Polskie Radio
Section05

dzieciństwo

Co to jest Hanami? O świątecznych zwyczajach w Japonii

Japonia nie bez powodu jest nazywana Krajem Kwitnącej Wiśni. W samym Tokio istnieje park, w którym rośnie dwa tysiące drzew wiśni, a jednym z najważniejszych świąt jest tam Hanami, czyli tradycyjny japoński zwyczaj podziwiania urody kwiatów. Na czym dokładnie polegają obchody święta Hanami? Czy jest to dzień wolny od pracy? Co się wówczas jada i jak ubiera? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk dzieci książki dla dzieci Japonia drzewo wiśnie Tokio święta kwiaty zwyczaje przyroda kuchnia japońska

Wspólne odkrywanie ojcostwa. XIII Forum Tato.Net [POSŁUCHAJ]

– Chcę stać się lepszym ojcem. Nie jestem wystarczająco dobry... – mówi Wojciech, ojciec Liliany i Nikodema, jeden z uczestników XIII Międzynarodowego Forum Tato.Net. Kilkuset ojców z różnych stron Polski wzięło udział w całodniowych warsztatach w Łochowie w połowie listopada. Rozmawiali o problemach, z jakimi mierzą się współcześni ojcowie oraz ich rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki Trójka ojcostwo ojciec tata wychowanie dzieci konferencja konferencje mazowieckie młodzież społeczeństwo warsztaty

Za kulisami kultowych animacji. "Historie dobranocki" w Pile

Miś Colargol, Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Reksio, Pingwin Pik-Pok – w latach 60. i 70., codziennie o godz. 19.00, pojawiały się na ekranach telewizorów w całej Polsce, gromadząc przed ekranami tysiące dzieci. Powrót do czasów dzieciństwa umożliwia wystawa "Historie dobranocki" w Muzeum Okręgowym w Pile. Ekspozycja obejmuje m.in. oryginalne lalki filmowe, projekty, scenopisy, storyboardy czy folie animacyjne. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan bajki dla dzieci bajki animacja Miś Bolek i Lolek dzieci Piła telewizja publiczna telewizja

Kalina Jędrusik: cierpiałam na skutek niesprawiedliwych ocen [POSŁUCHAJ]

- Pewne o mnie opinie nastręczały mi dużo goryczy i smutków. Ale dziś patrzę na to bardzo rzewnie i pobłażliwie - mówiła w 1990 roku w Polskim Radiu Kalina Jędrusik, wspominając dawne, negatywne głosy krytyków na jej temat. Takich nagrań z prywatnymi wypowiedziami znakomitej artystki zachowało się w radiowych archiwach znacznie więcej.
Zobacz więcej na temat:  Kalina Jędrusik wspomnienie rodzina TEATR kino HISTORIA

Woniejąca historia epoki oświecenia

Częste mycie rąk, regularne branie prysznica, szczotkowanie zębów czy mycie włosów to sprawy tak oczywiste, że prawie niewarte uwagi, jednak nie zawsze i nie wszędzie tak było. Tej niedzieli Katarzynę Stoparczyk i jej towarzyszy odwiedziła Monika Utnik-Strugała, autorka książki "Brud. Cuchnąca historia higieny".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk dzieci książki dla dzieci higiena woda renesans oświecenie Wersal STYL ŻYCIA

Instrukcja obsługi telewizora na dobranoc. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Kuba to zdolny młody chłopak, który już w przedszkolu był specem od komputerów. Od szóstego roku życia czytał gazety informatyczne. W wolnych chwilach grał i komponował muzykę i robi to do dziś. Gdy poszedł do szkoły, to się nudził, bo potrafił już czytać. Z informatyką wiąże swoją przyszłość: od początku szkolnej edukacji bierze udział w konkursach informatycznych i jeździ na konferencje.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Boniecka-Górny reportaż informatyka komputery Trójka STYL ŻYCIA

"Wioski Dziecięce". "Rodzice SOS starają się przywrócić im zaufanie do świata dorosłych"

- Rodzice SOS żyją z nimi i starają się przywrócić im dzieciństwo, zaufanie do świata dorosłych i przygotować ich do samodzielnego życia - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Chocz-Sandrowska, twórczyni programu SOS. Gościem audycji była również Małgorzata Klimas, prowadząca lekcje w ramach programu #jestem SOS. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 społeczeństwo dzieci dziecko rodzina zastępcza

Jakie zasady panują w wychowaniu estetycznym?

W kwestii wychowania dzieci uznaje się kilka szkół. Dawniej znane było wychowanie estetyczne, które skupiało się na rozwijaniu dziecięcej wrażliwości na otaczającą ich rzeczywistość. Obecnie coraz popularniejsze staje się czerpanie z ówczesnej wiedzy i poszerzanie wyobraźni młodszych osób poprzez zabawę ze sztuką i jej analizowanie. Osobą, która praktykuje wychowanie estetyczne i opowiedziała o nim w "Strefie Rodzica" była Paulina Gryc.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców wychowanie dzieci

Gdy szpital zamienia się w cyrkową arenę. Czerwone Noski dają dzieciom siłę

Dzięki nim szpital raz na jakiś czas zmienia się w cyrkową arenę, na której można zobaczyć pokaz wirujących talerzy, żonglowania i wiele innych porywających sztuczek. To wszystko w wykonaniu najmłodszych i nastoletnich pacjentów poruszających się o kulach albo na wózkach inwalidzkich. Fundacja Czerwone Noski już dziewięć razy zorganizowała projekt "Supersprawni" – tygodniowe warsztaty dla przebywających w szpitalu dzieci, podczas których artyści-klowni uczą ich sztuczek magicznych i cyrkowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk dzieci pomoc szpital niepełnosprawni niepełnosprawność choroba cyrk społeczeństwo

Zrozumieć małe dziecko - tak! Ale jak?

Czasami zachowanie kilkulatków jest dla nas niezrozumiałe. W lepszym poznaniu ich natury może pomóc książka "Odpoczynek, zabawa, rozwój. Zrozumieć małe dziecko". Opracowana została na podstawie badań naukowych dotyczących dojrzewania dzieci oraz opowiada o rozwoju człowieka. W związku z tym, mimo że treść książki dotyczy małych dzieci, niektóre informacje w niej zawarte odnoszą się także do ogółu ludzi. Jedną z nich mogą być potrzeby, które do końca życia są takie same, ale sposób ich zaspokajania zmienia się na przestrzeni lat. O tym, jak zrozumieć dziecko opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Joanna Bylinka, psycholożka oraz Dyrektor Regionalny The Neufeld Institute Poland.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam psychologia dziecięca rodzicielstwo

Olimpiada Gier Podwórkowych. Dobra zabawa bez komputera

Zośka, klasy, guma, kapsle – dawniej te zabawy wypełniały dzieciom nie tylko każdą szkolną przerwę, ale i godziny po powrocie z lekcji. By przypomnieć najmłodszym sposoby "analogowego" spędzania czasu, od siedmiu lat organizowana jest Olimpiada Gier Podwórkowych. Tegoroczna edycja odbyła się we czwartek 23 września w Parku Jordanowskim w Ropczycach. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej STYL ŻYCIA dzieci zabawa olimpiada gry

Powrót do czasów dzieciństwa – wizyta w Muzeum Zabawek

Muzeum zabawek to niezwykłe miejsce, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą dla siebie wiele fascynujących miejsc i eksponatów. Młodzi zwiedzający zobaczą czym bawili się ich rodzice, dziadkowie, a może nawet i pradziadkowie. Ich opiekunowie mogą odbyć sentymentalną, dla niektórych wzruszającą, podróż do czasów dzieciństwa.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Krynica muzeum zabawki Łukasz Sobolewski Trójka

Co mówi o nas nasze imię i dlaczego jest tak ważne?

Imię może decydować o tym, jak jesteśmy postrzegani przez innych i może determinować naszą przyszłość. – Imię jest elementem naszej autoprezentacji, więc może wpływać na to, że będziemy lubiani i postrzegani jako atrakcyjni lub na odwrót – mówi psycholog dziecięcy Agnieszka Gola. Co decyduje o tym, jak jesteśmy oceniani przez pryzmat naszego imienia?
Zobacz więcej na temat:  Trójka rodzicielstwo rodzice dzieci psychologia STYL ŻYCIA imię dla dziecka

Rodzic swoich rodziców, czyli dziecko sparentyfikowane

Każdy rodzic cieszy się, gdy jego dziecko mimo młodego wieku cechuje się wyjątkową odpowiedzialnością i empatią. Istnieje jednak granica, po której przekroczeniu dziecko przestaje być dzieckiem, co prowadzi do dużych emocjonalnych obciążeń w późniejszym życiu. W psychologii takie maluchy są określane mianem dzieci sparentyfikowanych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo rodzicielstwo rodzice dzieci wychowanie psychologia psychiatria emocje