Polskie Radio
Section05

folklor

"Nosferatu". Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby zrozumieć horror Roberta Eggersa

Robert Eggers znany jest ze skrupulatnego podejścia do materiału źródłowego. Jego filmy to nie tylko doskonała rozrywka, ale też popis erudycyjnego podejścia do tematu filmu. Reżyser nie zawodzi i w przypadku "Nosferatu", który poza tym, że jest pierwszorzędnym filmem grozy, stanowi też kopalnię odniesień do folkloru naszej części Europy.
Zobacz więcej na temat:  FILM wampir Drakula Robert Eggers kino

Diabły, biesy i czorty

W wierzeniach ludowych zamieszkują bagna, lasy, wodę stojącą, mogą stać się wężem, psem, świnią, czarnym kotem, posiadają ptasi dziób, smocze skrzydła, długie szpony, kły i uszy. W narracjach chrześcijańskich najczęściej przybierają postać stworzenia o czerwonej skórze, rogach, długim ogonie i kopytach. W Muzycznych Spotkaniach rozmawiać będziemy jednak o diable zgoła innym, bo zmęczonym, zgorzkniałym i cynicznym, po prostu – ludzkim.
Zobacz więcej na temat:  world music Hanna Szczęśniak

Pieśni wędrujące i udomowione. "Wandering Songs" z Weroniką Grozdew-Kołacińską

Weronika Grozdew-Kołacińska, doktor muzykologii i pieśniarka, była gościem audycji z okazji retransmisji koncertu Wandering Songs z 17 października 2024 roku. - To opowieść przez pieśni, które w szczególny sposób mnie poruszają. To pamiętnik z pieśniami, znalazły się tam utwory z tradycji jaj najbliższych: bułgarskiej, szopskiej, polski i greckiej.
Zobacz więcej na temat:  world music folk Dwójka Magdalena Tejchma

"Zarysy" Sishnu. Podróż po zarysach pamięci, wspomnieniach z dzieciństwa i górach

Jako młoda dziewczyna Helena Matuszewska wyjechała do miasta "za muzyką", nosząc w swoim sercu zarysy dni i nocy spędzanych w lasach, na łąkach i wierchach. Dzisiaj prezentuje tego muzyczny obraz, "Zarysy" - podróż po zarysach pamięci, wspomnieniach z dzieciństwa, zasnutych echem, ciszą, mgłą i snami. 
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Tykarska góry

Źródełko w nowej formule. Twórz je z nami!

Źródełko w nowej odsłonie zaczynamy od opowieści o miłości! Dlaczego zakochani świętują teraz 14 lutego, a nie latem, w noc kupały? Czy święty Walenty był znany w Polsce 100 lat temu? Kiedy żyjący dawniej na wsi młodzi ludzie mieli czas na randki? Jakie rośliny pomagały zdobyć miłość? I – czy polskie pieśni miłosne były zawsze wesołe?
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk kultura ludowa Piotr Dorosz Muzyka dla dzieci Monika Gigier miłość Walentynki

Gdzie mieszka pamięć? 

Jak to się dzieje, że coś pamiętamy? I po co właściwie pamiętać o czymś, czego już nie ma? W świecie ludzi pozbawionych pamięci, nie wiedzielibyśmy nic - jak mówić, pisać i czym są rzeczy, na które patrzymy. Przeminęłyby też piękne, tradycyjne piosenki, nie wiedzielibyśmy jak tańczyć ludowe tańce i nie znalibyśmy opowieści o wsiach, z których pochodzili nasi dziadkowie i babcie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk kultura ludowa Piotr Dorosz Muzyka dla dzieci Monika Gigier miłość Walentynki

Warszawski Ursynów i jego wsie. "Mieszkańcy nie mieli wyboru"

Jeszcze całkiem niedawno były to tereny stricte wiejskie i rolnicze. Ursynów powstał na miejscu kilkunastu wsi. Co ciekawe, ślady tychże są w wielu miejscach wciąż doskonale widoczne. Mało tego - żyją ludzie, którzy w tych wsiach się wychowali i te strony zmieniły się na ich oczach, a oni wciąż identyfikują się z tymi miejscowościami. Nie powiedzą nigdy" "Jestem z Ursynowa", tylko "Jestem z Wolicy, z Wyczółek, z Grabowa" itp.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa tradycja sztuka ludowa Piotr Dorosz

Nasze niematerialne: Wyścigi kumoterek

Wyścigi kumoterek to zawody dwuosobowych zespołów ścigających się na śnieżnym torze w kumoterkach, czyli charakterystycznych dla regionu Podhala sankach. Często są one arcydziełami sztuki snycerskiej, wykonywane z lokalnych gatunków drewna, zdobione ażurowymi wzorami i jesionową plecionką, na siedzisko kładzie się słomę lub siano i wykłada się je kraciastą góralską derką z frędzlami.
Zobacz więcej na temat:  folk muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa Podhale zima