Polskie Radio
Section05
historia Polski

"Szlaki Nadziei Odyseja wolności". IPN szlakiem Andersa

"Szlaki Nadziei Odyseja wolności" to tytuł projektu przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki generała Andersa. "Kraj nasz prowadzi zaciętą bitwę o byt i istnienie. Wiemy dobrze, że Ojczyzny nikt nam darmo nie da..." – brzmiały słowa generała z rozkazu o ewakuacji Polaków ze Związku Radzieckiego z 19 marca 1942 roku. Na czym polega jubileuszowe wydarzenie? Do kogo jest adresowane?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA armia Andersa historia Polski Marta Piasecka IPN Władysław Anders

Na Zamku Królewskim zainaugurowano projekt IPN "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności"

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie prezes IPN dr Karol Nawrocki zainaugurował projekt "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". Jego celem jest ukazanie wędrówki ponad 116. tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy gen. Władysława Andersa – oraz szlaku bojowego 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Anders historia Polski siły zbrojne II wojna światowa IPN Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Historia kryptologii i działań wywiadów wojskowych podczas I i II wojny światowej

Nazwa pochodzi od greckich słów - "kryptos" i "logos", co w dosłownym tłumaczeniu znaczyć może "ukryte słowo". Postęp technologiczny przyniósł rewolucyjne rozwiązania w dziedzinie kryptoanalizy, która pokazuje, że o końcowe zwycięstwo walczyć można na zapleczu frontu, bez karabinów i czołgów. Czego uczy historia i jak jest obecnie?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Czarnobyl medycyna historia Polski Enigma

Polsko-ukraińskie dziedzictwo kulinarne

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie od lat publikuje w serii "Monumenta Poloniae Culinaria" najstarsze polskie przepisy kulinarne. Właśnie ukazał się najnowszy, ósmy już tom pt. "Zbiór dla kuchmistrza", który wypełniły pochodzące z XVI i XVII wieku przepisy, odnalezione w Bibliotece Narodowej Ukrainy w Kijowie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Ukraina muzeum kuchnia polska jedzenie historia Polski książki KSIĄŻKA

(nie)doświadczanie wojny

Zadaniem antropologów jest obserwowanie otaczającej ich rzeczywistości, próba zrozumienia jej poprzez podzielanie społecznego doświadczenia innych ludzi. Jednak sytuacji, która dzieje się tuż za rogiem – u naszych sąsiadów i przyjaciół w Ukrainie – nie da się zrozumieć. Nie chcę też podzielać tego doświadczenia, raczej chciałabym zrobić wszystko, by natychmiast je zakończyć. To jednak nie jest w mocy antropolożki.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Maria Małanicz-Przybylska historia Polski KULTURA

Żołnierze Wyklęci - historia we współczesnych pieśniach, balladach i piosenkach

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to okazja do upamiętnia bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o niepodległość Polski, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. W audycji "Wieczór z historią" odnieśliśmy się do współczesności - rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 
Zobacz więcej na temat:  Lech Makowiecki historia Polski Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych patriotyzm piosenka

Królowa Elżbieta I. "Musiała pokazać, że jest prawomocną władczynią"

Przez 45 lat rządów Elżbiety I Anglia urosła do rangi jednej z europejskich potęg. - Elżbieta w dniu koronacji stanęła przed wyzwaniem zademonstrowania poddanym faktu, że jest prawomocną władczynią, że jako kobieta uniesie ciężar władzy, a po trzecie, że zapewnia ciągłość władzy z wielkimi poprzednikami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Emilia Olechnowicz z Instytutu Sztuki PAN.
Zobacz więcej na temat:  Anglia Katarzyna Kobylecka historia Polski

10 lat projektu Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Polskie Radio wyróżnione

Podczas gali w Belwederze podsumowano dziesięć lat projektu Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Inicjatorzy biegu wręczyli pamiątkowe statuetki organizacjom, które współpracują przy biegu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Statuetkę w imieniu Polskiego Radia odebrała prezes Agnieszka Kamińska.
Zobacz więcej na temat:  Bieg Tropem Wilczym Agnieszka Kamińska Żołnierze Wyklęci historia Polski W POLSKIM RADIU

Gala wieńcząca 10 lat projektu Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wyróżnienie dla Polskiego Radia

Podczas gali w Belwederze podsumowano dziesięć lat projektu Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Inicjatorzy biegu wręczyli pamiątkowe statuetki organizacjom, które współpracują przy biegu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Statuetkę w imieniu Polskiego Radia odebrała prezes Agnieszka Kamińska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bieg Tropem Wilczym Agnieszka Kamińska Wojciech Kolarski Żołnierze Wyklęci historia Polski bieganie pamięć społeczeństwo Michał Dworczyk Jan Dziedziczak