Polskie Radio
Section05
filozofia

Bolesław Leśmian. "Stworzył język, którym można mówić o śmierci"

W twórczości tego poety - uznawanego przez znawców za najbardziej oryginalną indywidualność artystyczną polskiej literatury XX wieku - tematyka nieistnienia należała do kwestii podstawowych i zarazem najtrudniejszych. - U niego wszystko jest bytem ku śmierci - mówił w Polskim Radiu o Bolesławie Leśmianie prof. Michał Głowiński.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Leśmian filozofia literatura poezja śmierć Dwudziestolecie międzywojenne HISTORIA historia Polski

Ursula K. Le Guin. Odważne eksperymenty w fantastycznych światach

- Twórczość Ursuli Le Guin to dla mnie przestrzeń, w której umiejscawia ona bardzo istotne problemy społeczne, filozoficzne i psychologicznie - podkreślała w Polskim Radiu dr Marzena Adamiak. 22 stycznia 2018 roku zmarła Ursula K. Le Guin, popularna amerykańska pisarka spod znaku science fiction i fantasy, autorka m.in. cyklu "Ziemiomorze", a także poetka.
Zobacz więcej na temat:  fantastyka fantasy science-fiction literatura poezja USA filozofia psychologia HISTORIA

Albert Schweitzer. Teolog, który założył w Afryce szpital

–  W pewnym momencie doszedł do przekonania, że będzie bardziej przydatny światu, nie tyle  działając słowem, jako teolog, ile czyniąc rzeczy praktyczne, wśród najbardziej potrzebujących – opowiadał w Polskim Radiu dr Bogusław Stelcer o Albercie Schweitzerze, myślicielu, muzykologu i lekarzu, laureacie Pokojowej Nagrody Nobla.  
Zobacz więcej na temat:  Albert Schweitzer chrześcijaństwo protestantyzm filozofia etyka Afryka gabon

Stoicyzm - jak go stosować, by być spokojnym i szczęśliwym?

Obok nas jest wojna, mamy sporą inflację, niepokoi nas niepewność jutra, wielu z nas ma wieloletnie kredyty - czas jest trudny. W Czwórce sprawdzamy, czy stoicyzm to filozofia, według której zasad łatwiej nam żyć. - Szukajmy spokoju w sobie i starajmy się skupić aktywnie na tych rzeczach, które od nas zależą - mówi dr Piotr Stankiewicz, filozof stoicki, pisarz i wykładowca.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia edukacja Weronika Puszkar rozwój osobisty filozofia

Katherine Mansfield. "Bezwzględność w patrzeniu na życie i na śmierć"

– To jest pisarstwo, które ekstatycznie zanurza się w istnieniu. Jednocześnie cieniem na tej twórczości kładzie się świadomość końca, krótki horyzont spowodowany przez chorobę autorki – mówiła tłumaczka Magdalena Heydel o prozie Katherine Mansfield. 9 stycznia br. mija 101. rocznica śmierci tej znakomitej nowozelandzkiej pisarki.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Anglia Nowa Zelandia literatura gruźlica opowiadanie filozofia

Między słoneczną Algierią a absurdem śmierci. Albert Camus zadaje pytania

Często powtarzał, że nie ma nic bardziej skandalicznego niż śmierć dziecka i nic bardziej absurdalnego niż śmierć w wypadku drogowym. Los jednak bywa okrutny i przewrotny. Albert Camus - francuski pisarz z Algierii, laureat Nagrody Nobla - zginął 4 stycznia 1960 roku, gdy jechał samochodem ze swojego prowansalskiego domu do Paryża.
Zobacz więcej na temat:  Albert Camus Francja Algieria literatura filozofia wypadek śmierć

"Jezus z Nazaretu". Benedykt XVI i jego lektura Ewangelii

– Uważał te książki za ukoronowanie swojej pracy teologa, myśliciela i intelektualisty – mówił w Polskim Radiu publicysta Marek Zając o trzyczęściowym cyklu autorstwa Benedykta XVI zatytułowanym "Jezus z Nazaretu". Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku w Watykanie w wieku 95 lat.
Zobacz więcej na temat:  papież Benedykt XVI Jezus Chrystus Biblia chrześcijaństwo ewangelia literatura filozofia teologia

"Czy do powiedzenia coś ma śmierć?". Stanisław Barańczak i sprawy najważniejsze

- W moich wierszach jest wiele zwrotów do Stwórcy. Ale to paradoksalny dialog: próbujemy w nim rozpaczliwie coś przekazać, wytłumaczyć, a przecież Bóg wie wszystko. I nic nie powie – mówił Stanisław Barańczak w archiwalnym radiowym nagraniu. 26 grudnia br. mija 9. rocznica śmierci tego znakomitego poety.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Barańczak poezja literatura emigracja USA PRL Komitet Obrony Robotników opozycja demokratyczna filozofia teologia chrześcijaństwo

"Imię jego czterdzieści i cztery", czyli tajemnicze proroctwo Mickiewicza

Kto krył się za zagadkową wizją "męża opatrznościowego", którą Adam Mickiewicz zamieścił w III części "Dziadów"? Trudno się dziwić, że na to pytanie próbuje się odpowiedzieć niemalże już od dwóch wieków – wszak ta poetycka przepowiednia o zbawcy narodu znalazła się w polskim arcydramacie napisanym przez pierwszego z wieszczów.       
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz literatura filozofia Dziady tajemnica chrześcijaństwo Biblia romantyzm Napoleon Bonaparte magazyn 2022/2023

Gustaw Flaubert. Koniec z wymądrzaniem się pisarzy, czas na powieści bez złudzeń

– Patrzymy na tych bohaterów i widzimy, że to musi się źle skończyć. Ale oni jeszcze tego nie wiedzą – mówiła w Polskim Radiu o prozie Gustawa Flauberta Renata Lis, znawczyni twórczości francuskiego pisarza. Rocznica urodzin autora "Pani Bovary" jest dobrą okazją do przyjrzenia się jego życiu i mistrzowskim dziełom.
Zobacz więcej na temat:  Gustave Flaubert Francja literatura Paryż filozofia psychologia praca