Polskie Radio
Section05

filozofia

Wiesław Myśliwski. "Literatura broni nas przed bezsensem świata"

– Opowiadając, konstruujemy nasze życie. Układamy je w jakąś logiczną całość. Literatura jest próbą formowania życia w coś, co ma swoją harmonię i swój sens – mówił Wiesław Myśliwski na antenie Polskiego Radia. Znakomity pisarz, autor m.in. takich powieści, jak "Kamień na kamieniu" i "Widnokrąg", kończy 25 marca 2024 roku dziewięćdziesiąt dwa lata!
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Myśliwski literatura wspomnienie kultura ludowa chłopi wieś

"Kolonia" autorstwa Audrey Magee. "Połączenie filozofii, językoznawstwa, historii i przyrody"

"Kolonia" to powieść autorstwa irlandzkiej pisarki i dziennikarki, Audrey Magee. Książka, nominowana w roku 2022 do Nagrody Bookera, odsłania przed czytelnikiem szerokie spektrum warstw. Od urzekającej przyrody, przez budzące rozbawienie dialogi obu głównych bohaterów, aż po grozę rozgrywającej się w tle wojny domowej. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Audrey Magee Irlandia przyroda powieść Kolonia

Joanna Wnuk-Nazarowa: Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena ma bogaty program

- Hasło "Beethoven i filozofowie" być może dla niektórych jest zadziwiające, przecież sam Beethoven nie był filozofem. Urodził się w epoce oświecenia, a zmarł w epoce romantyzmu, to będzie tematem jednego z następnych festiwali, jak to właściwie z nim jest: klasyk czy romantyk? Immanuel Kant wywarł wielki wpływ na młodego Beethovena, to jest udowodnione - podkreśliła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa, zapraszając na 28. edycję Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Festiwal Beethovenowski Ludwig van Beethoven Joanna Wnuk-Nazarowa Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena Festiwal Beethovena muzyka klasyczna Dwójka Immanuel Kant Fryderyk Nietzsche

29 lutego, czyli co zrobić z dodatkowym dniem życia

Według niektórych należy cieszyć się przyjemnościami, póki żyjemy. Inni zalecali korzystanie z czasu, jaki dany został człowiekowi, uważnie i mądrze. Czasu, który – z czym zgadzali się chyba wszyscy – jest okrutnie krótki, zawsze niewystarczający. Dlatego 29 lutego, dodatkowy dzień w roku, może być dobrą okazją do kilku refleksji o tym, co mówili myśliciele o umiejętności życia. 
Zobacz więcej na temat:  starożytność czas kalendarz psychologia życie

Stanisław Ignacy Witkiewicz. Rozpacz pod maską błazna

24 lutego 1885 roku w Warszawie urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz "Witkacy" - malarz, pisarz, dramaturg, filozof, fotograf, twórca słynnych portretów. Był głównym teoretykiem awangardowej grupy malarzy formistów. Założył też w Zakopanem Teatr Niezależny, w którym objął kierownictwo artystyczne. Był jednym z najoryginalniejszych twórców kultury polskiej.
Zobacz więcej na temat:  pisarz fotografia malarstwo literatura literatura polska rewolucja październikowa 1917