Polskie Radio
Section05
historia Polski

Adam Bujak. Posłuchaj wspomnień fotografa Jana Pawła II

– Zostałem fotografem, aby uwieczniać rzeczywistość, z którą ludzie często się nie spotykają, jak codzienność mnichów kamedułów, kompletnie zamkniętych przed światem, a nawet życie prywatne Jana Pawła II. Te wszystkie wspaniałe wydarzenia, których ludzie nie byli w stanie zobaczyć, a których ja byłem świadkiem. To właśnie nimi chciałem się podzielić – mówił Adam Bujak na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski POLSKA SZTUKA fotografia fotograf Jan Paweł II zdjęcia artysta

Jan Englert. "Amatorszczyzny nie wpuszczam do Teatru Narodowego"

"Jako dyrektor konsekwentnie powierza reżyserię młodym twórcom, dba o reprezentatywność repertuaru, w którym dramaturgia współczesna spotyka się z dawną i najdawniejszą, ale przede wszystkim o najwyższą jakość artystyczną spektakli" – pisze o Janie Englercie historyk teatru prof. Barbara Osterloff na portalu Encyklopedia Teatru Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert kino film polski Teatr Narodowy w Warszawie Gustaw Holoubek HISTORIA historia Polski

Wojciech Karpiński. Siła, którą kryły "książki zbójeckie"

- Każde pokolenie ma swoje własne tego typu teksty. Dla mnie w Warszawie w roku 1956, na kilka miesięcy przed Październikiem, taką książką zbójecką, pierwszą i najważniejszą, był "Zniewolony umysł" Miłosza - opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Wojciech Karpiński. 11 maja 2024 roku wspominamy 81. rocznicę urodzin tego cenionego eseisty, znawcę sztuki i literatury.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Karpiński emigracja PRL literatura Paryż Józef Czapski Zeszyty Literackie eseistyka HISTORIA historia Polski

Grzegorz Kalinowski z audycją historyczną w radiowej Jedynce

Jaka była II Rzeczpospolita, jakie były jej blaski i cienie? O tym od niedzieli (12 maja) w audycji "Odrodzona-nieznana" będzie rozmawiał na antenie Programu 1 Polskiego Radia Grzegorz Kalinowski ze swoimi gośćmi: historykami, publicystami i badaczami kultury. Emisja w niedzielę o godz. 12.00 w radiowej Jedynce. 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski historia Polski PRL Dwudziestolecie międzywojenne II Rzeczpospolita Polskie Radio

22. rocznica śmierci sopranistki Bogny Sokorskiej – "słowika Warszawy"

– Była jedną z ostatnich artystek, których technika śpiewu dorównywała umiejętnościom dawnych wielkich mistrzyń. W dodatku jej kreacje odznaczały się wielką kulturą, muzykalnością, a i ona sama była przecież bardzo towarzyska, wesoła i pełna uroku. Myślę więc, że warto o niej pamiętać jako o jednej z najświetniejszych śpiewaczek lat 60. i 70. XX wieku – mówił muzykolog Józef Kański na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski MUZYKA śpiew PRL historia PRL KULTURA

Podróż metrem w przeszłość. Co odkryto podczas drążenia kolejnych podziemnych tuneli?

Na budowie końcowego odcinka linii M2 na Bemowie odkryto tzw. jamy śmietniskowe z przełomu XIV i XV wieku. To nie jest pierwsze znalezisko archeologiczne podczas budowy warszawskiego metra, ale jedno z najstarszych. Co jeszcze wykopano podczas budowy metra, czym historycy zostali zaskoczeni?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski metro archeologia wykopaliska prehistoria Justyna Grabarz Trójka średniowiecze

"Genius loci" - film ukazujący złożoną historię Gdańska, z której można się wiele nauczyć

Gdańsk - miasto wielu kultur, które na przestrzeni lat wywierały na siebie wzajemny wpływ. Miasto, które odegrało niebagatelną rolę w dziejach Polski. Jego złożoną historię - począwszy od XVIII wieku, aż po czasy współczesne - opowiada dokumentalny film "Genius loci" w reżyserii Macieja Jarczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  FILM dokument historia Polski Gdańsk Trójka Marcin Mindykowski Radosław Nałęcz