Polskie Radio
Section05
filozofia

"Kolonia" autorstwa Audrey Magee. "Połączenie filozofii, językoznawstwa, historii i przyrody"

"Kolonia" to powieść autorstwa irlandzkiej pisarki i dziennikarki, Audrey Magee. Książka, nominowana w roku 2022 do Nagrody Bookera, odsłania przed czytelnikiem szerokie spektrum warstw. Od urzekającej przyrody, przez budzące rozbawienie dialogi obu głównych bohaterów, aż po grozę rozgrywającej się w tle wojny domowej. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Audrey Magee Irlandia filozofia przyroda powieść Kolonia

Joanna Wnuk-Nazarowa: Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena ma bogaty program

- Hasło "Beethoven i filozofowie" być może dla niektórych jest zadziwiające, przecież sam Beethoven nie był filozofem. Urodził się w epoce oświecenia, a zmarł w epoce romantyzmu, to będzie tematem jednego z następnych festiwali, jak to właściwie z nim jest: klasyk czy romantyk? Immanuel Kant wywarł wielki wpływ na młodego Beethovena, to jest udowodnione - podkreśliła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa, zapraszając na 28. edycję Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Festiwal Beethovenowski Ludwig van Beethoven Joanna Wnuk-Nazarowa Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena Festiwal Beethovena muzyka klasyczna Dwójka filozofia Immanuel Kant Fryderyk Nietzsche

Michał Heller. "Ksiądz dla inteligencji"

- Wzrastałem w podwójnej atmosferze: religijnej i przepojonej kultem do nauki, zwłaszcza nauk ścisłych. Często słyszałem z ust ojca zdanie, że "nie ma księży dla inteligencji, że kazania nie są do nich adresowane". We mnie to jakoś zakiełkowało – mówił w Polskim Radiu ks. prof. Michał Heller, światowej sławy kosmolog, fizyk, filozof i teolog.
Zobacz więcej na temat:  Michał Heller chrześcijaństwo filozofia religia fizyka astronomia

29 lutego, czyli co zrobić z dodatkowym dniem życia

Według niektórych należy cieszyć się przyjemnościami, póki żyjemy. Inni zalecali korzystanie z czasu, jaki dany został człowiekowi, uważnie i mądrze. Czasu, który – z czym zgadzali się chyba wszyscy – jest okrutnie krótki, zawsze niewystarczający. Dlatego 29 lutego, dodatkowy dzień w roku, może być dobrą okazją do kilku refleksji o tym, co mówili myśliciele o umiejętności życia. 
Zobacz więcej na temat:  filozofia starożytność czas kalendarz psychologia życie

Stanisław Ignacy Witkiewicz. Rozpacz pod maską błazna

24 lutego 1885 roku w Warszawie urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz "Witkacy" - malarz, pisarz, dramaturg, filozof, fotograf, twórca słynnych portretów. Był głównym teoretykiem awangardowej grupy malarzy formistów. Założył też w Zakopanem Teatr Niezależny, w którym objął kierownictwo artystyczne. Był jednym z najoryginalniejszych twórców kultury polskiej.
Zobacz więcej na temat:  pisarz filozofia fotografia malarstwo literatura literatura polska rewolucja październikowa 1917

Między Nietzschem a uwodzeniem. Krzysztof Michalski i życie współczesnego filozofa

– Gdy Michalskiemu przyszedł do głowy pomysł o Instytucie Nauk o Człowieku, podzielił się tym z Tischnerem. Ten powiedział: "Jedźmy z tym do papieża". Okazało się, że to był dobry pomysł – wspominał w Polskim Radiu eseista Wojciech Bonowicz. 11 lutego br. mija 11 lat od śmierci Krzysztofa Michalskiego, cenionego filozofa, twórcy jednego z najważniejszych europejskich centrów naukowych.
Zobacz więcej na temat:  Józef Tischner Jan Paweł II Andrzej Seweryn Krzysztof Król Wojciech Bonowicz filozofia Leszek Kołakowski chrześcijaństwo Aleksander Smolar

Marek Aureliusz i jego "Rozmyślania". Czy stoicyzm jest dziś aktualny?

Marek Aureliusz to jeden z najwybitniejszych władców Rzymu, a jednocześnie jeden z najsubtelniejszych myślicieli starożytnego świata. Mawiał, że "człowiek jest tyle wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje". Swoje myśli cesarz filozof zebrał w dziele o tytule "Rozmyślania". Czy jego nauki są aktualne także dzisiaj?
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Marek Aureliusz stoicyzm filozofia Rzym starożytność

Józef Maria Bocheński. "Walka między mądrością a głupotą odbywa się wewnątrz nas"

- Postępuj tak, abyś długo żył i dobrze ci się powodziło – głosi pierwsze przykazanie z "Podręcznika mądrości tego świata" ojca Józefa Marii Bocheńskiego. – Mądrość polega na tym, żeby żyć tak, aby życie w każdej chwili miało sens, a życie ma sens pod dwoma warunkami – pierwszy, jeśli człowiek do czegoś dąży, ma cel, a drugi – jeśli używasz chwili – mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Józef Maria Bocheński filozofia Uniwersytet Jagielloński II wojna światowa Monte Cassino HISTORIA historia Polski wojna polsko-bolszewicka