Polskie Radio
Section05

emocje

Miłość chorobą psychiczną na liście WHO? [WIDEO]

W mediach możemy znaleźć informacje o umieszczeniu miłości na liście WHO wśród chorób związanych z zaburzeniami psychicznymi pod numerem F 63.9. Czy stan zakochania wiążący się z nadaktywnosią, zdolnością do ogromnych poświęceń i podejmowaniem odważnych decyzji można zdefiniować jako... chorobę psychiczną?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA miłość Walentynki choroba mózg umysł psychologia WHO Światowa Organizacja Zdrowia

20 uczuć kształtujących inteligencję emocjonalną

Inteligencja emocjonalna to zdolność rozpoznawania stanów emocjonalnych własnych oraz innych osób, a także umiejętność używania własnych emocji i radzenia sobie z emocjami innych. Istnieje lista uczuć, które mają wyjątkowe znaczenie w naszym życiu, ponieważ decydują o tym, jak z tymi właśnie emocjami sobie radzimy.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA psychologia psychoterapia mózg umysł relaks inteligencja inteligencja emocjonalna dzieci

Przytulanie wydłuża życie! Ile potrzeba nam uścisków?

Jest miłe, przyjemne i poprawia humor – to wie zapewne każdy. Ale okazuje się, że przytulanie to o wiele bardziej poważna sprawa niż mogłoby się wydawać. Nasze emocje są ściśle powiązane ze stanem zdrowia fizycznego, dlatego uściski oprócz tego, że pozytywnie wpływają na nasz umysł, mają też moc uzdrawiania. Te niezwykłe właściwości potwierdziły badania naukowe.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie zdrowie dziecka umysł miłość mózg komunikacja psychoterapia psychika noworodka

Bądź asertywny! Jak grzecznie mówić ,,nie”?

Nikt nie lubi słyszeć odmowy, gdy o coś prosi. Ale też nikt nie musi się na wszystko zgadzać. Każdy z nas ma prawo do swojego zdania, własnych poglądów, odczuć i upodobań, jednak wielu z nas ma problem z ich wyrażaniem, obawiając się o to, że mogą różnić się od myśli innych. Jak oznajmiać, że się z kimś nie zgadzamy i jak mówić ,,nie”, aby nikogo nie urazić i jednocześnie nie oszukiwać samego siebie?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA psychologia umysł psychoterapia mowa

Skąd się bierze gęsia skórka?

Znana nam fizjologiczna reakcja, kiedy na skórze pojawiają się małe dreszczyki, a włosy staja dęba, jest spadkiem po naszych przodkach sprzed milionów lat. Żyjącym w trudnych warunkach pierwotnym ludziom kurczenie mięśni i prostowanie włosków pomagały w regulowaniu temperatury ciała. A jaką funkcję dzisiaj pełni gęsia skórka?
Zobacz więcej na temat:  anatomia człowieka badania dziedziczenie fizyka natura strach STYL ŻYCIA umysł zwierzęta