Polskie Radio
Section05

dzieciństwo

Instrukcja obsługi telewizora na dobranoc. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Kuba to zdolny młody chłopak, który już w przedszkolu był specem od komputerów. Od szóstego roku życia czytał gazety informatyczne. W wolnych chwilach grał i komponował muzykę i robi to do dziś. Gdy poszedł do szkoły, to się nudził, bo potrafił już czytać. Z informatyką wiąże swoją przyszłość: od początku szkolnej edukacji bierze udział w konkursach informatycznych i jeździ na konferencje.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Boniecka-Górny reportaż informatyka komputery Trójka STYL ŻYCIA

"Wioski Dziecięce". "Rodzice SOS starają się przywrócić im zaufanie do świata dorosłych"

- Rodzice SOS żyją z nimi i starają się przywrócić im dzieciństwo, zaufanie do świata dorosłych i przygotować ich do samodzielnego życia - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Chocz-Sandrowska, twórczyni programu SOS. Gościem audycji była również Małgorzata Klimas, prowadząca lekcje w ramach programu #jestem SOS. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 społeczeństwo dzieci dziecko rodzina zastępcza

Jakie zasady panują w wychowaniu estetycznym?

W kwestii wychowania dzieci uznaje się kilka szkół. Dawniej znane było wychowanie estetyczne, które skupiało się na rozwijaniu dziecięcej wrażliwości na otaczającą ich rzeczywistość. Obecnie coraz popularniejsze staje się czerpanie z ówczesnej wiedzy i poszerzanie wyobraźni młodszych osób poprzez zabawę ze sztuką i jej analizowanie. Osobą, która praktykuje wychowanie estetyczne i opowiedziała o nim w "Strefie Rodzica" była Paulina Gryc.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców wychowanie dzieci

Gdy szpital zamienia się w cyrkową arenę. Czerwone Noski dają dzieciom siłę

Dzięki nim szpital raz na jakiś czas zmienia się w cyrkową arenę, na której można zobaczyć pokaz wirujących talerzy, żonglowania i wiele innych porywających sztuczek. To wszystko w wykonaniu najmłodszych i nastoletnich pacjentów poruszających się o kulach albo na wózkach inwalidzkich. Fundacja Czerwone Noski już dziewięć razy zorganizowała projekt "Supersprawni" – tygodniowe warsztaty dla przebywających w szpitalu dzieci, podczas których artyści-klowni uczą ich sztuczek magicznych i cyrkowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk dzieci pomoc szpital niepełnosprawni niepełnosprawność choroba cyrk społeczeństwo

Zrozumieć małe dziecko - tak! Ale jak?

Czasami zachowanie kilkulatków jest dla nas niezrozumiałe. W lepszym poznaniu ich natury może pomóc książka "Odpoczynek, zabawa, rozwój. Zrozumieć małe dziecko". Opracowana została na podstawie badań naukowych dotyczących dojrzewania dzieci oraz opowiada o rozwoju człowieka. W związku z tym, mimo że treść książki dotyczy małych dzieci, niektóre informacje w niej zawarte odnoszą się także do ogółu ludzi. Jedną z nich mogą być potrzeby, które do końca życia są takie same, ale sposób ich zaspokajania zmienia się na przestrzeni lat. O tym, jak zrozumieć dziecko opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Joanna Bylinka, psycholożka oraz Dyrektor Regionalny The Neufeld Institute Poland.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam psychologia dziecięca rodzicielstwo

Olimpiada Gier Podwórkowych. Dobra zabawa bez komputera

Zośka, klasy, guma, kapsle – dawniej te zabawy wypełniały dzieciom nie tylko każdą szkolną przerwę, ale i godziny po powrocie z lekcji. By przypomnieć najmłodszym sposoby "analogowego" spędzania czasu, od siedmiu lat organizowana jest Olimpiada Gier Podwórkowych. Tegoroczna edycja odbyła się we czwartek 23 września w Parku Jordanowskim w Ropczycach. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej STYL ŻYCIA dzieci zabawa olimpiada gry

Powrót do czasów dzieciństwa – wizyta w Muzeum Zabawek

Muzeum zabawek to niezwykłe miejsce, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą dla siebie wiele fascynujących miejsc i eksponatów. Młodzi zwiedzający zobaczą czym bawili się ich rodzice, dziadkowie, a może nawet i pradziadkowie. Ich opiekunowie mogą odbyć sentymentalną, dla niektórych wzruszającą, podróż do czasów dzieciństwa.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Krynica muzeum zabawki Łukasz Sobolewski Trójka

Co mówi o nas nasze imię i dlaczego jest tak ważne?

Imię może decydować o tym, jak jesteśmy postrzegani przez innych i może determinować naszą przyszłość. – Imię jest elementem naszej autoprezentacji, więc może wpływać na to, że będziemy lubiani i postrzegani jako atrakcyjni lub na odwrót – mówi psycholog dziecięcy Agnieszka Gola. Co decyduje o tym, jak jesteśmy oceniani przez pryzmat naszego imienia?
Zobacz więcej na temat:  Trójka rodzicielstwo rodzice dzieci psychologia STYL ŻYCIA imię dla dziecka

Rodzic swoich rodziców, czyli dziecko sparentyfikowane

Każdy rodzic cieszy się, gdy jego dziecko mimo młodego wieku cechuje się wyjątkową odpowiedzialnością i empatią. Istnieje jednak granica, po której przekroczeniu dziecko przestaje być dzieckiem, co prowadzi do dużych emocjonalnych obciążeń w późniejszym życiu. W psychologii takie maluchy są określane mianem dzieci sparentyfikowanych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo rodzicielstwo rodzice dzieci wychowanie psychologia psychiatria emocje

Słuchowisko PR w hołdzie małym powstańcom [ZOBACZ WIDEO]

"Mały roznosiciel nadziei" to tytuł słuchowiska, które powstaje w ramach kampanii "BohaterON – włącz historię!". Powstający w studiu Polskiego Radia spektakl to opowieść o najmłodszych bohaterach Powstania Warszawskiego – Zawiszakach, którzy tworzyli Harcerską Pocztę Polową. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, zrealizowanego podczas nagrywania słuchowiska. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Powstanie Warszawskie historia Polski II wojna światowa KULTURA dzieci

Kino dziecięce. Czego dziś potrzebuje? Jak odnajdują się w nim kultowe produkcje lat 60.?

Kino familijne to niezwykle specyficzna część branży filmowej. Czy starsze, kultowe tytuły, takie jak "Szatan z siódmej klasy", "Szaleństwa panny Ewy" czy "Awantura o Basię" mają szansę konkurować z dzisiejszymi, nowymi produkcjami ? Na jaką konfrontację narażone jest współczesne kino familijne?
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Trójka KULTURA dzieci bajki dla dzieci telewizja Kornel Makuszyński

Agnieszka Cubała: historie dzieci z powstańczej Warszawy są wstrząsające

- Historie dzieci uczestniczących w Powstaniu Warszawskim, a przede wszystkim obraz rzeczywistości, którą przeżywały, to dowód na to, że wojna jest najgorszą plagą, jaka może się komukolwiek przydarzyć - mówiła w Dwójce Agnieszka Cubała, autorka książki "Warszawskie dzieci '44. Prawdziwe historie dzieci w powstańczej Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie dzieci Warszawa Paweł Siwek Dwójka II wojna światowa literatura

Upał - samochodowe zagrożenia

Trwa lato, a wraz z nim powróciły upały. W ostatnich tygodniach temperatura niejednokrotnie przekroczyła 30 stopni Celsjusza. Kiedy z nieba leje się żar, samochód w mgnieniu oka zmienia się w nagrzany, blaszany piecyk. Jak się zachować, aby uniknąć ryzyka związanego z przegrzaniem?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców pogoda upały woda samochody samochód kierowca kierowcy dzieci dziecko Dziecko w drodze zwierzęta zwierzęta domowe zdrowie drogi POLSKA STYL ŻYCIA społeczeństwo służby i bezpieczeństwo

Być dzieckiem hipisów - cena wolności

- Wiele osób znalazło się w ruchach hipisowskich w poszukiwaniu miłości, której nie mogli znaleźć wokół siebie - mówi Iza Klementowska, autorka książki "Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów". - Były to próby znalezienia nowej rodziny, która akceptuje cię takim, jakim jesteś, i życie bez konwenansów. Książka opisuje dorosłe już dzieci hipisów i ich relacje z rodzicami.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Agata Nowotnik Szymon Jaworski lata 60 dzieci

Kiedy wprowadzać najmłodszych w świat technologii?

Co drugie dziecko do szóstego roku życia używa urządzeń mobilnych. Średnio korzystanie z telefonu czy smartfona rozpoczynają dwulatki. A wiek inicjacji z roku na rok się obniża, co nie jest dobre dla użytkownika – takie wnioski płyną z raportu "Brzdąc w sieci". Gościem Piotra Firana w "Trójce do Trzeciej" była autorka badania, dr Magdalena Rowicka z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA dzieci wychowanie rodzice smartfony tablety technologie internet rozwój dziecka psychologia