Polskie Radio
Section05

historia Polski

Białoruś: w Grodnie odsłonięto tablicę pamiątkową na budynku więzienia bez wzmianki o polskich ofiarach

W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, na budynku więzienia numer 1 została odsłonięta tablica upamiętniająca "ofiary ludobójstwa narodu białoruskiego" podczas okupacji niemieckiej w latach 1941-44. Na tablicy nie ma wzmianki o polskich patriotach więzionych i zabitych tam przez hitlerowców, a przez radzieckie NKWD po 17 września 1939 roku i w końcowym okresie wojny. Do tej pory w Grodnie nie ma żadnego pomnika polskich bohaterów i ofiar bitwy o miasto podczas Wojny Obronnej oraz walki podziemnej z okupantem rosyjskim i niemieckim.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś milicja

Podróże Czejarka. Gołębie i białe mundury. Twierdza Boyen. Giżycko

Czas powoli planować wakacje. Kto zna miejsce, gdzie były koszary nie dla ludzi lecz dla pół tysiąca gołębi pocztowych?! Kto wie, że żołnierze musieli nosić tam obowiązkowe śnieżnobiałe mundury choć na poligonie taplali się w błocie, a ładowane od przodu karabiny były pokryte lepkim smarem. Zapraszam do Twierdzy Boyen w Giżycku. Jestem tam regularnie od wielu lat na specjalnych rekonstrukcjach gromadzących fanów historii. W tym roku Operacja Boyen jest na początku sierpnia. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka podróże Giżycko

W Muzeum Historii Polski otwarto wystawę "Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum"

- Historię opowiadają nie tylko historycy, ale także artyści, malarze, pisarze, reżyserzy. Nie zawsze są krępowani regułami naukowymi - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podczas wernisażu nowej wystawy czasowej pt. "Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Muzeum Historii Polski muzeum wystawa KULTURA Małgorzata Nieciecka- Mac

Antykomunistyczne podziemie. Jaki wybór miały osoby, które walczyły o wolną Polskę?

Historia antykomunistycznego podziemia to jeden z najbardziej zmitologizowanych wątków powojennych dziejów Polski. - Naszą rolą nie jest budowanie pomników, ani oskarżanie lub występowanie w roli obrońców przeszłości czy postaci z przeszłości. Naszą rolą jest opowiedzieć możliwie rzetelnie historię - przyznaje w Programie 1 Polskiego Radia prof. Rafał Wnuk. Przed jakim wyborem stawały osoby, które działały w podziemiu?
Zobacz więcej na temat:  Michał Wójcik Żołnierze Wyklęci antykomunistyczne podziemie Rafał Wnuk Muzeum II Wojny Światowej