardzo ważne jest to, jak my mamy mówimy. Jeśli nie będziemy powielać kalki o tym, że kobieta powinna być posłuszna, to jest duże prawdopodobieństwo, że nie wdrukuje się ten system w kolejne pokolenia - mówiła w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Natalia Waloch, prezentując swoją książkę p.t.: "Bo nie! Zacznij odmawiać i żyć po swojemu".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo

"Choinki Jedynki - POMAGAMY". Juror Maciej Szymanowicz: malujcie od serca

- Nie ma recepty na zwycięstwo i każdy ma takie same szanse. Na pewno trzeba namalować od serca. Szerokim gestem albo nieszerokim; kolorowo albo nie. Ja bardzo lubię kolorowo, ale nigdy nie wiadomo, z jakich powodów praca jest właśnie tą zwycięską. Najważniejsze w tych pracach jest chyba coś takiego jak duch, prawdziwy duch, prawdziwa dusza świąt, naszego stosunku do świąt - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia juror konkursu rysunkowego akcji charytatywnej "Choinki Jedynki - POMAGAMY" grafik i ilustrator Maciej Szymanowicz.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Anna Dymna Choinki Jedynki pomoc rysunek Monika Horna-Cieślak plastyka Choinki Jedynki 2024 Franciszek Maśluszczak Marek Jaromski Maciej Szymanowicz

Międzynarodowe Targi Książki. Święto literatury w Krakowie

Literatura młodzieżowa, naukowa, romanse, kryminały, książki dla dzieci. W Krakowie zakończyły się 27. Międzynarodowe Targi Książki. To największe czytelnicze święto w Polsce, na które przybyły tysiące osób. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział 800 autorów i ponad 470 wydawców. Polskie Radio Dzieciom odwiedziło tę wyjątkową imprezę. W audycji relacja Martyny Chuderskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska Targi Książki w Krakowie książki dla dzieci